"המחבל קרא קוראן – ודקר את החייל"

עיתונאים שהיו אתמול בזירת דקירת החייל בקריית ארבע, מספרים כל המחבל שהתחזה לעיתונאי קרא בקוראן לפני שביצע את המעשה. הם כעת חוששים מהשפעת האירוע על אפשרויות הסיקור שלהם בשטח. "הגברנו עלינו את האבטחה", הם אומרים

דקירת החייל אתמול (שישי) בידי מחבל פלסטיני שהתחזה לעיתונאי באזור קריית ארבע הגבירה את סידורי האבטחה בקרב העיתונאים שמסקרים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הפלסטיני, צעיר בן 26 שאינו עיתונאי, הסתובב לפני האירוע בקרב עיתונאים כשהוא לובש חולצה ועליה המילה press (עיתונות באנגלית).

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ארגוני עיתונאים, בהם ארגון העיתונאים הזרים (FPA) אומרים כי מעשיו של המתחזה עשויים לסכן את חייהם של עיתונאים, כתבים וצלמים כאחד, שכבר כעת חייהם שרויים בסכנה. "כולם מודאגים מההשפעה של האירוע עלינו", סיפרה לסוכנות הידיעות AP גלניס שוגרמן, מנהלת הארגון, שמייצג את כלל העיתונאים הזרים בישראל, עזה והגדה.

בעבר הארגון התלונן על כך שמספר מחבריו זוכה ליחס בעייתי מצד גורמים הן בישראל והן ברשות הפלסטינית, ובהם מקרים בהם חוו אלימות פיזית. הדקירה אתמול "מהווה התפתחות מדאיגה שמצריכה מכל כלי התקשורת להגביר את הזהירות בגדה ובמזרח ירושלים", הוסיפה שוגרמן.

"אנחנו מבכים על ההפרה של זכויות עיתונאיות וקוראים לארגוני העיתונאים הפלסטיניים לפעול לווידוא כל האישורים שניתנו כך שמקרה דומה לא יחזור על עצמו", נכתב בהצהרה מטעם הארגון. עוד נכתב כי ה-FPA עובד בתיאום עם צה"ל ומשמר הגבול כדי "לוודא שכל האישורים הניתנים לגיטימיים והסכנות מינימליות".

המתחזה יצר אתגר חדש (עד ראיה)

המחבל והחולצה שלבש (עד ראיה)

העיתונאים שנכחו באירוע אתמול אומרים כי המחבל היה עסוק בקריאת הקוראן לפני תחילת העימותים. לדבריהם, הוא לבד חולצה שחורה עליה הודפסה בצהוב המילה Press (עיתונות) מקדימה ומאחורה, ואף לבש וסט צהוב שנחתך כך שהמילה תיראה היטב.

מארגון העיתונאים הפלסטיני נמסר כי כל אדם המתחזה לעיתונאי מגביר את הסיכון עבור אלה שאכן מסקרים את גל העימות הנוכחי. לדברי הארגון, 70 עיתונאים נפצעו בחודש האחרון, בין היתר מגז מדמיע וכדורי גומי. כך, למשל, צלם גרמני נפצע ברגלו בעזה לאחר שנורה ברגלו בעת סיקור עימותים אלימים בין כוחות צה"ל למידי אבנים.

דובר משרד החוץ אמר כי המתחזה הפלסטיני יצר אתגר ביטחוני חדש. "עכשיו אנחנו רואים שמחבלים פלסטינים לא מהססים להתחזות לעיתונאים, ונצטרך להיות זהירים יותר", אמר, "עם זאת, הדבר לא משנה את היחסים הטובים והאמון שיש לנו עם התקשורת הזרה".