יעלון: "אם הטרור יחריף, נגבה מחיר כבד"

שר הביטחון הזהיר את חמאס מהסלמה נוספת: "אני מקווה שהם זוכרים את צוק איתן". בריאיון תקיף דחה יעלון את השמועות לפיהן יפנה את כסאו לטובת הרחבת הממשלה והבהיר: "פנינו לא למלחמה, אבל גם לא יהיה שלום עכשיו". לתושבים קרא יעלון לשאת נשק ולירות במחבלים

"נילחם ביד ברזל בטרור": שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הביע תקווה שלא תחול הסלמה נוספת אך הבהיר כי ישראל ערוכה גם להגיב. בריאיון ל"אולפן שישי" אמר הערב יעלון: "פנינו לא להסלמה - אם הם יבחרו בהסלמה אנחנו נגיב בהתאם". שר הביטחון דחה את השמועות לפיהן הוא יידרש לפנות את מקומו על מנת שהממשלה תורחב לבקשת נתניהו, והגדיר אותן כ"סוגיות היפותטיות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו לא פוגעים בסטטוס קוו - האוכלוסיה ביהודה ושומרון ובעזה זוכה לעדנה, הם נהנים מהכלכלה שלנו גם בעזה כשנכנסות משאיות. מול ההנהגה יש לנו מתח ועימות", הסביר שר הביטחון - שגינה את ההסתה הנמשכת ברשות. "אנחנו נמצאים בגל טרור שעיקרו זורקי אבנים ובקבוקי תבערה וניסיונות לדרוס - הגל נובע מכך שמאז חומת מגן אנחנו פגענו בתשתיות הטרור באופן כזה שהם לא מצליחים לממש פיגועים אחרים, למרות ההסתה של חמאס והתנועה האסלאמית".

יעלון התייחס בריאיון גם לאירוע בגבול רצועת עזה, בו נהרגו על פי הדיווחים לפחות שישה פלסטינים: "הגיעו מאות פלסטינים לגדר בכוונה לפרוץ אותה, והכוחות ירו וזו התוצאה. מי שאחראי לאירוע זה חמאס - הם יודעים שזה מתחם שאסור להיכנס אליו והם אפשרו למתפרעים להיכנס אליו. אני מקווה שחמאס לא יילך להסלמה - פנינו אינן להסלמה אך אנחנו ערוכים כדי להגן ואני מקווה שחמאס זוכר את צוק איתן". יעלון טען כי דבריו המסיתים של איסמעיל הנייה, ששיבח את המחבלים וקרא להמשך ההתנגדות, "כנראה פורשו על ידי המתפרעים בעזה וזו התוצאה".

"יכול להיות מאבק בלימה ארוך" (חדשות 2)

"לא יהיה שלום עכשיו, מי שיכול - שיישא נשק"

על המצב הנפיץ בהר הבית אמר יעלון: "אנחנו לא משחקים לידיים של התעמולה השקרית, קראנו לשרים ולח"כים לא לעלות להר הבית כדי לא לשחק לידם. יש פה הסתה שקרית לגבי הכוונות שלנו לשנות סטטוס קוו או לפוצץ את הר הבית". שר הביטחון הדגיש כי מערכת הביטחון והמשפט מנסות לטפל בתנועה האסלאמית ולהוציא את כל העמותות המסונפות אליה מחוץ לחוק: "התנועה הזו לא בצמיחה, אנחנו מטפלים בה. השייח' סלאח נכנס לכלא מספר פעמים ואני מקווה שננקוט בצעדים נוספים כדי להצר את צעדי התנועה. ההסתה לא חדשה ולא מהיום - עוד כראש אמ"ן דיברתי עם רבין על ההסתה הזו".

יעלון דחה את הטענות לפיהן הפתרון למצב הוא אופק מדיני: "לא צריך לשכנע אותי שאבו מאזן והרשות אינם פרטנר להסכם עם הכרה בישראל כמדינת הלאום היהודי וקץ התביעות. הלכנו כברת דרך ארוכה כדי לשכנע פנימה את החברה הישראלית בכך שהוא לא פרטנר. הרבה משתכנעים וגם בעולם, יש פה תהליך אבל אי אפשר להתנתק מהאמירות בישראל לפיהן תיכף נחזיר שטחים ואנחנו בדרך לנחלה. צריך להבין את ההקשר - אנחנו במאבק על מדינת ישראל כמדינת לאום, זה מאבק עוד מקום המדינה".

השר הבהיר כי "לא יהיה שלום עכשיו, בימים של תהליך מדיני היו פיגועים הרבה יותר קשים ולכן אנחנו מפוכחים - לא שלום עכשיו ולא מלחמה עכשיו אלא אם צריך, ואנחנו פועלים בשיקול דעת. אני מקווה שלא תהיה הסלמה". למרות כוונת ישראל להרגיע את השטח, יעלון שלח מסר תקיף לארגוני הטרור: "הגל יכול להתפתח, והם ישלמו על זה מחיר כבד בעזה וגם ביהודה ושומרון. הם יודעים את זה - מה, אבו מאזן נהיה ציוני שהוא הפסיק את ההסתה השבוע? הוא הבין שזה פוגע בו. זה יכול להיות מאבק בלימה ארוך".

בימים האחרונים נשמעה ביקורת רבה מצד שרים מהליכוד והבית היהודי על תפקוד הממשלה מול גל הטרור. יעלון השיב כי "ראש הממשלה ואנוכי איננו אנשי סיסמאות, פועלים במנהיגות ולא בפופוליזם. אנחנו עומדים עמידה איתנה בלי אשליות לגבי התנתקות או נסיגה בלי סיסמאות, וזה לוקח זמן". עוד קרא השר לציבור לשאת נשק כדי למנוע פיגועים: "יש חשיבות רבה ללחימה כזו כשהעורף נהיה חזית. מי שיש לו נשק שיישא אותו - כשקורה אירוע המחבלים נהרגים והאנשים שלנו לא, וזה מה שחשוב".