"זה מחדל, אפשר היה למנוע את הפיגוע"

שעות לאחר שעומרי לוי, חייל צה"ל בן 19 משדי חמד נרצח, נתין זר נורה בשוגג למוות ע"י כוחות הביטחון ו-11 בני אדם נפצעו בפיגוע בתחנה המרכזית, תושבים בב"ש זועמים וטוענים כי התריעו על רמת אבטחה ירודה: "השומרים לא בודקים". חברת האבטחה: פועלים ע"פ הנחיית המשטרה, נלמד את האירוע

במשטרת ישראל ממשיכים לחקור כיצד הצליח הערב (ראשון) מחבל חמוש בסכין ובאקדח לחלוף על פי המאבטח, להיכנס לתחנה המרכזית בבאר שבע ולפתוח באש לכל עבר. בפיגוע הקשה נרצח סמל עומרי לוי (19) משדי חמד ונתין זר מאריתריאה שנורה לאחר שנחשד תחילה כמחבל. מצה"ל נמסר כי לוי הועלה מדרגת רב"ט לדרגת סמל לאחר מותו. מועד הלווייתו טרם נמסר. 11 בני אדם נוספים נפצעו, מתוכם שניים במצב קשה מאוד ועוד שניים במצב קשה. 23 בני אדם לקו בחרדה. בשיחה עם חדשות 2 Online העידו תושבים רבים על רמת אבטחה ירודה בתחנה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האירוע הזה היה יכול להימנע, זה פשוט מחדל", אמר לחדשות 2 Online תושב העיר. "השומרים עומדים בכניסה ולא בודקים כלום, אין שם אבטחה רצינית", הוסיף אביב, תושב העיר. "זו בושה וזה ידוע, כנראה שחיכו לאסון. אני בעצמי התקשרתי בעבר למוקד העירייה בנושא".

חייל תושב באר שבע, שעבר השבוע בתחנה המרכזית, העיד גם הוא על ליקויי אבטחה במקום. "מאוד קל להיכנס לשם, אני בעיניים שלי ראיתי שלא בודקים תיקים", סיפר. "לא חשבתי שאירוע כזה נורא יקרה אבל האבטחה שם הייתה רופפת". עידן, גם הוא תושב העיר, הוסיף: "כולם ידעו שהאבטחה בתחנה המרכזית מצומצמת ולא מספיקה. אין שם גלאים, זה היה עניין של זמן".

זירת הפיגוע בתחנה המרכזית (Meir Even Haim/Flash90)

"השומר לא בדק ולא ביקש שום דבר"

תושבים רבים הפנו את הביקורת שלהם לראש העיר רוביק דנילוביץ'. "הגיע הזמן שתשקיע באבטחה במקום במזרקות", כתבה לו תושבת העיר בעמוד הפייסבוק שלו. "חוץ מקריית הממשלה ובית המשפט, האבטחה בעיר שואפת לאפס. אין מקום אחד שבודקים בו כנדרש". הורים לילדים בבאר שבע קראו הערב להציב אבטחה בכל גני הילדים בעיר.

(צילום: עד ראייה)

ראש העיר דנילוביץ' הדגיש לאחר הפיגוע כי מדובר בתחנה מרכזית של עיר מטרופולין שעוברים בה כ-50 אלף נוסעים ביום וכי לא קיימת שם סגירה הרמטית. "ברגע שהחל גל הפיגועים, לא המתנו ותגברנו כוחות עד כמה שאפשר", ציין.

בסוף השבוע האחרון פורסמה במקומון "שבע" כתבה על האבטחה בתחנה המרכזית ובבית החולים סורוקה תחת הכותרת "חוסר ביטחון". כתב העיתון יעקב סיטרוק דהן ביצע ביקורת פתע שנכשלה. "הגעתי לשם עם מזוודה, השומר הסתכל עליי, הסתכלתי עליו וזהו", סיפר הכתב בשיחה עם חדשות 2 Online.

"הוא לא ביקש שום דבר, לא בדק אותי, לא ביקש לפתוח את התיק", הוסיף. "נכנסתי פנימה, עמדתי כמה דקות וראיתי אנשים נוספים שנכנסו אחריי עם תיקים ובלי בדיקה. אחר כך יצאתי מאותו שער וראיתי שהוא לא בדק אף אחד. מישהו שהיה שם אמר שזה הנוהל הקבוע, שבודקים רק חלק מהאנשים. זה לא הפתיע אותי, פרסמנו את הכתבה כדי להתריע. פנינו לקבלת תגובות, גם למשטרה, אבל כל אחד הטיל את האחריות על השני".

עורך הדין של חברת האבטחה שמאבטחת את התחנה המרכזית בבאר שבע מסר בתגובה: "החברה שלנו עושה כל מה שהיא נדרשת מהמשטרה כדי לבצע את פעולות האבטחה במקום. כרגע אנחנו לומדים את האירוע, אנחנו עוד לא יודעים בדיוק מה היה שם". עורך הדין סירב למסור האם החברה תגברה את האבטחה בימים האחרונים בשל גל הטרור. 

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני