"החייל שנשקו נחטף נאבק במחבל"

תחקיר צה"ל שבחן את התנהלות החייל שנשקו נחטף ממנו במהלך הפיגוע בקריית גת, קבע כי החייל פעל כמצופה. "הוא נאבק עם המחבל מספר דקות ונחבל", קבעו קצינים בכירים בחיל האוויר

"פעל כמצופה", החייל הפצוע דקות לאחר האיר (חדשות 2)

"חייל צה"ל שנשקו נחטף ממנו במהלך הפיגוע בקריית גת פעל כמצופה" – כך נקבע בתום תחקיר צבאי שבחן את התנהלותו של החייל באירוע, שבמסגרתו אף נפצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר תקף צעיר פלסטיני את החייל בתחנת אוטובוס בדרך לכיש שבקריית גת וניסה לחטוף את נשקו. בתום מאבק קצר הצליח לבסוף המחבל לברוח מהמקום עם הנשק ולהתבצר בבניין מגורים סמוך שם לבסוף חוסל בידי כוחות הביטחון.

במסגרת בדיקת האירוע נחקר גם החייל על דרך התנהלותו באירוע ועל הנסיבות שבהן נחטף ממנו נשקו. התחקיר נערך על ידי מספר קצינים בכירים במערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, שם משרת החייל.

על פי תחקיר האירוע, נאבק החייל במשך מספר דקות מול המחבל, זאת לאחר שהפלסטיני תקף אותו בהפתעה ואף חבט בראשו. כתוצאה מהמכה אף היטשטשה ראייתו של החייל, שהמשיך עדיין להיאבק בתוקפו.

לפיכך, בהתאם לתוצאות התחקיר הגיעו חברי ועדת הבדיקה למסקנה כי החייל פעל במצופה ונאבק במחבל בעודו פצוע.

לאחר שחטף את נשקו של החייל נמלט הפלסטיני אל בניין מגורים סמוך, שם הצליח להיכנס אל תוך אחת הדירות ולהתבצר בתוכה. "שוטר שהיה במקום דיווח שיש מחבל שעלה למבנה עם M-16 שהוא חטף מחייל. דרכנו נשקים, עלינו למבנה, חתרנו למגע - וסרקנו את הקומות עד לקומה השלישית", סיפר מ', אחד השוטרים.

"זיהיתי דלת פתוחה עם ראש שמציץ החוצה. צעקתי לו 'מי אתה?', הוא ענה לי במבטא ערבי כבד: 'עופו מפה, מה אתם רוצים?'. לוחם נוסף זיהה שיש לו נשק. אותו חשוד סגר את הדלת. רצתי בנחישות ממש, עליתי במדרגות. עמדתי מול הדלת".

"לאחר שהמחבל סגר את הדלת, רצתי במדרגות ונעמדתי מול הדלת עם הקנה מופנה לעברו", הוסיף מ'. "לאחר מספר שניות המחבל פתח את הדלת והפנה אליי את נשקו. הרגשתי סכנה ממשית לחיי וביצעתי ירי מדויק לעברו עד לנטרולו".

"האירוע היה מסוג התרחישים שעליהם אנו מתאמנים", סיפר י'. "ברגע שמרגישים סכנה ממשית לחיי אדם אנו חותרים למגע ומנטרלים את האיום. אני שמח שזה נגמר בצורה חלקה ושלא נגרם נזק נוסף".