נתניהו: נחליט על צעדים תקיפים

בישיבה מיוחדת לזכרו של רחבעם זאבי ז"ל במליאת הכנסת התייחס ראש הממשלה נתניהו להסלמה והבהיר כי הקבינט המדיני-ביטחוני דן בצעדים נוספים למלחמה בגל הטרור. "לא נהסס להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להחזיר את השקט", אמר נתניהו

על רקע החרפה נוספת בגל הטרור נשא הערב (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו נאום במליאת הכנסת בישיבה מיוחדת לזכרו של רחבעם זאבי ז"ל. זמן קצר לפני הנאום התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון מיוחד עקב התגברות אירועי הטרור. מאז שעות הבוקר נרצחו 3 בני אדם ונפצעו יותר מ-20 בחמישה פיגועים בירושלים, רעננה וקריית אתא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לפני שעה כינסתי את הקבינט ואת הצמרת הביטחונית ונחליט על שורה של צעדים תקיפים במלחמתנו בגורמי ההסתה והטרור והם ייושמו בשטח במהירות האפשרית", אמר ראש הממשלה, מבלי לפרט על אילו צעדים מדובר. על פי חלק מהדיווחים נבחנה בקבינט אפשרות של הטלת סגר או כתר על שכונות מסוימות במזרח ירושלים וכן הצבת חיילי צה"ל לצידם של כוחות המשטרה ומשמר הגבול בירושלים.

"ישראל תבוא חשבון עם המרצחים - לא רק שהם לא ייהנו מזכויות, אלא שנגבה מהם את כל המחיר", הוסיף. "מי שירים יד לפגוע בנו - ידו תיגדע. לא נהסס להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי להחזיר את השקט. אני בטוח שהפעולות יביאו להכרה בצד השני שהטרור לא משתלם".

בדבריו פנה נתניהו ישירות ליושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר לו: "תפסיק לשקר, תפסיק להסית. אל תהפוך רוצחים לגיבורים. כדי להחזיר את השקט והיציבות אתה חייב לעשות את מה שמוטל עליך ואנחנו נעשה את מה שמוטל עלינו".

"לערביי ישראל אני רוצה להגיד: אל תלכו שולל אחרי מסיתים שרוצים להצית תבערה במדינה", הוסיף. "אנחנו מאמינים בדו קיום ומי שייקח את החוק לידיו ישלם את המחיר".

זירת פיגוע הירי בארמון הנציב (רויטרס)

3 הרוגים ב-5 פיגועים

אחר הצהריים הובא למנוחות הרב ישעיהו קרישבסקי שנרצח הבוקר בפיגוע דריסה ודקירה ברחוב מלכי ישראל בבירה. עלא אבו ג'אמל, עובד בזק ממזרח ירושלים, נהג במכונית של חברת התקשורת ופגע בעוצמה בשלושה נוסעים שהמתינו בתחנת אוטובוס במקום. לאחר מכן יצא ממכוניתו עם סכין והחל לדקור עוברים ושבים. מאבטח שנקלע למקום ירה במחבל ועוברי אורח נוספים סייעו בנטרולו.

דקות ספורות קודם לכן עלו שני מחבלים כבני 20 ממזרח ירושלים לאוטובוס אגד בשכונת ארמון הנציב, כשאחד מהם חמוש בסכין והשני באקדח. השניים החלו לירות ולדקור נוסעים עד שכוח מג"ב פרץ לאוטובוס ונטרל אותם. שני נוסעים בני 60 ו-45 נרצחו, 17 בני אדם נוספים נפצעו.

גל הטרור החל הבוקר סמוך לשעה 08:50 כשמחבל פלסטיני בן 22 ממזרח ירושלים דקר גבר שהמתין לאוטובוס ברחוב אחוזה ברעננה ופצע אותו באורח קל. אזרח שהיה במקום סייע להשתלט על המחבל. כשעתיים לאחר מכן דקר מחבל תושב מזרח ירושלים בן 28 ארבעה בני אדם ברחוב ירושלים ברעננה. מצבו של אחד מהפצועים קשה ומצבם של שלושה נוספים קל. המחבל נוטרל ונלכד על ידי כוחות הביטחון.

בשעה 12:30 התקבל דיווח על אדם שנדקר בקניון בקריית אתא. כוחות הצלה שהגיעו למקום פינו לבית החולים צעיר יהודי בן 22 במצב קל-בינוני. הדוקר, גם הוא יהודי, נתפס על ידי המשטרה ובחקירתו אמר כי התכוון לפגוע בערבים על רקע ההסלמה הביטחונית.