הקבינט הוציא מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית

הקבינט המדיני-ביטחוני קבע כי "חלק ניכר מהפיגועים בעת האחרונה התבצעו על רקע שמבצע הארגון". משמעות ההחלטה - אדם שישתייך לארגון יהיה צפוי לעונש מאסר. הבוקר נערכו חיפושים במשרדיהם של 13 ארגונים מתוך 17 שלהם נמסרו צווי סגירה

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט במהלך הלילה (שלישי) להכריז על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית בישראל כהתאחדות בלתי מותרת. משמעות ההכרזה היא שכל גוף או אדם שישתייך לארגון וכל אדם שייתן לארגון שירות או יפעל במסגרתו, יעבור עבירה פלילית ויהיה צפוי לעונש מאסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

השיח' ראאד סלאח, העומד בראש הפלג הצפוני בתנועה, וסגנו, כמאל חאטיב, נחקרו הבוקר במשטרה, אך הם לא ייעצרו. החקירה נועדה להבהיר את משמעות ההחלטה.

"הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מוביל מזה שנים מסע הסתה שקרי שכותרתו 'אל אקצא בסכנה', המאשים את ישראל בטענות שווא של כוונות לפגוע במסגד אל אקצא ולהפר את הסטטוס-קוו", נאמר בהחלטת הקבינט. "במסגרת זו הקים הפלג הצפוני מערך פעילים בשכר (מוראביטון/מוראביטאת) שנועד ליזום פרובוקציות בהר-הבית. פעילות זו הביאה להגברה משמעותית של המתיחות בהר-הבית. חלק ניכר מהפיגועים בעת האחרונה התבצעו על רקע הסתה ותעמולה זו".

"הפלג הצפוני בראשות השיח' ראאד סלאח הוא תנועת-אחות לארגון הטרור חמאס", נכתב עוד. "התנועות מקיימות שיתוף פעולה הדוק וחשאי. הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית הוא ארגון בדלני-גזעני שאינו מכיר במוסדות מדינת ישראל, שולל את זכות קיומה וקורא להקים במקומה חליפות אסלאמית".

הוחרמו מסמכים והוקפאו חשבונות בנק

בהמשך להחלטת הקבינט, חתם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על צו המכריז על הפלג הצפוני כהתאחדות בלתי מותרת. בעקבות ההכרזה נמסרו צווי סגירה למשרדיהם של 17 מוסדות ועמותות ברחבי הארץ (באום אל פחם, יפו, נצרת, כפר כנא, טורעאן, באר שבע ורהט), וכן נערכו חיפושים ב-13 מתוכם.

בפעילות זו השתתפו כוחות של משטרת ישראל ושב"כ. במסגרת הפעילות נתפסו חומרים, מחשבים, מדיות, מסמכים וכספים, וכן הוקפאו חשבונות בנק שעל פי החשד שימשו את המוסדות והעמותות במסגרת פעילותה של התנועה נגד ביטחון המדינה.

"החלטת הקבינט התקבלה לאחר סדרת דיונים מעמיקים עם כל הגורמים המשפטיים והביטחוניים הרלוונטיים במטרה להפסיק את ההסתה המסוכנת מבית ולמנוע פגיעה בחיי אזרחים חפים מפשע", הסביר הבוקר את ההחלטה ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הממשלה בראשותי תמשיך לפעול ככל שיידרש נגד גילויי הסתה וטרור ובמקביל נמשיך להשקיע משאבים לטובת אזרחי ישראל הערבים והיהודים כאחד".

"מדינת ישראל חייבת לשמש דוגמה וראש חץ במאבק נגד האסלאם הקיצוני שאת שליחיו ראינו טובחים בחפים מפשע בפריז, ניו יורק, מדריד ובישראל", אמר השר לביטחון פנים גלעד ארדן. "לתנועה האסלמית, חמאס, דאע"ש וליתר הארגונים יש מצע רעיוני משותף שגורם לפיגועים בעולם ולגל הטרור בארץ. הגיע הזמן שנפעיל את כל הכלים שבידי המדינה במלחמה בטרור ובמסיתים שגורמים לו".

"מדובר בדיכוי פוליטי"

בתנועה האסלאמית גינו את המהלך ואמרו כי למרות החלטת הקבינט פעיליה ימשיכו בדרכם. "זו דרכנו, דרך האסלאם שאנחנו גאים בה ונמשיך בה", אמר סגן ראש הפלג הצפוני בתנועה, כמאל חאטיב, "לא החקירה ולא המעצר יחרצו את גורלנו. אולי הוציאו אותנו מחוץ לחוק, אבל זה לא יעצור אותנו מלהגן על מסגד אל אקצא".

ראאד סלאח, ארכיון

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, תקף את ראש הממשלה נתניהו בעקבות המהלך: "נתניהו ממשיך לנסות להבעיר את השטח וליצור הסלמה נוספת ע"י הסתה כנגד תנועה פוליטית שכל פעילותה נמצאת תחת מסגרת חופש הביטוי. מדובר בהחלטה שנבחרה לצורכי אסטרטגיה, תזמון ההחלטה מראה כי נתניהו רוצה למצב את הסכסוך כסכסוך דתי. לא מדובר ביותר מרדיפה פוליטית, אנטי דמוקרטית, כחלק מקמפיין הדה לגיטימציה של ממשלת נתניהו נגד הציבור הערבי במדינה".

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר בתגובה להחלטה כי מדובר ברדיפה פוליטית מסוכנת. "ההנהגה של הציבור הערבי בישראל מאוחדת בגינוי צעד זה ומזהירה מפני השלכותיו הקשות על הפעילות הפוליטית של האזרחים הערבים", ציין ג'בארין. 

"להפעיל את הכלים נגד הטרור". ארדן (יהונתן סינדל, פלאש 90)

"מדובר בדיכוי פוליטי ודתי, שמהווה גם פגיעה קשה בשירותי דת, רווחה וחינוך שהתנועה מספקת לכל התושבים הערבים", הוסיף ח"כ ג'בארין. "אנו ניזום פעילות מחאה במסגרת ועדת המעקב העליונה של האוכלוסייה הערבית ונפנה גם למוסדות בינלאומיים כדי להגן על מעמדנו וזכויותנו".