תכנית צה"ל: עד 40 אלף אנשי קבע

שינויים דרמטיים בצבא במסגרת התכנית הרב-שנתית "גדעון". קצין בכיר: קיצוצים של 25% במערכי הצנזורה, חיל החינוך, הפרקליטות והרבנות הצבאית ומערך הגששים. הרמטכ"ל ממליץ להוציא את גלי צה"ל מחוץ לצבא

התכנית: עד 40 אלף אנשי קבע (פלאש 90)

שינויים דרמטיים במבנה צה"ל: בתום יומיים שבהם התכנס פורום מטכ"ל במטרה לנסח תכנית רב שנתית, החליט הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט על שורת שינויים בכוח האדם, שמטרתם להפוך את הצבא לחד ולוחם יותר. בין היתר צפויים קיצוצים משמעותיים במערכים הלא לוחמים בצה"ל, כולל הוצאת תחנת הרדיו גלי צה"ל מחזקת הצבא. תכנית "גדעון" כפופה לאישור שר הביטחון וראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות בפייסבוק

אחת מהמטרות שמציבה לעצמה התכנית היא לצמצם את מספר אנשי הקבע ל-40 אלף עד לשנת 2017. במסגרת התכנית יחל מודל הקבע החדש, במסגרתו יהיו בצבא הרבה פחות אנשי קבע בגיל פנסיה. בגיל 35 תהיה נקודת יציאה מהצבא ומי שלא מיועד לקידום בשלב הזה יפרוש.

ההחלטה להוציא את גלי צה"ל משורות הצבא נובעת מההחלטה לקצץ במערכים הלא לוחמים ומהתפיסה שהצבא אינו זקוק לכלי תקשורת. האופן שבו גלי צה"ל יפעל בעתיד עוד צריך להיקבע. ייתכן שתחנת הרדיו תהיה כפופה למשרד הביטחון ותתוקצב על ידו.

צבא רזה במפקדות, רחב באימונים

כמו כן צפויות להיסגר שלוש חטיבות מרחביות, מתוכן לפחות אחת בגבול מצרים. במסגרת הניסיונות להתייעל צפוי איחוד של מערכים כפולים - כך למשל אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה ומפקדת זרוע היבשה. על פי התכנית צפוי קיצוץ של 25% במערכי הצנזורה, חיל החינוך, הפרקליטות הצבאית והרבנות הצבאית. כמו כן יצומצמו מפקדות ומטות בשיעור של 10%-25%.

שינויים גם בהגנת הגבולות. ארכיון (רויטרס)

שינוי נוסף שצפוי הוא קיצוץ משמעותי במערך הגששים, כשאת המקום שיתפנה יתפסו טכנולוגיות מתקדמות. בתחום הגנת הגבולות יוגדלו הגדודים המעורבים כדי לפנות את גדודי החי"ר לאימונים. קיצוץ צפוי גם במספר הנהגים ובפיקוד העורף.

נפח האימונים של צבא היבשה יוגדל וחטיבת הקומנדו שכבר הוקמה תחל לפעול בחודש הבא ולהיות מבצעית. אוגדה 162, שכפופה כיום לפיקוד מרכז, תעבור לפיקוד דרום וחטיבת גבעתי תוכפף תחתיה.