"יום הזעם": 3 הרוגים ועשרות פצועים בעימותים עם כוחות צה"ל

הפלסטינים מדווחים על שני הרוגים ועשרות פצועים בהפרות סדר בגבול רצועת עזה. בתקרית אש נוספת סמוך לשכם נהרג צעיר נוסף בעימותים עם הצבא. במוקד אחר סמוך למרכז הרצועה בו התרחשו מהומות הגיבו כוחות הצבא ברימוני גז לפיזור המפגינים

עימותים אלימים במהלך "יום הזעם": כלי תקשורת ערביים דיווחו כי ארבעה מתפרעים נהרגו ויותר מ-120 נפצעו בעימותים עם כוחות צה"ל בגדה המערבית וברצועת עזה. שני פלסטינים נורו מאש צה"ל סמוך לבית חנון ברצועת עזה לאחר שיידו אבנים סמוך לגדר המערכת - אחד מהם איש חמאס. צעיר נוסף נהרג בעימותים בבית פוריק סמוך לשכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות פלסטינים התקבצו במספר מוקדים לאורך גדר הגבול ברצועת עזה, זאת במסגרת הכרזתם של הארגונים פת"ח וחמאס על "יום זעם" בציבור הפלסטיני. רשת הטלוויזיה "אל מיאדין" דיווחה כי צעיר פלסטיני בן 20 נהרג בעקבות ירי צה"ל לעברו, ופלסטינים נוספים נפצעו ככל הנראה בניסיונות לפזר את ההפגנה.

מאות הפגינו סמוך לגדר

במוקד אחר הסמוך למרכז הרצועה התפרעו עשרות פלסטינים שהתקרבו לגדר המערכת ויידו אבנים לעבר חיילי צה"ל. מדובר צה"ל נמסר כי הכוחות במקום הגיבו בירי רימוני גז על מנת לפזר את המפגינים.

קריית ארבע: חייל נדקר ע"י מחבל

מוקדם יותר היום דקר פלסטיני חייל צה"ל בכביש 35, בין אדורה למחסום תרקומיה. המחבל הפלסטיני התחזה לעיתונאי שלבש אפוד עם הכיתוב "עיתונות" באנגלית ואף נשא מצלמה בידו. לאחר זמן מה שהמחבל נע באזור, הוא הגיח עם סכין בידו ודקר את החייל בגבו ובידיו. כוחות מגדוד "צבר" של חטיבת גבעתי שהיו במקום הגיבו במהירות, ירו וחיסלו את המחבל.

במקרה אחר שהתרחש סוכל פיגוע נגד כוחות מג"ב בעיסאוויה לאחר שכלב איתר מטען צינור שהונח במקום. על פי ההערכות המטען היה אמור לפגוע בכוחות הביטחון או שיועד לפגוע ביעד שונה במעקב העיר.

במסגרת ההיערכות המבצעית הרחבה בירושלים, ופריסת הכוחות, הגיע רס״מ ארז כהן עם הכלב "תאז" לסייע לכוחות בשכונה.במהלך הסריקה המבצעית שביצע איתר הכלב מטען נפץ מסוג צינור בסמוך למחסום הבידוק ממנו יוצאים תושבי עיסאוויה לכיוון כביש מעלה אדומים. במחסום הבידוק מוצבים שוטרי פלוגת המילואים של מג״ב, הבודקים את היוצאים במטרה לאתר ולמנוע אפשרות לפגיעה בתושבי העיר ירושלים.

יום זעם בירושלים ובגדה

כבר משעות הבוקר נערכו כוחות הביטחון להתמודדות עם "יום הזעם" עליו הכריזו אמש חמאס ופת"ח. על פי ההערכה, מיעוט האירועים אתמול נבע משילוב של חג מוסלמי ושל צעדים ביטחוניים, אך המתיחות בירושלים נותרה גבוהה מאוד, בין היתר בשל העובדה שהכתר שהוטל על שכונות וכפרים מסוימים במזרח ירושלים משיג גם השפעה שלילית - זעם ותסכול אצל רבים בשל הבדיקות הקפדניות בכניסות מהכפרים שגורמות להם להגיע באיחור רב למקום העבודה.כל הפלגים הפלסטינים הכריזו על יום זעם וקראו לצאת ולהתעמת עם כוחות הביטחון בנקודות החיכוך. במקביל מנסים גורמים ברשות להרגיע את השטח בגדה המערבית. אתמול עצרו מנגנוני הביטחון הפלסטינים 12 פעילי חמאס.

לקראת תפילות יום השישי בהר הבית, הודיעה משטרת ירושלים כי תוטל הגבלת גיל על כניסת המוסלמים למתחם ההר, ורק גברים בני 40 ומעלה יורשו להיכנס. מפקד המחוז ניצב משה אדרי הוסיף כי המשטרה ממשיכה לפעול בכוחות מתוגברים ברחבי העיר, בדגש על העוטף, סמטאות העיר העתיקה, וצירי תנועת מתפללים לכותל המערבי והר הבית.