יעלון: "סבירות גבוהה שפצצה ריסקה את המטוס"

שר הביטחון על חקירת ההתרסקות בחצי האי סיני: "אנחנו לא חלק מהחקירה, אבל נראה שמדובר במטען חבלה". על שריפת בית משפחת דוואבשה בדומא: "הבנו מי הקבוצה האחראית, אך עוד אין לנו שמות". על הריסת בית הכנסת בגבעת זאב: "הגיבוי שהמתפרעים מקבלים מפוליטיקאים הוא זרע הפורענות"

חקירת התרסקות מטוס חברת "מטרוג'ט" הרוסית בחצי האי סיני לפני כשבוע וחצי ממשיכה להעסיק את סוכנויות הביטחון והמודיעין ברחבי העולם. בתדרוך לכתבים העריך היום (שני) שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי מטען חבלה הוא שהוביל להתרסקות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מבינים בסבירות גבוהה ביותר שזה פיגוע", אמר יעלון. "אנחנו לא בתוך החקירה, אבל מהבנת הדברים נראה שמדובר במטען חבלה שהתפוצץ בתוך המטוס". עם זאת, יעלון סירב להתייחס לדיווח ברשת CNN שלפיו המודיעין הישראלי הוא שהעביר את המידע על כך שאנשי דאע"ש הטמינו פצצה במטוס.

סירב להתייחס לדיווח ב-CNN (רויטרס)

בישראל מסתכלים בחשש על ההצלחה של שלוחת דאע"ש בסיני להוציא לפועל פיגוע בסדר גודל כזה, שמעיד על יכולת מבצעית גבוהה. מדובר בפעולה "יוקרתית" שבעקבותיה עשויה הנהגת דאע"ש בעירק להעביר להם כמויות גדולות יותר של כסף ואמצעי לחימה. בימים האחרונים מאז התרסקות המטוס פתח צבא מצרים במתקפה משמעותית על פעילי דאע"ש בצפון סיני - הן ביבשה והן מהאוויר.

"מנענו פיגועים נגד ערבים"

במהלך התדרוך התייחס יעלון גם להצתת בית משפחת דוואבשה בדומא בסוף חודש יולי והבהיר כי ישראל פועלת נגד התשתית שהובילה לפיגוע. "הבנו מי הקבוצה שאחראית לפיגוע, אך עדיין איננו יודעים להצביע על שמות המבצעים", אמר. הוא הבהיר כי ישראל נקטה מאז בשורת צעדים נגד אנשי הארגון, בהם צווי הרחקה ומעצרים מנהליים.

"מדובר בקבוצה קיצונית מאוד של יהודים שרוצים שלטון הלכה והחליטו לעשות מעשה שהוא כבר לא רק פגיעה ברכוש פלסטיני, אלא גם פגיעה בנפש", הוסיף יעלון. "הצעדים שנקטנו מנעו פיגועים נוספים נגד ערבים".

בשב"כ ובמשטרה עדיין מתקשים לפצח במדויק את העומדים מאחורי ההתארגנות הקיצונית, שמונה על פי ההערכות 10-20 פעילים. רובם מכירים את שיטות העבודה והחקירה של השב"כ ומגיעים לחקירות כשהם מתודרכים היטב.

פוליטיקאים מגבים מתפרעים

השר יעלון אף התייחס למחלוקת סביב צו הריסת בית הכנסת בגבעת זאב ומתח ביקורת על חברי כנסת שלדבריו מלבים את הקיצוניים. "הגיבוי שצעירים כאלה, שזורקים שקיות שתן ואבנים על אנשי הביטחון, מקבלים מפוליטיקאים - זה זרע הפורענות", אמר. "אחר כך בל נתפלא שהם לוקחים את החוק לידיים". לדבריו, משרד הביטחון הציע לראש המועצה להציב מבנה יביל זמני שישמש את המתפללים בגבעת זאב, אך זה סירב.

בשולי דבריו התייחס שר הביטחון גם לסערה סביב תחנת הרדיו גלגל"צ ולחילוקי הדעות עם שרת התרבות רגב. "אם היום היו מקיימים דיון על הקמת תחנת רדיו צבאית, לא בטוח שהייתי בעד", אמר, "אבל כשמדובר על סגירת תחנה כזאת צריך לשקול גם עניינים תרבותיים וחברתיים הקשורים לפלורליזם בחברה. 20 מיליון השקלים שהולכים לשם הם לא אלה שצריכים להפוך את הכרוב לחמוץ".