הצעת ארדן: חיפוש ללא חשד מוקדם‎

בשבוע הבא תאושר הצעה של השר לביטחון הפנים שתאפשר לשוטרים לערוך חיפוש על כל אדם - גם אם לא עורר חשד. לאחר אישורה בוועדת השרים לענייני חקיקה, צפויה ההצעה לעבור בהליך מזורז בכנסת

שוטרים בעיר העתיקה בירושלים (TPS - סוכנות הידיעות תצפית)

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן יביא ביום ראשון לאישור ועדת שרים לחקיקה יוזמה שקודמה עוד לפני גל הטרור הנוכחי, לפיה יתאפשר לשוטרים לערוך חיפוש בכליו של אדם ללא חשד מקדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצעה תאפשר לשוטרים לגשש ולערוך חיפוש כדי לבדוק האם הנבדק נושא נשק גם אם אין חשד ספציפי לגביו. זאת, לעומת המצב היום שבו הם מורשים לעשות חיפוש כזה רק אם מתעורר חשד שהאדם חמוש, או שיש לו כוונה להשתמש בנשק.

ההצעה נועדה במקור לכדי לאפשר לשוטרים להתמודד עם האלימות במקומות כמו מועדונים או מגרשי כדורגל. עד היום הם היו מנועים מלבדוק חשודים, אלא אם ממש אפשר היה לראות נשק מבצבץ מכיסיהם או שהם נהגו באלימות.

יוגדרו אזורים שבהם יופעל הנוהל

ההצעה הנוכחית תאפשר למשטרה לערוך בדיקות שכאלה במקומות מסוימים בכל מקרה שהשוטרים מוצאים לנכון. עוד עולה, כי היוזמה מציעה שמפקד המחוז יגדיר אזורים או מקומות שבהם ניתן להפעיל את הנוהל.

אזורי הבדיקה יסומנו בשלטים ובמקומות האלה ניתן יהיה לבדוק כל אדם - גם בשכונות מזרח ירושלים. לאחר אישורה בוועדת השרים, צפויה ההצעה לעבור לעבור בהליך מזורז בכנסת.