מיוחד: מסע בדרך הדמים של כביש 60

כביש 60 הוא כנראה הכביש המסוכן בישראל. זה הציר שמחבר בין יהודה לשומרון, עמוד השידרה של ההתנחלויות. השבוע בילינו יממה על הכביש הזה, 90 קילומטרים שבהם אספנו טרמפיסטים לנסיעה בכביש הדמים. כך סתם בלי תיאום ובלי סינון, אם תרצו - קול העם בשטחים

יצאנו לנסיעה בכביש 60, כביש הדמים. הנוף ממנו לכיוון יצהר מהפנט, האוויר משכר ומשקר. הוא כמעט משכיח את העובדה שרק בשבוע שעבר התושבים שם נדרשו להסתגר בבתיהם אחרי שחיילים סיכלו פיגוע וירו בפלסטינית בת 15 שניסתה לחדור להתנחלות חמושה בסכין. "נדקרים כשהקדוש ברוך הוא גוזר", אמר עייש דוד מיצהר שעלה על המכונית של צוות חדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יעלה, צעירה המתגוררת באיתמר, עלתה גם היא על הרכב ולא נראתה כמו מתנחלת טיפוסית. עם שיער אדום ועגיל בגבה, היא סיפרה על הפחד המלווה אותה בימים אלו. "אבל אין מה לעשות, החיים לא יכולים להפסיק", היא הבהירה. "זו המדינה של היהודים פה. ניסינו שלום, ניסינו הסכמים ואף פעם זה לא עבד, אז יאללה, שהמדינה תלמד לקח ושתמצא פתרון, שתעיף אותם (הפלסטינים)".

בתקשורת מדברים כל הזמן על פיגועים בצמתים, אבל בצומת גילה, בטרמפיאדה, הכל כרגיל. "זה לא בסדר שנותנים לשמאלנים מקום בכנסת, במיוחד לערבים", אמר דולב שתפס טרמפ עם צוות חדשות 2. "הם נגד עם ישראל. מאוד צריך לכבד אותם, לתת להם את המקום שלהם, אבל אני לא חושב שהם צריכים להיות בכנסת. בשמאל לא מבינים שהכל מהלך אלוקי. צריך לבקש את המשיח".

"מי שינסה להרוג יהודי - ימות" (חדשות 2)

מאוחר יותר, בצומת גוש עציון, עצרנו להפסקה במסעדה קטנה. בגלל המצב היא כמעט ריקה מסועדים, וממראה אחד שם קשה היה להתעלם - בעל הבית היהודי והעובד הערבי שמנסים להפגין דו-קיום. "לא מזמן נסעתי אני והעובדים ביחד, הורדתי אותם בבית, באו לזרוק עלינו בקבוקי תבערה", סיפר בעלי המסעדה. "שלושתם יצאו, צעקו להם לא לזרוק עלינו. אם לא היו יוצאים, היו זורקים עליי. הוא (העובד) שומר עליי כמו שאני שומר עליו".

ואכן, גם בין המתנחלים יש כאלו שמנסים להשמיע קולות של תקווה ופיוס. "הכל יסתדר ברגע שהם (הפלסטינים) יראו שכל מה שהם עושים לא יצליח בדרך של הכוח, אלא רק כשיישבו על שולחן הדיונים ואז ימצאו את כל התשובות. בטח שאני מבין גם אותם, הם צריכים להבין שבמשא ומתן אפשר לפתור כל בעיה".