נתניהו מבהיר: גם ח"כים ערבים לא יעלו להר הבית

הודעתו אמש של רה"מ, כי בשל ההסלמה הביטחונית תיאסר כניסת שרים וח"כים למתחם, לא כללה את חברי הכנסת הערבים - מה שגרר ביקורת חריפה בתוך הממשלה. הבוקר כבר הבהיר נתניהו כי גם הנבחרים הערבים לא יורשו לעלות להר

גם ח"כים ערבים לא יורשו לעלות להר (חדשות 2)

בעקבות הביקורת נגדו בימין, נתניהו שינה עמדתו: לאחר שאמש הורה ראש הממשלה למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח"כים יהודים להר הבית כדי לנסות ולהביא להרגעת הרוחות, הבוקר (חמישי) הוא כבר מבהיר כי ההוראה תקפה גם לח"כים הערבים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנחיית ראש הממשלה נתניהו למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח"כים להר הבית עד הודעה חדשה, חלה על יהודים וערבים כאחד", נכתב בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה. על פי ההודעה, ההחלטה נובעת מהכוונה לצנן את האווירה סביב הר הבית.

בימים האחרונים, כך ציין גורם ביטחוני, מנע נתניהו מאישי ציבור פלסטינים לעלות להר הבית - בהם גם ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה. אותם אישים פנו לנתניהו בבקשה לעלות להר אך רה"מ סרב לאשר את הביקור מחשש שהדבר יביא להתלהטות יצרים ויעודד את גל האלימות.

לטענת גורם בלשכת נתניהו, ההנחייה הייתה מלכתחילה למנוע מכולם לעלות להר - יהודים וערבים כאחד, אך בשל אי הבנה של גורם בלשכה נמסר בטעות כי הדבר אינו כולל עליית חברי כנסת ערבים. לדברי הגורם, אין יסוד לטענות כי לחצים פוליטיים הבוקר גרמו לשינוי ההחלטה.

בימין תקפו את נתניהו: "סגירת הר הבית היא כניעה לטרור"

הבוקר השמיעו שרים בימין ביקורת נגד נתניהו, בהם השר אורי אריאל (הבית היהודי) שדרש הבהרות מראש הממשלה, שהורה בתחילה לאסור את הכניסה להר רק על שרים וח"כים יהודים. "נושא ההפרדה בין ח"כים יהודים לערבים הוא דבר לא מקובל ובלתי נתפס בעליל והדבר יובהר לראש הממשלה בתקיפות", נמסר מלשכת השר אריאל בטרם הורחב האיסור גם על ח"כים ערבים.

השר זאב אלקין תקף אף הוא את החלטת נתניהו בריאיון לגלי צה"ל הבוקר ותהה מדוע היא אינה כוללת את חברי הרשימה המשותפת, שלטענתו, מסיתים יותר מכל ח"כ אחר: "אין מישהו שמסית יותר גם תוך כדי העלייה להר הבית וגם בשוטף מחברי הכנסת מהרשימה המשותפת. הם משלהבים את ההמון ומתנגשים עם המשטרה בהר הבית".

"סגירת הר הבית בפני חברי הכנסת היא כניעה לטרור ואימוץ הנרטיב הערבי המנסה להאשים את ישראל בטרור", האשים ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). "במאה שנות ציונות הערבים לא היו צריכים סיבות כדי לפגוע ביהודים ובמדינתם המתחדשת. הר הבית הוא לב ליבו של העם היהודי ומקור הזכות שעל בסיסה שבנו לארץ אבותינו".

"אני קורא לראש הממשלה לפעול לאלתר להשבת הביטחון לאזרחי ישראל באמצעות ניהול מלחמת חורמה באויב ובטרור שהוא מפעיל נגדנו ולא באמצעות האשמת הטלת האחריות לו על המתיישבים והעולים להר. אסור לנו להתבלבל - במאבק הזה ישנו צד אחד שמתנהל בפרובוקציות ובאלימות וזה לא חברי הכנסת היהודים".