פלסטינים הציתו את מתחם קבר יוסף

כ-100 פלסטינים ניסו להצית לפנות בוקר את קבר יוסף שבשכם. השריפה כובתה וההתקהלות במקום פוזרה על ידי גורמים פלסטינים עוד בטרם כוחות צה"ל הגיעו למתחם התפילה. לא ידוע על נפגעים באירוע

כמאה פלסטינים הציתו לפנות בוקר (שישי) את קבר יוסף שבשכם, כך מדווחים גורמים פלסטינים. על פי דובר צה"ל, האירוע הסתיים עוד לפני שכוחות צה"ל הגיעו למקום, לאחר שהאש כובתה וההתקהלות פוזרה. לא דווח על נפגעים באירוע. מושל שכם גינה את המעשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", כוחות המשטרה הפלסטינית הגיעו למתחם ופעלו לכיבוי השריפה, ולאחר מכן פתחו בחקירת נסיבות האירוע. מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי וראש המנהל האזרחי תא"ל דוד מנחם שוחחו עם גורמים פלסטינים רלוונטיים שגינו את האירוע והתחייבו להשיב את המצב לקדמותו.

"אנו רואים אירוע זה בחומרה ומגנים בתוקף כל פגיעה במקומות הקדושים", אמרו בדובר צה"ל. "נפעל לאתר ולעצור את המציתים, ונפעל לשיפוץ המתחם על מנת לאפשר כניסת מתפללים". גם מושל העיר שכם, אבו עומר אכרם רג'וב, מיהר לגנות את המעשה.

יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה אמר כי "אנו חשים זעזוע מהפגיעה במקום קדוש לעם ישראל". הוא הוסיף עוד כי "אנו דורשים את החזרת השליטה הישראלית במקום והסדרת כניסה ונוכחות יהודים באופן קבוע". במחנה הציוני הביעו זעזוע מהמעשה, ואמרו כי "זה מעשה בזוי של מחבלים המנסים להבעיר את השטח". עוד הוסיפו כי "בימים אלו יש לעשות הכל כדי להוריד את גובה הלהבות, אסור לתת לאלו המבקשים לשפוך דלק על מדורת הסכסוך להרים ראש".

קבר יוסף, הלילה

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן אמר כי "הצתת קבר יוסף מוכיחה כי התנהלות הרשות הפלסטינית לא שונה מזו של דאע"ש, ולאחר שהצעירים הפלסטינים לקחו מאצ׳טות וסכינים כדי להרוג יהודים, עכשיו הם גם שורפים מקומות קדושים ואתרי מורשת היסטוריים". הוא הוסיף עוד כי "אבו מאזן לא היה אף פעם ולא יכול להיות פרטנר".

אמש הכריזו הפלגים הפלסטינים, פת"ח וחמאס, על "יום זעם", וקראו לצאת ולהתעמת עם כוחות הביטחון בנקודות החיכוך. במקביל מנסים גורמים ברשות להרגיע את השטח בגדה המערבית. אתמול עצרו מנגנוני הביטחון הפלסטינים 12 פעילי חמאס.

ובתוך כך, לקראת תפילות יום השישי בהר הבית הבוקר, הודיעה משטרת ירושלים כי תוטל הגבלת גיל על כניסת המוסלמים למתחם ההר, ורק גברים בני 40 ומעלה יורשו להיכנס. מפקד המחוז ניצב משה אדרי הוסיף כי המשטרה ממשיכה לפעול בכוחות מתוגברים ברחבי העיר, בדגש על העוטף, סמטאות העיר העתיקה, וצירי תנועת מתפללים לכותל המערבי והר הבית.