פיגוע נקמה: יהודי דקר 4 ערבים בדימונה

תושב העיר תקף ארבעה ערבים, שלושה מהם עובדי עירייה. שניים נפצעו קל ושניים בינוני-קשה. הדוקר נעצר על ידי המשטרה וטען: "דקרתי אותם כי חשבתי שכל הערבים מחבלים". בנתניה הותקפו 3 ערבים בידי עשרות שקראו "מוות לערבים" והכו אותם

גל הטרור והמתיחות הביטחונית בכל רחבי הארץ גורר גם מעשי נקמה: יהודי תושב דימונה דקר הבוקר (שישי) ארבעה ערבים, שלושה מהם עובדי העירייה. שניים נפצעו קל ושניים בינוני-קשה. הדוקר נעצר ומעצרו הוערך בשישה ימים. במשטרה אומרים כי הרקע למעשה לאומני. עורך דינו של הקטין, איתמר בן גביר, הסביר כי מדובר בקטין אשר נמצא במצב נפשי מעורער: "בשבועות האחרונים חלה הדרדרות במצבו עקב המציאות אליה נחשף, אשר גרמה לו לשברון לב". בנתניה תקפו במהלך הלילה עשרות תושבים שלושה ערבים ישראלים והכו אותם באלות וכסאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

סמוך לשעה 9:00 התקבל במוקד מד"א דיווח על אדם שנדקר ברחוב גדולי ישראל בדימונה. כוחות משטרה וצוותי מד"א הגיעו לזירה ומצאו תושב הפזורה הבדואית בשנות ה-20 לחייו כשהוא שרוע על הרצפה ומדמם. הוא פונה לבית החולים סורוקה בבאר שבע במצב בינוני-קשה עם פצעי דקירה באזור החזה.

אחד הפצועים בפיגוע

כחצי שעה לאחר מכן התקבל דיווח נוסף על דקירות, הפעם ברחוב בן גוריון - סמוך לבית ספר - שם הותקפו שלושה פועלים תושבי השטחים. שניים מהם נפצעו קל והשלישי נפגע בינוני עד קשה. מאבטח של בית הספר הצליח לנטרל את החשוד והחזיק בו עד להגעת כוחות המשטרה.

החשוד בדקירה, צעיר כבן 17 לחייו, מוכר למשטרה והוא בעל רקע של עברות סמים. בחקירתו טען כי חשב שכל הערבים מחבלים ולכן דקר את הארבעה. מפקד מרחב הנגב תנ"צ אמנון אלקלעי שיבח את תגובת המאבטח שניטרל את החשוד בדקירה.

פאראמדיק מד"א אורגד כהן שטיפל בפצוע הראשון סיפר: "כשהגענו למקום היו שם הרבה אנשים שהגיעו ממרכז המסחרי הסמוך. על המדרכה שכב פועל צעיר כבן 20 שככל הנראה עסק בעבודות ניקיון. הוא היה בהכרה מלאה וסבל מפציעה בפלג גופו העליון, העלנו אותו מיד לאמבולנס והענקנו לו טיפול רפואי שנמשך בדרך לבית החולים, כשמצבו מוגדר בינוני ויציב".

זירת האירוע, הבוקר

ראש עיריית דימונה בני ביטון היה הבוקר בסיור שגרתי בשכונות ובמקרה נקלע לזירה שבה אירעה הדקירה. "בזמן שהסתובבתי ברחוב ראיתי את העובד דקור על הכביש, עם סכין זרוקה על הרצפה. לאחר מכן הגיעו כוחות ופינו אותו".ביטון אמר כי "צעיר, שכרגע עצור ונמצא בחקירה, דקר לכאורה ארבעה בני מיעוטים, שלושה מהם עובדי אגף שפ"ע בעיריית דימונה. הדקירות בוצעו בשתי זירות שונות, כאשר בזירה אחת בוצעה דקירה של אדם אחד ואילו בזירה השנייה נדקרו שלושה".

לדברי עורך דינו של הקטין, איתמר בן גביר, מדובר בקטין במצב נפשי לא פשוט. "בימים האחרונים נעשה ניסיון מצד בני משפחתו לאשפזו במרכז לבריאות נפש", סיפר בן גביר. "בשבועות האחרונים חלה הדרדרות במצבו וגם הצריכה הממושכת של אקטואליה, כאשר עוד יהודי נרצח ועוד יהודי נרצח גרמו לו לשברון לב. גם לאנשים שפויים קשה במצב שכזה" הוסיף.

"יש להביע מחאה בצורה חוקית ודמוקרטית"

מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם הלוי, שוחח עם ראש עיריית דימונה והתייחס לאירועי הדקירה היום בעיר דימונה. "מדובר במעשה חמור ביותר בו צעיר יהודי על פי החשד לוקח את החוק לידיו נוטל סכין ודוקר ארבע אנשים רק בגלל מוצאם והיותם ערבים" אמר הלוי. "אני קורא לכל תושבי הדרום לגלות אחריות ולשמור על איפוק, כאבם ותסכולם מובן אך יש להביע את המחאה בצורה לגיטימית חוקית ודמוקרטית".

עטא אבו מדיעם, סגן ומ"מ ראש עיריית רהט, טען כי הדקירה היא "טרור יהודי נגד הערבים הבדואים וזה תוצאה לסלחנות נגד המסיתים ביהודים כלפי הערבים וקריאות מוות לערבים. ראש הממשלה ושר ביטחון הפנים אחראים להסתה נגד הערבים וכמו שראשי הרשוית קראו לתושבים להיות מצוידים בנשק להגנה אנחנו נאלץ בסופו של דבר - אם לא נקבל את ההגנה על חיינו - לדאוג לשמור על חיינו מטרוריסטים וגזענים יהודים שרואים בכל ערבי מטרה לנקמה". אבו מדיעם קרא לאטום ולהרוס את ביתו של הדוקר: "האחריות מחייבת בלימת גל ההסתה והאלימות בכל המגזרים".

באירוע אחר שאירע הלילה בנתניה הותקפו שלושה ערבים בידי עשרות תושבים באזור כיכר העצמאות. עדי ראייה סיפרו כי התושבים היהודים החלו להכות את הערבים בכסאות, אלות ושולחנות תוך שהם צועקים: "מכסחים את הערבים בנתניה" ו"מוות לערבים".

שניים מהערבים שהותקפו הצליחו לברוח והשלישי חולץ לבסוף רק בהתערבות המשטרה שהגיעה למקום. עדי ראייה סיפרו כי חלק מהתושבים גוננו בגופם על הערבי שהותקף, תושב קלנסוואה. במשטרה חוקרים אם מדובר בתקיפה על רקע לאומני, אך בשלב זה מתייחסים לאירוע כאל קטטה. טרם נעצרו חשודים והמשטרה גובה עדויות.

"לא נאפשר לקומץ פורעים לפגוע במרקם היחסים"

ראש העיר נתניה, מרים פיירברג-איכר, גינתה את התנהלותם של האזרחים שתקפו את הערבים. "העיר נתניה מאופיינת בערכי סובלנות ומחבקת כל מי שבא בשעריה, אני קוראת לציבור לנהוג באיפוק" אמרה. "לא נאפשר לקומץ של פורעים להעכיר ולפגוע במרקם היחסים העדין הקיים בין יהודים ללא יהודים בעיר נתניה".

פיירברג-איכר אמרה כי שוחחה עם ממלא מקום מפקד תחנת המשטרה שהבטיח לה שהמשטרה תעשה הכל כדי לעצור את המתפרעים ולהעמידם לדין. "אזמן את האזרחים שהוכו ללשכתי", אמרה.