פיגוע בירושלים: גבר שנדקר ירה במחבלת‎

פלסטינית דקרה בסכין ישראלי שהלך בעיר העתיקה, באותו רחוב שבו נרצחו בשבת הרב נחמיה לביא ואהרון בנט. הוא נפצע באורח בינוני, אך הצליח לירות בנשקו לעבר המחבלת ופצע אותה קשה. כוחות גדולים של משטרה במקום

פיגוע דקירה שני בתוך ימים בעיר העתיקה: מחבלת פלסטינית כבת 18 דקרה היום (רביעי) ישראלי בן 36 סמוך לשער האריות בעיר, במרחק לא רב מזירת הפיגוע במוצאי שבת. הוא נפצע באורח בינוני בגבו ובראשו, אך הצליח לירות לעבר המחבלת ולפצוע אותה קשה. צוותים של מד"א ואיחוד הצלה הוזעקו להעניק טיפול רפואי, והשניים - המחבלת והפצוע - פונו מרחוב הגיא לכיוון רחבת הכותל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפצוע הגיב במהירות לאחר שנדקר והשיב אש באמצעות נשקו האישי לעבר המחבלת. הוא פונה במצב בינוני לבית החולים הדסה עין כרם, ומבית החולים נמסר כי חל שיפור במצבו והוא נמצא בהכרה מלאה. המחבלת שנורתה פונתה במצב קשה גם כן לבית החולים הדסה עין כרם. בתקשורת הפלסטינית דווח שהתוקפת היא שורוק פלאח דויאט, תושבת הבירה.

פינוי הפצוע והמחבלת, היום (דוברות מד"א)

מפרטים ראשונים עולה כי המחבלת שלפה סכין ברחוב העמוס, בו התקיימה הפגנה של מספר תושבות, וניסתה לתקוף מספר עוברי אורח באמצעות הסכין שהחביאה על גופה. לאחר שהיא נורתה היא ניסתה להימלט, אך כוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום תוך שניות והשתלטו עליה. כוחות ההצלה הגיעו זמן קצר לאחר מכן.

חלקים מהרחובות הסמוכים בתוך העיר העתיקה נחסמו על ידי הכוחות בשטח. נבדקת האפשרות כי מדובר בתושבת העיר העתיקה. במשטרה הדגישו כי "התגובה המהירה של היהודי שנפגע ותגובת השוטרים ולוחמי מג"ב הנחושה והמקצועית מנעה המשך פגיעה בחיים מפשע". כמו כן נמסר כי בעיר העתיקה פרוסים מאות שוטרים ולוחמי מג"ב, ורמת העירנות והדריכות המבצעית הנדרשת מהשוטרים היא גבוהה ביותר.

אהרון אדלר, פאראמדיק מד"א שהגיע למקום וטיפל בנפגעים, סיפר: "בסמטא שסמוכה לשער האריות שכב גבר כבן 36 במצב בינוני כשהוא דקור בפלג גופו העליון. בסמוך אליו שכבה המחבלת, צעירה כבת 20 כשהיא במצב קשה עם פצעי ירי בפלג גופה העליון". אדלר הוסיף כי הצוות טיפל בפצועים בעזרת חבישות ונוזלים, ופינה את השניים באמצעות טרקטורון לרחבת הכותל שם חבר הצוות לניידות שפינו את הפצועים לבית החולים.

לדברי אלי בין, מנכ"ל מד"א, ההיערכות של מד"א בירושלים אפשרה לכונני מד"א המצוידים ברכבי הצלה מיוחדים המיועדים לתנועה בסמטאות העיר העתיקה להגיע לפצוע במהירות, להעניק לו טיפול מציל חיים ולפנות אותו בדחיפות לבית החולים. "אנו שולחים לפצוע איחולי החלמה מהירה", הוסיף.

חיים אטיאס, מתנדב איחוד הצלה, הוסיף: "כשהגעתי לזירה נתקלתי בגבר שנדקר בפלג גופו העליון בסמוך למיקום הפיגוע הקודם בחג הסוכות. למרבה הנס הוא היה בהכרה מלאה. יחד עם מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני ולאחר מכן הוא פונה לבית החולים".

הרגעים לאחר הפיגוע ברחוב הגיא (TPS - סוכנות הידיעות תצפית)

נהגת ישראלית הותקפה ונפצעה ליד תקוע

זמן קצר קודם לכן נהגת ישראלית נפצעה קל מזריקת אבנים בין ירושלים לגוש עציון: התקרית החלה כאשר צעירים פלסטינים ארבו סמוך לבית סחור לנהגים ישראלים והשליכו לעברם אבנים. שבעה כלי רכב ניזוקו: האישה שנפצעה דיווחה כי המתפרעים ניסו להוציא אותה בכוח מהרכב והיא נמלטה. לאחר מכן היא פונתה למרכז הטראומה בבית החולים שערי צדק בירושלים. מבית החולים נמסר כי היא נפגעה מיידוי אבנים ובעיטות בכל חלקי גופה, ומצבה הוגדר יציב.

פיגוע שני ברחוב הגיא תוך ימים (חדשות 2)

הנהגת אמרה בהקלטה זמן קצר לאחר האירוע: "תקשיבו לי, מי שיוצא עכשיו מהבית שלא ייסע משם. אתם לא מבינים כמה ערבים יש שזורקים אבנים ואין שם אפילו חייל אחד! הגעתי למחסום וצרחתי עליהם שהם חייבים לשלוח לשם את הצבא. אין שם אף אחד!". הנהגת הוסיפה כי "הגיע סתם איזה מישהו וירה באוויר, הם חזרו פנימה ועכשיו כולם חוזרים חזרה - מיליון ילדים ערבים".

קודם לכן ההסלמה הגיעה גם לכביש 6: המשטרה בודקת חשד לפיו שני בקבוקי תבערה הושלכו הלילה בכביש המהיר, סמוך לטירה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. בגוש עציון נקלעו כלי רכב ישראליים למארב של זורקי אבנים. נהגת נפצעה קל ונזק נגרם לשבע מכוניות.

כמו כן אותרו היום 15 בקבוקי תבערה מוכנים להפעלה על גג בית בשכונת א-טור במזרח ירושלים. מפרטים ראשוניים עולה כי בקבוקי התבערה הושלכו בשולי כביש 6 באזור מחלף אייל. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות המקרה.

מפקד גדוד קדם במג"ב ירושלים, סנ"צ אביעד כתפי, אמר כי "מדובר בתפיסה חשובה של בקבוקי תבערה המסכנים את הלוחמים. נמשיך לפעול בעירנות ובדריכות מבצעית מלאה במטרה להחזיר את השקט ולשמור על ביטחון התושבים".

משה נוסבאום, יואב אבן, שי גל ויאיר שרקי השתתפו בהכנת הידיעה.

יום של טרור: דקה אחר דקה