"חוששים לצאת, זה הגיע גם אלינו"

30 ניידות שיטור עירוני ו-12 ניידות משטרה נוספות יפטרלו בראשון לציון אחרי פיגוע הדקירה שבו נפצעו שלושה – שניים מהם קשה. "זה מפחיד, אנחנו דואגים לילדים". האבטחה במוסדות החינוך בכל הארץ אחרי השעה 13:30 תוארך

זירת הפיגוע בראשון לציון, היום (עד ראייה)

"הטרור הגיע גם אלינו הביתה": לאחר יום נוסף בו בוצעו שלושה פיגועי דקירה, הוחלט אתמול (שני) על צעדי ביטחון נוספים ברחבי הארץ בתקווה להרגיע את ההורים החוששים. בעיריית ראשון לציון הגיבו לפיגוע שהתרחש בעיר והחליטו על תגבור האבטחה: 30 ניידות שיטור עירוני, 12 ניידות משטרה וכל המאבטחים שעובדים בעיר יערכו סיורים (פטרולים) סביב מוסדות החינוך וגם במרכזי הבילוי והעסקים. התושבים, בינתיים, ממשיכים לדאוג מטרור הסכינים: "רק כשקורה משהו נזכרים לתגבר את האבטחה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

בפיגוע בראשון לציון נפצעו שלושה בני אדם, בהם שניים במצב קשה. עוברי אורח ושוטרים השתלטו על המחבל, בן 19 מחברון, ומנעו מההמון לבצע בו לינץ'. הפיגוע החל באוטובוס, שם דקר המחבל תושב העיר.

מאותה נקודה הוא רץ למרחק של כ-50 מטרים לכיוון אחת מהמאפיות ברחוב, שם דקר שני בני אדם נוספים. בחנות תמרוקים סמוכה הוא ניסה לדקור את העובדת ולאחר מכן הצליחו להשתלט עליו. כאשר הוכה על ידי מספר עובדי אורח, השוטרים הכניסו אותו לחנות בגדים שם נעלו אותו עד למעצרו.

דב צור, ראש העיר, בישר לתושבים על הצעדים להגברת תחושת הביטחון: "תגברנו את האבטחה בבתי הספר, בצהרונים, באשכולות הגנים, ואנו נמצאים בנוכחות שיא ליד מוסדות החינוך בעת הכניסות והיציאות מבתי הספר והגנים". צור שיבח את פעילות המאבטחים והאזרחים בעירו: "כוחות הביטחון הפרושים ברחבי העיר, בצוותא עם קבוצה של אזרחים נחושים ואכפתיים, השכילו לנטרל את המחבל במהירות ומנעו בכך פגיעה קשה יותר באזרחים חפים מפשע".

אבטחה מתוגברת בערים רבות בארץ (חדשות 2)

"דואגים לילדים, זה מאוד מפחיד"

ראש העיר הוסיף, במסר שהופנה לתושבים, כי "צריך להבין שלא ניתן לסגור הרמטית את העיר - אנו נמשיך לעשות כל מאמץ כדי לגייס כל מאבטח פנוי לטובת מוסדות החינוך, וגם ההורים מוזמנים להתנדב ולתרום כפי יכולתם להגברת ביטחון ילדיהם". צור קרא לתושבים "לגלות ערנות מרבית ולהתריע בזמן אמת בכל נושא הראוי בדיקה ובירור. לצד הנחישות שכולנו מחויבים בה בימים אלה, אני מבקש מכם לגלות גם אחריות ובגרות".

ליאת, תושבת העיר, סיפרה לחדשות 2 Online על התחושות הקשות: "יש חששות לצאת החוצה לרחובות - ישר מהעבודה אנחנו חוזרים הביתה, דואגים לילדים. זה מאוד מפחיד. עד שלא קורה אסון לא חושבים לעשות איזה משהו".

"הייתי בעבודה בזמן הפיגוע, וישר חשבתי על הילדים שלי", הוסיפה ליאת. "הבת שלי הייתה בדרך מהבסיס הביתה. זה לא פשוט. זה הגיע אלינו גם הביתה". ויקטוריה פוסטריקוב, העובדת שהותקפה על ידי המחבל בחנות התמרוקים, שחזרה את רגעי האימה: "זה היה מאוד מפחיד, באותו רגע נבהלתי ונעמדתי והמזל הציל אותי, הדלפק מהזכוכית הציל אותי. המחבל לא היה גבוה והתכופפתי אז הוא לא הצליח להגיע". פוסטריקוב הוסיפה כי המחבל "נכנס עם סכין, רץ אליי וניסה לדקור אותי, הוא התנפל ואני התכופפתי. מלא אנשים נכנסו והתחילו להרביץ לו, תפסו ארון שעמד בכניסה, מטריות ומקלות. אני רצתי לתוך החנות - לרגע אחד חשבתי שזה באמת הסוף".

אבטחה מתוגברת במוסדות החינוך בארץ

גם בעיריית נתניה, בה נפצע קשה גבר כבן 71 בפיגוע דקירה, כונסה ישיבת חירום בעירייה. בתום הפגישה הודיעה העירייה על סיורי ביטחון שוטפים של יחידת השיטור העירוני, בשיתוף משטרת ישראל, במוסדות החינוך ובאתרים נוספים בהם צפוי להתאסף ציבור רב. "מתוך רגישות רבה לנושא, הוחלט למקד את כל כוחות הפיקוח העירוניים במשימות אבטחה, ולהמשיך ולתגבר את שעות האבטחה במערך גני הילדים- בשמירה אישית היקפית, ואף להאריך את שעות השמירה מעבר לתקינה שקבע משרד החינוך", הדגישו בעירייה. עובדי עירייה רבים, לצד אברכים מישיבות בעיר, יאבטחו את גני הילדים.

"במהלך השבועיים האחרונים נערכו שדרוגים בגני הילדים בכל הנוגע ללחצי המצוקה ועזרי בטיחות, ונציין כי בשל המצב נערכות בדיקות קפדניות בכל הקשור לקבלי המשנה הפועלים בשירות העירייה", נמסר. הערב גבר כבן 71 נדקר ונפצע באורח קשה בפיגוע דקירה בנתניה: הדוקר, תושב טול כרם, נורה על ידי שוטר ונוטרל, ומצב חירום הוכרז באזור. אדם שניסה לתקוף את הדוקר נעצר על ידי המשטרה.

מהמשטרה נמסר כי החשוד הוא בן מיעוטים מאזור טול כרם, שנורה על ידי שוטר ונוטרל. כוחות גדולים של שוטרי מרחב שרון, בפיקוד תנ"צ קובי שבתאי, הגיעו לזירת האירוע, ברחוב תחכמוני פינת שדרות בנימין בעיר. עוברי אורח הורחקו מהזירה על מנת שלא יפגעו במחבל, שהועבר לחקירה. מצוותי ההצלה נמסר כי רעייתו של הפצוע שהלכה לידו לא נפגעה.

האבטחה במוסדות החינוך ברחבי הארץ תימשך ותתוגבר בימים הקרובים: מרכז השלטון המקומי סיכם עם משרד האוצר על הארכת האבטחה גם לאחר השעה 13:30, לפחות בשבועיים הקרובים. על פי ההודעה, ההחלטה התקבלה "לאור התארכות המתיחות הביטחונית", ובמסגרתה יוארך תוקף המימון המיוחד לשעות האבטחה באותם התנאים. תגבור האבטחה יחול, כמובן, גם ביישובים בגליל בהם יחזרו התלמידים לספסל הלימודים לאחר הקפאת השביתה.