איזנקוט: "אין פתרון מובהק לגל הטרור"

בלעדי: הרמטכ"ל, בריאיון ראשון מאז נכנס לתפקיד, מתייחס לגל הטרור. "האירוע בהתהוות, יהיה יומרני לתחום אותו בזמן", אמר בריאיון משותף עם גנץ ואשכנזי לציון 20 שנה לרצח רבין. גנץ: "לנצח נחיה עם חרבנו"‎

במלאת 20 שנים לרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין ז"ל - שיח רמטכ"לים מיוחד. רא"ל גדי איזנקוט מדבר לראשונה, מאז נכנס לתפקידו, ומתייחס לגל הטרור הנוכחי ודרכי ההתמודדות עמו. בני גנץ וגבי אשכנזי מזהירים מפני הרצח הפוליטי הבא. הריאיון המלא ישודר במשדר המיוחד "20 שנה אחרי" -  מחר מיד אחרי המהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחד הדברים שרבין ניסה לעשות זה להגיד "הייתי איש צבא כל חיי, עכשיו אני מנסה להביא שקט ושלום לעם שלי". אנחנו מסתכלים על המצב היום ורואים שזה רחוק מאוד מלהיות שקט.

"אנחנו מנסים לקחת את האירועים שמתרחשים בהווה ומנסים לחבר אותם או להכניס אותם לתבנית מוכרת מהעבר - אינתיפאדה ראשונה, אינתיפאדה שנייה", אומר איזנקוט בהתייחסו לגל הטרור הנוכחי. "ידענו לתת פתרונות בעבר לגלי טרור של מתאבדים ושל דריסה ושל סכינאות, וסך הכול יש לנו ידע רב להתמודד מול איומים כאלה ולאפשר לדרג המדיני להחליט את ההחלטות שלו מתוך עמדה של כוח ויתרון ולא תחת לחץ אירועים שכופים צורך בהחלטות".

אבל אתה, כמפקד אוגדת איו"ש, היית חסיד של שיטת המעצרים ופירוק תשתית הטרור. כאן אין תשתית טרור. זה נראה שזה אנשים לא מאורגנים, בלי שום ארגון מאחוריהם, שפתאום מחליטים לעשות מעשה? איך אפשר בכלל לדכא את האירועים האלה, אם להשתמש במילים שלך?

"אין פתרון צבאי ממוקד ומובהק לאתגר מהסוג הזה. יש מענה משולב, רב-ממדי", השיב הרמטכ"ל. "התפקיד שלנו כצבא הוא לספק תשובה ולהחזיר ביטחון ושקט". עם זאת, הוא אומר כי הוא "לא יכול להסתתר מאחורי העניין שיש פה תופעה עממית ורחבה שמושפעת מאירועים חיצוניים; אני מאמין שפתרון לבעיה הזאת יימצא, אבל זה ייקח זמן".

"אין פתרון מובהק לגל הטרור"

אתה אומר: יהיה פתרון, אבל אל תסתכלו על השבוע הבא. זה יכול להיות בעוד חודש-חודשיים.

"יש פה אירוע בהתהוות, יהיה יומרני להמשיג ולתחום אותו בזמן".

בפרספקטיבה של 20 שנה - לנצח יהיו פה סכסוכים? לנצח נחיה על חרבנו ולעולם לא יהיה כאן שקט?

גנץ: "אנחנו חיים במזרח התיכון ואנחנו לנצח נחיה עם חרבנו. לא על, עם. נעשה את הכול כדי שלא תמיד ניאלץ לחיות על חרבנו". איזנקוט: "אני בטווח של השנים הקרובות ובדור שלנו מניח כהנחת עבודה שנמשיך להתמודד עם הטרור למאפייניו".

למדנו את הלקח מרצח רבין?

אשכנזי: "אני לא משוכנע שהפקנו את הלקח. אני לא יכול להגיד היום שאנחנו יודעים להכיל מחלוקות בתוך החברה הישראלית בשיח דמוקרטי". איזנקוט: "אם זה קרה פעם אחת אל מול אדם עם פרופיל כזה, אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ שאירוע כזה לא יחזור על עצמו ולהניח שאירועים כאלה יכולים להתרחש גם בעתיד".