הותקפה מינית ותוכר כנפגעת פעולת איבה

בשנת 2006 ארבו ארבעה נערים פלסטינים לנערה יהודיה בשכונת פסגת זאב בירושלים. הם קראו לעברה קריאות, נגעו בה, דחפו אותה, הכו אותה ותקפו אותה מינית עד שלבסוף הצליחה להמלט מהם. כעת קובעים במשרד הביטחון כי היא תוכר כנפגעת טרור וכי היא תקבל את הסיוע מהמוסד לביטוח לאומי

אילוסטרציה (רויטרס)

תקיפה מינית תוכר לראשונה כפעולת איבה על רקע לאומני: משרד הביטחון החליט כי נפגעת, שהייתה בת 14 כשהותקפה על ידי ארבעה נערים פלסטינים בשכונת פסגת זאב בירושלים, תקבל הכרה וסיוע מהמוסד לביטוח לאומי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשנת 2006 עקבו ארבעה נערים פלסטינים אחר נערה יהודיה שפסעה על מדרכה בשכונת פסגת זאב בירושלים. כשנותרה לבדה בתחנת האוטובוס הם התקרבו אליה, כשהם רוכבים על אופניים, ותוך כדי הליכתה נגעו בה ומשכו בחולצתה כשהם צוחקים ומתבדחים ביניהם.

לאחר מכן חסמו הצעירים את דרכה, היכו אותה, דחפו אותה אל מדרון בצד הכביש, הפילו אותה על הקרקע ותקפו אותה מינית. הנערה הצליחה להשתחרר מאחיזת תוקפיה, להדוף אותם מעליה, להימלט מן המקום ואף לגרום לתפיסת הנאשמים על ידי המשטרה.

בתום חקירה שארכה חודשים רבים וכללה גביית עדויות והתייעצות עם גורמים שונים במערכת אכיפת החוק, "הרשות המאשרת" במשרד הביטחון הכירה באירוע הזה כפעולת איבה על רקע לאומני.

הותקפה בשל יהדותה

חוק התגמולים מגדיר פגיעת איבה כ"פגיעה ממעשה אלימות, שמטרתו העיקרית היא פגיעה באדם בשל השתייכותו למוצא לאומי-אתני, ובלבד שהוא נובע מהסכסוך הישראלי-ערבי". על-פי החוק, הכרה בנפגע איבה תתקבל ב"נסיבות שיש בהן יסוד סביר להניח שנפגע פגיעת איבה".

ההחלטה שקיבל עורך הדין ידידיה אורון מרשות המאשרת התבססה על חומרי החקירה בתיק, על עדויות שנגבו מגורמים שונים ועל מכתבו של ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי, שבו ציין כי למיטב הערכתו המקצועית. יש יסוד סביר להניח כי התקיפה כוונה נגד התובעת בשל היותה יהודיה, על רקע הסכסוך הישראלי-ערבי.

"מקום האירוע, האווירה הכללית והמתח המתמיד השורר בו, יש בהם כדי להוות 'יסוד סביר' להניח כי האירוע הינו אירוע איבה", נכתב בהחלטה. ההחלטה הועברה לטיפול אגף נפגעי פעולות איבה במוסד לביטוח לאומי, מה שיאפשר להעניק לנפגעת את מלוא הזכויות והסיוע המוענק לנפגעי איבה. 

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני