צה"ל בודק: חיילים ברחו מהזירה?

דובר צה"ל פרסם הודעה שבה הוא רומז כי חיילים שהיו בתחנה המרכזית בב"ש כשהמחבל פתח בירי לא פעלו כמצופה מהם: "ההנחייה הקיימת היא לחתור למגע ולהסיר את האיום". מצ"ח תחקור מעורבות חיילים בלינץ' באריתריאי

צה"ל יבדוק התנהגות החיילים. זירת הפיגוע

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז התייחס הערב (רביעי) לפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע שלשום, ואמר כי הצבא יבדוק את התנהלותם של חיילים שהיו בזירה, ברומזו כי הם לא חתרו למגע עם המחבל כפי שמצופה מהם. בנוסף, המשטרה הצבאית החוקרת תחקור האם חיילי צה"ל היו מעורבים בלינץ' שבוצע באזרח האריתריאי הפטום זרהום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפיגוע שאותו ביצע מוהנד אלעוקבי, בן 21 מהפזורה הבדואית בנגב, נרצח סמל עומרי לוי (19) ממושב שדי חמד שבשרון ונפצעו כמה בני אדם נוספים. אזרחים שהיו במקום ולפי החשד גם אנשי כוחות הביטחון ביצעו לינץ' באזרח האריתריאי הפטום זרהום, שהוכה על ידי ההמון אחרי שנורה בידי מאבטח ומת בבית החולים.

בהודעה שפרסם תא"ל אלמוז הוא ציין כי במסגרת הפקת הלקחים מהאירוע צה"ל בודק את התנהגות החיילים ששהו באזור הפיגוע. "ההנחייה הקיימת לחיילים בכל מקום היא לחתור למגע ולהסיר את האיום גם כשהם נמצאים במקום אזרחי", הדגיש דובר צה"ל.

על הלינץ' שבוצע באזרח האריתריאי הפטום זרהום אמר תא"ל אלמוז: "המשטרה הצבאית החוקרת מצטרפת למשטרת ישראל בבדיקת האירוע ובמידה ויימצאו חריגות נפתח בחקירה אל מול החשודים. אנו מצרים על מותו ומשתתפים בצער המשפחה".

אתמול פורסם במהדורה המרכזית כי משטרת ישראל מתכוונת לעצור מספר חשודים במעורבות בלינץ'. החקירה מתמקדת בשלב זה ב-4-6 חשודים עיקריים, ביניהם שני לובשי מדים ממערכת הביטחון.

הכלי העיקרי ששימש את המשטרה להתחקות אחר זהות החשודים הוא סרטוני מצלמות האבטחה שהנציחו את האירוע הקשה. בשלב זה ההחלטה במחוז הדרומי במשטרה היא לעכב את מעצר החשודים עד שיתקבלו תוצאות נתיחת גופתו של זרהום שיבהירו מה גרם למותו - הירי או פגיעת האזרחים. מהממצאים האלה ייגזרו העבירות שבהן יואשמו החשודים.

אחרי הלינץ'

חקירת המשטרה מלווה על ידי הפרקליטות וההחלטה המשותפת לשני הגופים היא שההתנהלות במקרה זה תהיה לחומרה משני טעמים: ראשית, מהצילומים עולה באופן חד משמעי כי גם אם חשדו כי העובד הזר הוא מחבל - לא נשקפה ממנו שום סכנה לאחר שנורה על ידי לוחם מג"ב מחוץ לתחנה ועל ידי מאבטח, שפגע בו בתוך התחנה מטווח קצר במיוחד.

הסיבה השנייה שבגינה מבקשים במחוז הדרומי לייחס חמורה יתרה למקרה היא כדי לנסות ולבלום את התופעה המסתמנת שבה אזרחים פוגעים בחשודים גם לאחר שנוטרלו על ידי כוחות בשטח.