פיגוע בדרום: מחבל דקר חייל, חטף את נשקו‎ וחוסל

צעיר פלסטיני התנפל על חייל צה"ל בקריית גת, דקר אותו בראשו וחטף את נשקו האישי. לאחר מכן הוא התבצר בבניין סמוך ברחוב לכיש. שוטרים שהגיעו למקום פרצו לתוך הבניין, ירו במחבל וחיסלו אותו

פיגוע דקירה בקריית גת, המחבל חוסל: שעות ספורות לאחר פיגוע הדקירה בירושלים תקרית ביטחונית נוספת אירעה בדרום, כשפלסטיני פצע חייל צה"ל בסמוך לתחנת אוטובוס בעיר וחטף ממנו את נשקו, שלא הכיל מחסנית. לאחר מכן הוא ברח לבניין סמוך, התבצר בו עם הנשק וחוסל על ידי כוחות הביטחון. בנוסף לחייל שנדקר, חייל נוסף נחבל במהלך התקרית ונפצע באורח קל. בעקבות ההסלמה הביטחונית ביטל ראש הממשלה נתניהו את נסיעתו לגרמניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החייל נדקר בשדרות לכיש בעיר על ידי הפלסטיני שירד מקו 369. חובשים ופאראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לשני החיילים שנפצעו קל. הפלסטיני ניסה להימלט לתוך בניין מגורים, נורה על ידי כוחות המשטרה שרדפו אחריו ונהרג. לא היו נפגעים בקרב השוטרים במהלך הירי. בתקשורת הערבית דווח כי הפלסטיני שתקף את החייל וחוסל הוא אמג'ד חאתם, תושב הכפר יטא בדרום הר חברון‎

מצבו של החייל, שסבל מפצע דקירה, הוגדר קל והוא הועבר לטיפול רפואי. חייל נוסף נחבל ונפצע קל, ושניהם פונו לבית החולים ברזילי באשקלון. כמו כן טופל נהג האוטובוס שסבל משאיפת עשן ושתי נשים שהוגדרו כנפגעות חרדה. הפלסטיני השאיר תיק ליד תחנת האוטובוס בה חטף מהחייל את נשקו, וכוחות הביטחון בדקו את התיק וגילו כי לא מדובר במטען נפץ. בשלב זה ההערכה היא כי הרקע למעשה הוא לאומני, אך כל כיווני החקירה נבדקים.

החייל שנדקר ונפצע קל בתקרית

כוחות משטרה גדולים הגיעו למקום, וכעת נערכות סריקות באזור כדי למנוע אפשרות שמדובר במטענים שנמצאים בתוך האוטובוס או בקרבתו. עוברי האורח הורחקו מהזירה. אמנם המשטרה ריכזה מאמצים בירושלים, אבל ההנחייה לשוטרים בכל מרכזי הערים היא הגברת הנוכחות. מפרטים ראשונים עולה כי כאשר המחבל ירד מהאוטובוס בתחנה, עדי ראייה שהיו במקום צעקו לעבר השוטרים שיש מחבל באזור.

הנרי זערור, פאראמדיק מד"א שהגיע למקום האירוע, סיפר: "במקום הייתה המולה והנוכחים הובילו אותנו לצעיר כבן 20 שסבל מחבלות בגפיים. הוא היה בהכרה מלאה ולאחר טיפול רפואי ראשוני בשטח פינינו אותו לבי"ח ברזילי כשמצבו מוגדר קל". יוסף צפריר, חובש בכיר במד"א, הוסיף: "הצעיר סיפר שנפגע במהלך עימות עם המחבל, הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני ופינינו אותו לבית החולים כשהוא בהכרה מלאה ובמצב בינוני ויציב".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן שיבח את תפקוד המשטרה והפעולה המהירה. "כוח המשטרה נכנס לבניין וחיסל מיד את המחבל ומנע אסון גדול. הכוח פעל בדיוק כפי שמצופה ממנו. נמשיך להילחם בטרור בתקיפות ונפגע בכל מי שמנסה לפגוע בנו", הדגיש.

קודם לכן: פיגוע דקירה בירושלים, תקיפת נוסעת בתקוע

שעות קודם לכן נפצע ישראלי בן 36 בפיגוע דקירה בעיר העתיקה בירושלים: מחבלת פלסטינית כבת 18 דקרה אותו סמוך לשער האריות, במרחק לא רב מזירת הפיגוע במוצאי שבת. הוא נפצע באורח בינוני בגבו ובראשו, אך הצליח לירות לעבר המחבלת ולפצוע אותה קשה.

הפצוע הגיב במהירות לאחר שנדקר והשיב אש באמצעות נשקו האישי לעבר המחבלת. צוותים של מד"א ואיחוד הצלה הוזעקו להעניק טיפול רפואי, והשניים - המחבלת והפצוע - פונו מרחוב הגיא לכיוון רחבת הכותל ולבית החולים הדסה עין כרם. הפצוע פונה במצב בינוני לבית החולים הדסה עין כרם, ומבית החולים נמסר כי חל שיפור במצבו והוא נמצא בהכרה מלאה. המחבלת שנורתה פונתה במצב קשה גם כן לבית החולים הדסה עין כרם.

זירת הפיגוע בירושלים, היום (דוברות מד"א)

המחבלת שלפה סכין ברחוב העמוס, בו התקיימה הפגנה של מספר תושבות, וניסתה לתקוף מספר עוברי אורח באמצעות הסכין שהחביאה על גופה. לאחר שהיא נורתה היא ניסתה להימלט, אך כוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום תוך שניות והשתלטו עליה. כוחות ההצלה הגיעו זמן קצר לאחר מכן.

חלקים מהרחובות הסמוכים בתוך העיר העתיקה נחסמו על ידי הכוחות בשטח. נבדקת האפשרות כי מדובר בתושבת העיר העתיקה. במשטרה הדגישו כי "התגובה המהירה של היהודי שנפגע ותגובת השוטרים ולוחמי מג"ב הנחושה והמקצועית מנעה המשך פגיעה בחיים מפשע". כמו כן נמסר כי בעיר העתיקה פרוסים מאות שוטרים ולוחמי מג"ב, ורמת העירנות והדריכות המבצעית הנדרשת מהשוטרים היא גבוהה ביותר.

זמן קצר קודם לכן נהגת ישראלית נפצעה קל מזריקת אבנים בין ירושלים לגוש עציון: התקרית החלה כאשר צעירים פלסטינים ארבו סמוך לבית סחור לנהגים ישראלים והשליכו לעברם אבנים. שבעה כלי רכב ניזוקו: האישה שנפצעה דיווחה כי המתפרעים ניסו להוציא אותה בכוח מהרכב והיא נמלטה. לאחר מכן היא פונתה למרכז הטראומה בבית החולים שערי צדק בירושלים. מבית החולים נמסר כי היא נפגעה מיידוי אבנים ובעיטות בכל חלקי גופה, ומצבה הוגדר יציב.

הנהגת אמרה בהקלטה זמן קצר לאחר האירוע: "תקשיבו לי, מי שיוצא עכשיו מהבית שלא ייסע משם. אתם לא מבינים כמה ערבים יש שזורקים אבנים ואין שם אפילו חייל אחד! הגעתי למחסום וצרחתי עליהם שהם חייבים לשלוח לשם את הצבא. אין שם אף אחד!". הנהגת הוסיפה כי "הגיע סתם איזה מישהו וירה באוויר, הם חזרו פנימה ועכשיו כולם חוזרים חזרה - מיליון ילדים ערבים".

גאנם איברהים השתתף בהכנת הידיעה.

יום של טרור: דקה אחר דקה