המחבל מב"ש - ישראלי תושב חורה‎

הותר לפרסום כי את הפיגוע בתחנה המרכזית ביצע מוהנד אלעוקבי, בן 21 מהפזורה הבדואית בנגב, שרצח את החייל עמרי לוי ופצע 11 בני אדם נוספים. המשטרה והשב"כ עצרו הלילה בן משפחה של המחבל החשוד שסייע לו‎

זירת הפיגוע, אמש

הותר לפרסום כי המחבל שביצע את הפיגוע אמש בתחנה המרכזית בבאר שבע הוא ישראלי תושב המועצה המקומית חורה שבנגב. במהלך הלילה (שני) ביצעו המשטרה והשב"כ סדרה של מעצרים בסביבתו של המחבל. בפיגוע נרצח סמל עומרי לוי מהמושב שדי חמד בשרון ונהרג אזרח אריתריאה שנחשד בטעות ע"י כוחות הביטחון כמחבל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מחקירת המשטרה עולה כי המחבל הוא מוהנד חליל סלם אלעוקבי, תושב היישוב הבדואי בן 21. במסגרת החקירה עצרו לוחמי הימ"מ של מרחב נגב והמחוז הדרומי והשב"כ בן משפחה של המחבל, החשוד החשוד כי סייע לו לבצע את הפיגוע. בהמשך חקירתו יובא החשוד לדיון בהארכת מעצרו.

המחבל: מוהנד חליל סלם אלעוקבי (תקשורת שב"כ)

מוצאה של אמו של המחבל מרצועת עזה ומעמדה בישראל ניתן לה מתוקף איחוד משפחות בעקבות נישואיה לאזרח ישראלי, ללא רקע ביטחוני קודם. חקירת הפיגוע נמשכת תחת צו איסור פרסום. ‎

בעקבות המתיחות הרבה באזור, פתח מפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי בסדרה של פגישות עם ראשי העדה הבדואית בניסיון להרגיע את השטח ולמנוע הסלמה. במהלך השיחה הוקיעה ההנהגה הבדואית את אירועי האלימות והטרור. הנציגים טענו כי הם רואים בבני קהילתם שמעורבים במעשי טרור כמי שעושים מעשה אסור, פסול ואף מזיק.

"עירנות האזרחים מצילה חיים"

"ביישובי הדרום נשמר בכבוד הדו קיום בין האזרחים היהודים לאזרחים הבדואים המתגוררים זה לצד זה", אמר ניצב הלוי לנכבדי העדה. "מיטב בני המגזר משרתים בצה"ל ובמשטרה ומסייעים לנו בשמירה על ביטחון המדינה. אסור להשליך מהתנהגות קיצונית של אדם יחיד על מגזר שלם אליו הוא משתייך. את דו הקיום ביישובי הנגב יש לשמר מכל משמר, זהו נכס אסטרטגי בחברה רב תרבותית כשלנו".

בהמשך אמר ניצב הלוי: "בפיגוע שאירע אמש בבאר שבע, כמו גם בפיגועים רבים שהתרחשו ברחבי הארץ בתקופה האחרונה, הוכח שוב כי ערנותם של אזרחים ותגובתם המהירה והנחושה של השוטרים מצילה חיים ומצמצת את היקף הפגיעה בנפש".

בסיום דבריו מפקד מחוז דרום במשטרה קרא לציבור לגלות ערנות ולא לקחת בשום אופן את החוק לידיים. "קיים שתוף פעולה אפקטיבי וחיוני בין האזרחים למשטרה", הוא ציין. "שיתוף פעולה זה הוכיח את עצמו לא אחת והציל חיי אדם רבים".

הנרצח בפיגוע: סמל עומרי לוי

מחקירת האירוע עולה כי המחבל ביצע את הפיגוע סמוך לשעה 19:40, לאחר שירד מאוטובוס בתוך שטח התחנה המרכזית. הוא פתח בירי אקדח לעבר חייל שעמד באחד הרציפים, פצע אותו, חטף את נשקו והחל לירות לכל עבר.

סמל עומרי לוי

החייל שנפגע, סמל עומרי לוי, נפצע אנושות כתוצאה מהירי ומותו נקבע כעבור מספר שעות בבית החולים סורוקה. בפיגוע נהרג גם הפטום זרהום, נתין זר מאריתריאה, שנורה על ידי כוחות הביטחון משום שחשדו בטעות שהוא מחבל. 11 בני אדם נוספים נפצעו בפיגוע, מתוכם שלושה במצב קשה והיתר קל עד בינוני.