נתניהו: בעת הזו, יש טעם בממשלה רחבה. יעלון: אין צורך במבצע צבאי נרחב

מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות גל הטרור. נתניהו: "נפעל בתקיפות נגד התנועה האסלאמית. אבו מאזן הסית; בעת הזו, יש טעם בממשלה רחבה". יעלון: "פנינו לא להסלמה". איזנקוט: "חופש פעולה מלא לצה"ל"

הצטרפו לשידור הישיר (קובי גדעון, לע"מ)

לאחר יום רווי פיגועים ברחבי הארץ, כינס הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים מיוחדת, במהלכה התייחס לגל הטרור האחרון. בהצהרה לעיתונאים לקחו חלק גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל גדי איזנקוט וממלא מקום המפכ"ל בנצי סאו. במסיבת העיתונאים הבהיר נתניהו כי הגורם העיקרי לאירועי הטרור הוא ההסתה של הרשות הפלסטינית. השר יעלון הדגיש כי אין כל כוונה לצאת למבצע צבאי נרחב בגדה המערבית.   

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מחבלים מוסתים, חדורי שנאה, מנסים לפגוע בבני עמנו", פתח נתניהו את דבריו. "הם מנסים לפגוע בתינוקות, בילדים, בנשים, בגברים באזרחים ובחיילים".

"אנחנו בעיצומו של גל טרור של סכינים, בקתבים, אבנים וגם ירי חי", הוסיף ראש הממשלה. "הפעולות הללו ברובן אינן מאורגנות אבל הן כולן תוצאה של הסתה פרועה ושקרית של חמאס, של הרשות הפלסטינית, של כמה מדינות באזור ולא פחות מזה של התנועה האסלאמית בישראל, שמבעירה את השטח בטענות שקריות על המדיניות שלנו בהר הבית. זה שקר מוחלט". 

בהמשך הצהרתו, פירט נתניהו את הפועלות בהן נקטה מערכת הביטחון במטרה לסכל את אירועי הטרור. "צה"ל, המשטרה והשב"כ פועלים בכל החזיתות", ציין. "חידדנו את הוראות הפתיחה באש על המיידים ונטיל עונשי מינימום".

יעלון: לא נצא למבצע צבאי נרחב

נתניהו אף התייחס להנחייתו לאסור על אישים אישים פוליטיים לעלות להר הבית. "אנחנו לא צריכים עוד נפצים שיבעירו את השטח", הבהיר ראש הממשלה. "ננקוט צעדים תקיפים נגד התנועה האסלאמית בישראל ונגד מסיתים אחרים. אף אחד לא יינקה".

"אנחנו חיים במזרח התיכון ולהבות האסלאם הקיצוני שמבעירות את כל האזור מגיעות גם אלינו", הדגיש נתניהו. "אבל ישראל היא מדינה חזקה מאוד והישראלים הם אנשים חזקים. אנחנו נוכיח שהטרור לא משתלם וננצח אותו. אנחנו במצב קשה. צריך לגלות בו ערנות מרבית וכמובן לציית להוראות כוחות הביטחון והרשויות. אנחנו עושים הכל כדי להשיב את הביטחון".

זירת הפיגוע בת"א, היום

גם שר הביטחון יעלון התייחס במסיבת העיתונאים להסתה שמובילה למעשי האלימות. "אין פנינו להסלמה, אך לא נסבול טרור נגדנו או חזרה למציאות של תחילת העשור הקודם", הצהיר השר. "אין לנו כוונה לפגוע בסטטוס קוו בהר הבית. אני קורא לכל הצדדים, יהודים וערבים, שרים וח"כים - לחדול מהתלהמות, הפרחת סיסמאות שמלבות את האש וגורמות לעתים לגורמים קיצונים ואלימים לקחת את החוק לידיים".

עוד הוסיף יעלון כי אין כוונה לפתוח במבצע נרחב ביהודה ושומרון. "אין צורך במהלכים כאלה", הסביר. "אנחנו יודעים לטפל בכל תשתית שקמה בגדה וכיום אין כזו - לכן הם עברו לסכינים ואבנים".

"לצה"ל יש חופש פעולה"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שיבח את פעולות אנשי כוחות הביטחון שנטרלו את המחבלים בגל פיגועי הטרור האחרון. "אנחנו בעיצומו של קרב ובקרב חייבים לאחד כוחות ולפעול בקור רוח", אמר ארדן. "אזרחי ישראל נמצאים כיום בחזית ויחד איתם שוטרי ישראל וכוחות החירום וההצלה. בכל מקום שאליו מגיע מחבל מגיעים מיד שוטרים או אזרחים טובים כדי להגן על אחיהם. השוטרים שלנו פועלים במקצועיות, חותרים למגע ומחסלים את המחבלים או עוצרים אותם".

הרמטכ"ל איזנקוט, שנשא אף הוא דברים במסיבת העיתונאים, טען כי ידיהם של חיילי צה"ל אינן קשורות. "ביצענו תגבור כוחות משמעותי ויישמנו מדיניות הפעלת הכוח ברורה", הבהיר. "יש לצה"ל חופש פעולה מלא לממש את המשימה ולהחזיר את הביטחון. גם במצב הנוכחי אנחנו יודעים להבחין בין טרור לבין אוכלוסייה ולפעול בצורה ממוקדת. צה"ל פועל בשילוב זרועות עם המשטרה והשב"כ".

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, הדגיש כי המשטרה ממקדת את מאמציה במסיתים לאלימות. "במדינה דמוקרטית יש מקום לחופש הביטוי", ציין סאו. "יחד עם זאת נדרשת אחריות אזרחית להביע את המחאה במסגרת ובגבולות החוק. מי שינסה ליטול את החוק לידיו, מי שיפר את הסדר - משטרת ישראל תפעל מולו בנחישות. אטנחנו נשמור על הסדר הציבורי ברחובות מדינת ישראל".