חשד לפשע שנאה במזרח ירושלים

מספר כלי רכב הוצתו וכתובות נאצה בעברית, בהן "נקמה מנהלית" ו"מות לערבים", רוססו בשכונת אום טובא במזרח הבירה. צוותי כיבוי שהוזעקו מנעו את התפשטות השריפה, ופרטי המקרה נבדקים בחשד להצתה מכוונת

אחד מכלי הרכב שהוצתו

ההסלמה בירושלים נמשכת: תושבים ערביים דיווחו הבוקר (ראשון) על פשע שנאה בשכונת אום טובא הסמוכה לצור באהר במזרח ירושלים. על פי הדיווח, שטרם קיבל אימות רשמי, מספר כלי רכב בשכונה עלו באש. במקום נמצאו מספר כתובות נאצה. פרטי המקרה נבדקים בחשד להצתה מכוונת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהמשטרה נמסר כי על אחד מכלי הרכב רוססה הכתובת "מוות לערבים", ועל הבית הסמוך רוססה הכתובת "נקמה מנהלית" - שעלולה להעיד על כך שמדובר בנקמה של ארגוני ימין קיצוני. המשטרה פתחה בחקירת המקרה.

מכבאות והצלה ירושלים נמסר כי התקבלה קריאה בנושא סמוך לשעה שלוש לפנות בוקר, וצוותי כיבוי מתחנת הר חומה הוזעקו לכיבוי רכב בוער. לוחמי האש השתלטו על שריפת הרכב ומנעו את התפשטות האש לשדה קוצים ומבנה סמוך. עוד הדגישו בכבאות כי נזק כבד נגרם לרכב. "מבדיקה ראשונית ומעדויות של אנשי המקום עולה חשד כי הרכב הוצת. חוקרי השריפות של כבאות והצלה ירושלים חוקרים את נסיבות פרוץ השריפה", נמסר משירותי הכיבוי.

כתובת שרוססה בזירה, הבוקר

הרקע למעשה - גל מעצרים מנהליים לפעילי ימין?

סמל ניר אברמוביץ', מפקד צוות כיבוי שפעל בשריפת הרכב, סיפר: "הגענו למקום השריפה והבחנתי ברכב כשהוא בוער כליל והיה חשש שהשריפה תתפשט לשדה קוצים ולמבנה סמוך. התחלנו מיד בפעולות כיבוי מנענו את התפשטות הלהבות והאש, ולאחר זמן קצר השתלטנו על השריפה. תוך כדי פעולות הכיבוי הבחנתי בכתובות גרפיטי בעברית אשר רוססו ליד הרכב. מיד עם סיום פעולות הכיבוי העברתי את הממצאים לידי כוח המשטרה שהיה איתנו במקום".

הכיתוב שנמצא בזירה עשוי להעיד על כך שמדובר בפעולה של אנשי ימין קיצוני, בתגובה למעצרים המנהליים כלפי פעילים בולטים: לפני שבוע חתם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על צו מעצר מנהלי נוסף לפעיל הימין איתיאל זוארץ, תושב ההתנחלות עדי עד שבגוש שילה. זוארץ, בן 27, נשוי ואב לארבעה, נעצר בביתו על ידי שוטרים רעולי פנים שהגיעו עם אקדחים והציגו בפניו את צו המעצר החתום בידי השר יעלון.

על פי הצו, זוארץ ייעצר למשך חודש ימים בכלא אשל. מקורביו של זוארץ מגוש שילה הביעו שאט נפש ותדהמה עקב הצו: "ידעו אזרחי ישראל כי בזמן שראאד סאלח וכמל חטיב מהתנועה האסלמית עודם חופשים והטרור משתולל, שר ה'אין ביטחון ליהודים' בוגי יעלון מכה במתיישבים ומתנכל להתיישבות", אמרו מקורביו. "בושה וחרפה! ממשלה שמתנהלת כך לא תהיה לה זכות קיום".

גורם ביטחוני בכיר טען כי המעצר התבצע בעקבות מעורבות של זוארץ בפעילות אלימה ובלתי חוקית עם סיכון לביטחון המדינה. לפני כחודשיים חתם יעלון על שני צו מעצר מנהליים נוספים לפעילי הימין הקיצוני מאיר אטינגר ואביתר סלונים, במסגרת מעורבותם בפעילות של התארגנות יהודית קיצונית.