בוטל כתב אישום נגד לוחמים ששחטו יונה

שני לוחמי צה"ל מגדוד חרב שחטו יונה ותיעדו את המעשה שבמהלכו קראו "אללה אכבר". בצה"ל מיהרו להגיש נגדם כתב אישום בגין התעללות בבעלי חיים. בהמשך השתכנעו שמדובר בשחיטה מקובלת לצורך מאכל, עפ"י מנהגי הדרוזים - וכתב האישום בוטל

צה"ל החליט שלא להעמיד לדין שני לוחמים בני העדה הדרוזית שתיעדו עצמם שוחטים יונה, למרות שכבר הוגש נגדם כתב אישום. ההחלטה התקבלה לאחר שהשניים, חיילים מגדוד "חרב", הצליחו להוכיח כי שחטו את היונה לצרכי מאכל כמקובל בחברה הדרוזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחילה, שני הלוחמים נעצרו והוגש נגדם כתב אישום, זאת לאחר שנמצא סרטון במכשיר הטלפון הסלולרי של אחד מהם. בסרטון שהגיע לידי חדשות 2 Online נראים החיילים אוחזים ביונה בידיהם, וחותכים את גרונה בסכין יפנית תוך כדי קריאת "אללה אכבר". לאחר מכן, נראה אחד הלוחמים מטיח את גופתה על הקרקע. את הסרטון בחרנו שלא לפרסם בשל התמונות הקשות לצפייה.

"הנאשם עינה והתאכזר בבעל חיים יחד עם חייל נוסף בבסיס צבאי בערד", נכתב בכתב האישום נגד אחד הלוחמים. אך כבר בחקירה התברר כי חומר הראיות לא העלה חשד לביצוע עבירה, שכן לטענת החיילים, המעשה בוצע לשם מאכל, ועל כן מדובר בפעולה חוקית שאינה שונה משחיטות סיטונאיות. עוד טענו החיילים כי שחיטה עצמאית מקובלת בחברה הדרוזית.

"אמירות דתיות שמקובלות אצל הדרוזים"

התביעה הצבאית בנתה את התיק נגד החיילים בשל הקריאות "אללה אכבר" שנשמעו בסרטון לצד תפילות אחרות. אך סנגוריהם של החיילים מטעם הסנגוריה הצבאית פנו טרם המשפט לתביעה, וביקשו לבטל את ההליכים מאחר שמדובר באמירות דתיות שמקובלות בחברה הדרוזית בעת שחיטה. תחילה הטענות האלו נדחו.

בהמשך הוחלט על הליך גישור, במהלכו התביעה חזרה בה, כתבי האישום בוטלו, ואף הוחלט שלא להעמידם לדין משמעתי ביחידתם. "מדובר בשני לוחמים שתרמו תרומה משמעותית בעת שירותם הקרבי", ציינו עורכי הדין סרן מוע'ירה סרחאן וסרן לואי אלמן, מהסנגוריה הצבאית. "היה מצופה כי טרם נקיטת ההליכים ייערכו כל הבדיקות הבסיסיות הנחוצות, לרבות תרגום האמירות והבנת משמעותן, וכן בדיקה ביחס לשחיטות במגזר הדרוזי. צר לנו על עוגמת הנפש והעוול המיותרים שנגרמו לשני הלוחמים. טוב היה לו נבחנו הראיות לעומקן, וכתבי האישום לא היו מוגשים. שני החיילים שמחים כי האמת והצדק יצאו לאור, ושמם נוקה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.co.il

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני