התאבד לאחר שחרורו – והוכר כחלל צה"ל

משרד הביטחון הכיר כחלל צה"ל חייל משוחרר שהתאבד. הסיבה: הוא סבל מנידוי חברתי בקורס חובלים שהוביל אותו למצב פסיכוטי. לאחר ששוחרר הוא הגיח מול רכבת בדרום והתאבד. גם משפחתו הוכרה כמשפחה שכולה

אילוסטרציה (חדשות 2)

יוסי (שם בדוי), תלמיד מצטיין שהתקבל לקורס חובלים, נקלע לנידוי חברתי מצד חבריו לצוות ומצבו הנפשי הידרדר. לבסוף הוא הועבר לתפקיד ביחידה עורפית בזרוע היבשה. לאחר שחרורו הוא התאבד בשל מצבו הנפשי, ולמרות שלא היה כבר חייל הוכר כחלל צה"ל ומשפחתו הוכרה כמשפחה שכולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר גיוסו של יוסי החלה ההידרדרות במצבו הנפשי. אז הוחלט לשחררו מצה"ל עם פרופיל 24 למשך חצי שנה. לאחר מכן הוא נבדק על ידי פסיכיאטרית צבאית שקבעה לו פרופיל 21 נפשי. הוא ערער על ההחלטה, ערעורו התקבל והוא חזר לשירות.

ההנחיות שניתנו בעניינו של יוסי היו להיות תחת מעקב של גורמי בריאות הנפש, מה שלא קרה בפועל. לאחר מספר חודשי שירות שוב חלה ירידה בתפקודו והוא אף נשפט ונידון לריתוק. מספר חודשים חלפו, והוא אושפז בבית חולים פסיכיאטרי בשל התנהגות אלימה על רקע מצב פסיכוטי. לאחר חמישה חודשים הוא שוחרר מצה"ל, אז נקבע כי הוא סובל ממצב פסיכוטי. לאחר שחרורו הגיש תביעת נכות למשרד הביטחון.

יוסי אושפז מספר פעמים בבתי חולים פסיכיאטרים והיה תחת מעקב, זאת במקביל להליך בירור תביעת הנכות שלו באגף השיקום במשרד הביטחון. לפני כשנה הוא שוחרר מבית חולים פסיכיאטרי במצב פסיכוטי. משפחתו חששה שיפגע בעצמו וביקשה שהוא ימשיך להיות מאושפז. הוצא גם צו הרחקה מחשש לפגיעה מצדו בבני המשפחה.

באותו היום, לאחר שניתן לו צו ההרחקה, הוא רץ לעבר חזית רכבת שחלפה בקריית גת. הוא נהרג, והמשטרה קבעה כי הוא התאבד בשל מצבו הפסיכוטי. עורכי הדין שלמה צפורי ושלמה רכבי פנו למשרד הביטחון, ולאחרונה הוחלט שם להכיר ביוסי כחלל צה"ל. מדובר בהכרה חריגה שכן יוסי נפטר שלא במהלך שירותו הצבאי אלא לאחריו. במשרד הביטחון שוכנעו שמותו נגרם עקב מצבו הנפשי שהתפתח במהלך השירות.

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני