ההנחיה: איפוק מול מתפרעים מעזה

תחקיר האירועים האלימים סמוך לגדר הרצועה בסוף השבוע הוביל למסקנה שהכוחות השתמשו בכוח מופרז מדי, מה שגרם למותם של 9 פלסטינים שהגיעו אל הגדר. מאז הנהלים חודדו, מה שהביא כנראה לירידה בפגיעות בהמשך

העימותים בגבול הסוף השבוע האחרון

העימותים בגבול עזה - שלב הפקת הלקחים: במהלך סוף השבוע נהרגו תשעה פלסטינים ונפצעו עשרות, לאחר שצה"ל פתח באש לעבר מפגינים שהתקרבו לגדר. מהתחקירים שנערכו בצה"ל בימים האחרונים עולה כי היה ניתן לצמצם את כמות הנפגעים. בעקבות הממצאים, כבר אתמול (ראשון) החל צה"ל לשנות את נהלי הפתיחה באש בדרום ולפעול להרגעת הגזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתחקירים הפנימיים הושמעה ביקורת על ריבוי ההרוגים ועל "הפעלת כוח מוגזמת" מצד הכוחות שפתחו באש לעבר המפגינים. בעקבות הממצאים חידדו בצה"ל את ההנחיות לכוחות שפועלים בשטח, על מנת להימנע מפגיעה - ולא לתת סיבה לצד השני, כלומר ארגוני הטרור הפועלים בעזה, "לחמם את הגזרה הדרומית".

כבר אתמול, כאמור, היה שינוי במדיניות שהתבטא באיפוק מצד הכוחות. במהלך ההפגנות שנערכו  סמוך לגדר מניין הנפגעים פחת באופן דרמטי בעקבות הנוהל החדש.

"להקים גדר מאסיבית"

בחזית הדרומית אירעו מספר תקריות מדאיגות בימים האחרונים - ירי רקטות לעבר שטח ישראל, תקיפות צה"ל ברצועה ועימותים בין פלסטינים לבין כוחות צה"ל סמוך לגדר הביטחון. שלשום הצליחו כ-30 מתפרעים לחבל בגדר ולחצות לתוך שטח ישראל. מרביתם נהדפו בחזרה ושלושה מהם נעצרו.

בעקבות התקרית החמורה קראו אתמול ראשי המועצות האזוריות בעוטף עזה לראש הממשלה ולשר הביטחון לקדם באופן מידי בניית מכשול לאורך הגבול. "מיד לאחר צוק איתן אישר המטכ"ל את המלצת פיקוד דרום כי המענה לבלימת חדירה מרצועת עזה היא באמצעות הקמת גדר מאסיבית", נמסר בהודעה מטעם ראשי מועצות שער הנגב, אשכול, שדות נגב וחוף אשקלון.

"החלטה זו נמצאת על שולחנו של שר הביטחון ועדיין לא בוצעה ועובדה זו עלולה לעלות במחיר כבד מאוד", הוסיפו ראשי המועצות. "חציית הגדר אמש הוכיחה את דחיפות הנושא ואנו קוראים לבצע את ההחלטה להציב מערך הגנה פיזי נגד תקיפות פתע, חדירות ומנהרות טרור".