הצוער שהודח מבה"ד 1 בגלל התבטאות נגד רבין: "החזירו אותי לקורס"

עפ"י הדיווח ב"הארץ", הצוער אמר כי "את רבין אפשר היה להרוג כבר הרבה שנים קודם" בגלל חלקו בפרשת אלטלנה. פרקליטו טען כי לא הסית: "במדינת ישראל, גם בצה"ל, מותר לא לאהוד דמות פוליטית"

החייל דורש: החזירו אותי לקורס. אילוסטרצי (רויטרס)

הצוער שהודח הבוקר (שלישי) מקורס הקצינים לאחר שהצדיק לכאורה את רצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין דורש שיוחזר לקורס. במכתב ששלח עורך דינו איתמר בן גביר לרמטכ"ל הוא מכנה את הצעד "תמוה". "הוא לא הצדיק את רצח רבין", טען. "כל שאמר במהלך שיחה פרטית זו הבעת מחאה על המג"ד שהזכיר בטקס את פרשת אלטלנה". דבר ההדחה פורסם היום ב"הארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החייל, באמצעות פרקליטו, טוען שלא מדובר באמירה מסיתה אלא פרשנית. "במדינת ישראל, גם בצה"ל, מותר לא לאהוד דמות פוליטית", הסביר עו"ד בן גביר. "ברור שהדחתו של מרשי לא רק שגרמה לו עוול, אלא הייתה בניגוד לחוק, קל וחומר שמדובר בחייל שזכה לשבחים רבים, תעודות רבות והערכה רבה ממפקדיו".

הצוער, המשתייך לגדוד "נצח יהודה" של הנח"ל החרדי בחטיבת כפיר, עמד לסיים בעוד שבוע את השלב הראשון בקורס. על פי הדיווח ב"הארץ", בין הצוער לחברו התפתחה שיחה ביציאה מאחד הטקסים לציון יום השנה ה-20 לרצח רבין בה אמר כי "את רבין אפשר היה להרוג כבר הרבה שנים קודם, כי השתתף בירי התותח בו נרצחו יהודים על הספינה אלטלנה - כבר אז רבין עשה את הטעות שלו".

בדובר צה"ל אישרו לחדשות 2 Online את דבר ההדחה. "מפקד בה"ד 1 הדיח צוער לאלתר לאחר שהתבטא באופן קיצוני וחריג אשר אינו הולם את רוח צה"ל וערכיו", אמרו. "הבוקר נערך בירור אשר בעקבותיו הודח הצוער באופן מיידי. בצה"ל מגלים אפס סובלנות כלפי התנהגות מסוג זה מצד חיילים ובפרט ממפקדים לעתיד. החייל לא יחזור לשרת בתפקידי לחימה בהמשך שירותו".