תחקיר ניסיון הפיגוע: הנער המחבל התחזה למוכר קרמבו - ושלף סכין

ברשות המעברים שיבחו את המאבטח, שירה לעבר הנער שניסה לדקור חיילים במחסום ליד ג'נין: "את התרחיש הזה תרגלנו פעמים רבות". מהחקירה עולה כי מדובר בנער בן 16, שניסה להתחזות ולהסוות את תנועותיו בין המכוניות - עד שרץ לעבר החיילים עם סכין ונורה למוות

גל הטרור נמשך וערמומיות המחבלים מגיעה לשיא חדש: מתחקיר האירוע במחסום גלבוע ליד ג'נין בו ניסה פלסטיני לדקור חיילים וחוסל, עולה כי מדובר בנער בן 16 שהתחזה לרוכל והחזיק קרטון קרמבו בידו. במשרד הביטחון הדגישו כי הנער "התקדם לכיוון המעבר בחסות עשרות המכוניות שעמדו בנתיב הכניסה לכיוון ישראל" ולפתע השליך את הקרטון, שלף סכין ופתח בריצה לעבר אנשי הביטחון במחסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

עוד לפני שהספיק לדקור אחד מהם, מאבטח של רשות המעברים זיהה אותו רץ בין המכוניות, הסתער לעברו וירה בו מטווח קצר. מותו של הנער נקבע במקום. על פי דיווחים פלסטינים שמו הוא מחמד זכארנה, בן 16 מקבטיה שבאזור ג'נין. ראש רשות המעברים במשרד הביטחון, תא"ל (מיל') כמיל אבו רוקון, שיבח את תפקודם המקצועי של אנשי הביטחון במעבר ובמיוחד את תגובתו המהירה של המאבטח שהצליח להציל חיים.

"את התרחיש הזה ודומים לו תרגלנו פעמים רבות בתקופה האחרונה לנוכח התגברות האירועים הביטחוניים", אמר אבו רוקון. "אנשי הביטחון תפקדו בדיוק כפי שציפינו מהם. מעבר גלבוע משמש בעיקר בסופי שבוע לכניסת אלפי כלי רכב ישראלים לצרכי מסחר בג'נין וניסיון הפיגוע פוגע בראש ובראשונה בפלסטינים ובכלכלה הפלסטינית".

בעקבות הפיגוע נחסם המעבר לתנועת אזרחים. שוטרים הגיעו לזירה על מנת לאסוף ראיות והחקירה הועברה למרחב יהודה ושומרון במשטרה. מצה"ל נמסר כי "המחבל הגיע מכיוון השטח הפלסטיני לעבר עמדת הבידוק בכניסה למעבר, שמפעילה רשות המעברים במשרד הביטחון". זמן קצר לאחר מכן איתרו שוטרי מג"ב מטען צינור סמוך למעבר שועפאט בצפון ירושלים וביצעו פיצוץ מבוקר.

פיגוע הדקירה בגוש עציון, אתמול (דוברות מד"א ירושלים)

כשעה קודם לכן ניסה פלסטיני לדקור יהודי בירושלים. במסגרת האירוע שהתרחש סמוך לשעה 09:45 התקבל דיווח על חשוד, שככל הנראה ניסה לדקור גבר בדרך שכם בירושלים. "הגבר נאבק עם החשוד שנמלט מהמקום, נפתחו סריקות לאיתורו", הדגישו במשטרה. 

תלולית ליידוי אבנים? שועפאט, אתמול

הגבר היהודי הגיע לכוח משטרה ברחוב שבטי ישראל וטען שבן מיעוטים ניסה לדקור אותו: לדבריו הוא שמע צעקה, הסתובב לאחור והבחין בחשוד עם סכין שככל הנראה ניסה לדקור אותו. המותקף העביר לשוטרים את הסכין שנפלה למחבל. האזור כולו מרושת במצלמות, מהן עולה כי המחבל נמלט לכיוון שער שכם.

בהכנת הידיעה השתתפו פוראת נסאר וגלעד גמליאלי.