אביו של המחבל מפיגוע הירי ליד עתניאל: "להסגיר את הבן שלי? הוא גיבור"

בחברון, העיר המתוחה ביותר בגל הטרור הנוכחי, עסקו היום בעיקר בשאלה אחת: האם אביו של המחבל שרצח את יעקב ליטמן ובנו נתנאל ז"ל בסוף השבוע באמת הסגיר את בנו לידי צה"ל. בישראל מתעקשים שהאב הסגיר את הבן כדי להימנע מהרס ביתו, אך האב מכחיש ומוסיף: "לא חושש מהריסת הבית"

במשך שעות ארוכות הסתגרו בביתם בחברון בני משפחת מטאוע - אולי בגלל הפחד מהתמודדות עם שאלות השכנים, בעקבות הודעת השב"כ לפיה אב המשפחה הוא זה שהסגיר את בנו - המחבל שרצח את יעקב ונתנאל ליטמן ליד עתניאל בסוף השבוע. רק בשיחת טלפון איתנו הסכים היום (שני) האב להתייחס לדברים והוא משמיע גרסא שונה לגמרי: "הגרסה הישראלית היא לא נכונה, זה לא קרה. בנאדם יחשוש לגורל ביתו יותר מאשר לגורל בנו?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת השב"כ מאתמול, החשוד בפיגוע הירי הרצחני הוא שאדי אחמד מטאוע, בן 28 ואב לשניים, תושב העיר חברון. בישראל הדגישו כי החשוד נעצר בביתו בעקבות דיווח שמסר אביו מחשש שיהרסו את ביתו. בכניסה לשוק בחברון העוברים והשבים דנו היום בעיקר בשאלה אחת: האם אבו שהדי באמת הסגיר את בנו. בכל מקרה הם אומרים - "הבן הוא גיבור עבורנו". אחד התושבים טען: "לא מאמין שאבא פלסטיני יסגיר את בנו לכיבוש – אם הוא עשה ככה הוא ייחשב לבוגד".

תושב נוסף נשמע יותר מסוייג: "אני לא בטוח שהאבא עשה את זה כדי להימנע מהריסת בית המשפחה, יכול להיות שכן ויכול להיות שלא". האב, מנגד, שב וטען כי הוא תומך במעשה שיוחס לבנו: "אם יתברר שהבן שלי עשה את זה, אני גאה בזה וזה נחשב למעשה גבורה כנקמה על מות ילדים פלסטינים". כמו כן טען האב כי הודעת השב"כ "נועדה לפלג את העם הפלסטיני ולזרוע שנאה".

הנרצחים, יעקב ונתנאל ליטמן ז"ל

"לא חושש מהריסת הבית"

ברשתות החברתיות מיהרו הפלסטינים לגנות את האב אבו שהדי והשתמשו במילים חריפות - אחד הגולשים כתב: "ברור שאתה זה שהלכת והסגרת את הבן שלך. ברכב של השב"כ לקחו אותך והסגרת את שהדי". פלסטינית אחרת כתבה: "תתבייש לך, מה אתה חושש שיהרסו לך את הבית ולא חושש על הבן שלך? אם הבן שלך עשה את זה הוא גיבור ואתה צריך להיות גאה בו. ממילא יהרסו בסוף את הבית". 

גולש נוסף בשם מוחמד כתב לאבא: "לפי מה שרואים, הכיבוש הצליח לפלג בינינו". ברחוב בחברון ניסו להדגיש היום כי האיום בהריסת בתי משפחות מחבלים כלל אינו מרתיע אותם ולא מהווה שיקול (ציטוט). גם האבא טען בשיחה עם חדשות 2 כי הדבר בכלל לא מטריד אותו: "אני לא חושש מהריסת הבית".

בשלב זה עדיין לא ברור האם אבו שהדי אכן הסגיר את הבן כפי שנמסר בהודעת השב"כ, או שאולי מדובר בכלל בניסיון להתחמק מהריסת בית המשפחה. אבל המקרה הזה מדגים כיצד בחברון - המתיחות היא לא רק בין התושבים הערבים ליהודים אלא גם בקרב הפלסטינים עצמם.

פיגוע הירי התרחש באזור דרום הר חברון בשעות הצהריים ביום שישי, כשבני המשפחה היו בדרכם לחגיגת שבת-חתן לקראת חתונת הבת שרה. גם אם המשפחה ובנם בן ה-16 שהיו ברכב נפצעו בפיגוע, שלוש בנות נוספות לא נפגעו אך פונו גם הן לקבלת טיפול רפואי. שלשום הובאו יעקב ונתנאל למנוחות בבית העלמים בהר המנוחות בירושלים.