ח"כים ערבים: מחר כולנו באל-אקצא

הודעת רה"מ כי איסור העלייה להר הבית חל גם על נבחרי ציבור ערבים גררה תגובות חריפות. ח"כ טיבי: "לא ימנעו מאיתנו להיכנס למסגד שלנו, זאת החלטה מטורפת ולא חוקית". יו"ר הרשימה המשותפת: "נתניהו מדרדר את כולנו לפי תהום"

ח"כ טיבי בהר הבית. ארכיון (חדשות 2)

"נתניהו לא יקבע לנו, כולנו עולים מחר לאל-אקצא": לאחר שראש הממשלה נתניהו הבהיר הבוקר (חמישי) כי תוגבל כניסתם להר הבית גם של חברי הכנסת הערבים, על מנת להביא להרגעת הרוחות, הח"כים זועמים ומאיימים להשתתף בתפילות יום השישי במסגד אל אקצא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא נתניהו ולא הימין יוכלו למנוע מאיתנו להיכנס למסגד אל-אקצא שלנו. זו החלטה מטורפת ובלתי חוקית", אמר ח"כ אחמד טיבי. "מי שהחליט בתחילה על מניעת כניסת הפרובוקטורים מימין כמו אורי אריאל, שכניסתו הציתה את השטח, עושה סיבוב פרסה וסלטה לאחור ומחליט במחי יד להסלים את המצב. מחר כולנו נהיה שם, כי זה המסגד שלנו. ההחלטה הזו מוסיפה שמן למדורה".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, תקף אף הוא את החלטת נתניהו: "מתחם אל-אקצא הינו שטח כבוש שעל פי הסטטוס-קוו נמצא בניהול מלך ירדן והווקף המוסלמי. אין לנתניהו סמכות חוקית או מוסרית למנוע מהח"כים הערבים להגיע למסגד".

ח"כ זחאלקה במתחם ההר, בשבוע שעבר (הרשימה המשותפת)

"שנתניהו ירתיע את המתנחלים במקום לחלק לנו הוראות"

"נתניהו הולך סחור סחור, חסר עמדה ועמוד שדרה", האשים ח"כ עודה, "הוא ממשיך להיגרר אחרי הנהגת המתנחלים בקואליציה ומדרדר את כולנו לפני תהום. מי שחרד לביטחון - לא יכול לעסוק בניהול נקודתי של הסכסוך, אלא חייב לחתור להסדר כולל ולניהול משא ומתן אמיתי וכן שמטרתו סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית עצמאית".

בהודעה רשמית מטעם הרשימה המשותפת נמסר כי הם ימשיכו לפקוד את מסגד אל-אקצא בקבוצות וכיחידים - ויתעלמו מהנחיית ראש הממשלה: "נתניהו לא יקבע בשבילנו אם לעלות למסגד אל-אקצא או לא. אל-אקצא הוא חלק מירושלים, אנו רואים בירושלים שטח כבוש, שצריך לשחררו מכיבוש על ידי החלת הריבונות הפלסטינית עליו".

"אנחנו לא עובדים של נתניהו או של ממשלת ישראל, אנחנו בני העם הפלסטיני ונבחרי ציבור שקיבלו 95% מקולות האזרחים הערבים שהצביעו בבחירות האחרונות, משם אנחנו שואבים את הלגיטימיות שלנו ולא מממשלת הכיבוש", הבהירו ברשימה המשותפת.

"זכותנו וחובתנו לבקר ולהתפלל במסגד אל אקצא ונתניהו אינו הגורם שיתיר או יאסור זאת", סיכמו. "אנו מצעים לרה"מ לעשות מעשה שיבוא לסיום הכיבוש והרתעת המתנחלים במקום לחלק הוראות למנהיגי הציבור הערבי. אנחנו קוראים לנתניהו להפסיק את מדיניותו הפושעת, את הרצח ואת רדיפת הקטינים בירושלים".

מיד לאחר הודעת נתניהו ערכה התנועה האסלמית מסיבת עיתונאים בהשתתפות שני פלגי הארגון, הצפוני והדרומי ובההשתתפות חברי כנסת ערבים. "המסגד בסכנה והפתרון הוא שהכיבוש ייעלם", אמר השייח ראאיד סלאח, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה. "צריך לשמור על הסטטוס קוו בירושלים ובאל אקצא, וזה אומר להוציא משם את הכיבוש. הם מאיימים להוציא אותנו מחוץ לחוק ואני אומר שהליגיטימיות היא בהישרדות שלנו כאן ,בבתינו ובמסגדינו, ואין כוח בעולם שיוכל להוציא אותנו מחוץ לחוק".

עוד הוסיף השייח כי פעילי התנועה מוכנים להגן על אל אקצא, אפילו עד המוות. "אנו לא חוששים מכליאה. למות שהיד באל אקצא זה הכבוד שכולנו מייחלים לו, נעמוד מול הכיבוש ושליחיו. להסלמה נגיב בזמן הנכון ויש בידינו תוכניות להגיב על כל תרחיש", הוסיף. חבר הכנסת לשעבר, טלב א סאנעטלב אסאנע, הוסיף והזהיר כי בכוונת התנועה לפנות לקהילה הבינלאומית על מנת "לקבל הגנה מהכיבוש ומראש הממשלה שאיבד שליטה".