מסתמן: החייל שירה בצעיר שנחשד כמחבל בירושלים פעל כנדרש

מחקירת האירוע בבירה אמש בו נורה ונהרג שמחה חודדטוב, צעיר יהודי שנחשד בתחילה כמחבל, עולה כי החייל שירה בו על מנת לנטרלו - פעל כנדרש וכמצופה ממנו. מהשתלשלות האירועים עולה השאלה האם ירי נוסף, שביצע לעבר חודדטוב מאבטח שהיה במקום, היה נחוץ - והאם נכון היה לירות בו לאחר שנאבק בכוחות הביטחון מבלי שהיה חמוש

חקירת האירוע בכניסה לירושלים אמש מעלה כי החייל שירה בצעיר היהודי פעל כנדרש: היריות הובילו למותו הטרגי של תלמיד הישיבה שמחה חודדטוב, תושב העיר בן 28, לאחר שבתחילה נחשד כמחבל כיוון שנאבק עם החיילים - וניסה לחטוף את נשקו של אחד מהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מחקירה ראשונית עולה כי החייל שירה בחודדטוב פעל כנדרש - והגיב כפי שמצופה כאשר מדובר במחבל. החייל ירה מאקדחו האישי שניים או שלושה קליעים - זאת לאחר שהבחין שחודדטוב מנסה לחטוף את הנשק האוטומטי של חברו.

עוד עולה מהחקירה כי גם מאבטח שהגיע למקום ירה בחודדטוב - אלא שנשאלת השאלה האם הירי הנוסף של המאבטח היה נחוץ. בנוסף, עולה השאלה מדוע בוצע ירי אם במאבק שקדם לו בין החיילים לצעיר החשוד ניתן היה להתרשם שהוא אינו חמוש.

כוחות בזירת האירוע בבירה, אמש (מדברים תקשורת)

על פי כמה עדויות, הצעיר שנורה ונהרג התנהג בצורה מוזרה גם בימים האחרונים ובעיקר באותה נסיעה אומללה אמש באוטובוס. אם אלו הם אכן פני הדברים - נראה כי ניתן היה לנהוג אחרת ולא לירות בחודדטוב, שמת מפצעיו בזירה.

תיעוד מהזירה: המאבק עם הצעיר לפני שנורה ונהרג

מוקדם יותר היום, נחשפו הרגעים שלפני הירי השגוי שבוצע לעברו של חודדטוב. בתיעוד ממצלמות האבטחה ברחוב ירמיהו בבירה, נראה הצעיר שרוע על הרצפה ונאבק בחיילים - כשהוא מנסה לקחת מהם את נשקם - ולא מרפה. בשלב מסוים, נראים מאבטח וחייל נוסף יורים בו ומנטרלים אותו. אז עוד סברו כי מדובר במחבל.

בחקירת התקרית בה פתחו משטרת ישראל והמשטרה הצבאית החוקרת עלה גם כי חודדטוב קרא או אולי שאל "אני דאע"ש?" בזמן שנאבק עם חייל על נשקו. על פי חלק מהדיווחים, חודדטוב תקף את החייל באגרופים וניסה לחטוף את נשקו והחייל השני ניסה להיאבק בו ולבסוף ירה בו והרג אותו. כוחות הצלה שהגיעו למקום מצאו בכיסיו של ההרוג תעודות מזהות ורק אז הבינו כי מדובר ביהודי.