הסלמה? "יש ירידה במספר נפגעי הטרור"

למרות המתיחות הקשה בימים האחרונים, בעיקר בירושלים, מבקש מ"מ המפכ"ל ניצב בנצי סאו להיצמד לעובדות בשטח, לפיהן לא חלה עלייה במספר נפגעי הטרור, אלא דווקא ירידה. עם זאת, הוא התייחס לפגיעה בתחושת הביטחון של הציבור. "תגברנו את ירושלים עם 2,000 שוטרים, מתמקדים בהר הבית", עדכן

"ירידה במספר הנפגעים". סאו (פלאש 90 , קובי גדעון)

אחרי המתיחות הרבה, פיגועים קשים ומספר רב של מקרי אלימות, ואחרי הכרזותיהם של מספר גורמים לפיהן "אנחנו בפתחה של אינתיפאדה שלישית", מבקש ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב בנצי סאו להבהיר את המצב בשטח. "יש ירידה משמעותית בנפגעים (באירועי טרור) באזור ירושלים ובשאר אזורי ישראל בשנה האחרונה", הוא מספק היום (שלישי) אמירה שאולי תפתיע ישראלים רבים. "השנה נהרגו חמישה בני אדם, לעומת 12 בשנה שעברה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"השיח הציבורי עוסק בשאלה האם אנחנו בפתחה של אינתיפאדה, אני רוצה להיצמד לעובדות, ולהתייחס למשימות ולהחלטות בימים האחרונים ובזמן הקרוב", המשיך סאו. "יחד עם הירידה במספר הנפגעים, ברור שיש פגיעה קשה בתחושת הביטחון של הציבור וכמובן שאי אפשר להתעלם מתחושת החשש. תגברנו באופן משמעותי את ירושלים עם כ-2,000 שוטרים".

לטענת סאו, אחד המוקדים המרכזיים אליו מופנית תשומת לבה של המשטרה הוא הר הבית. "70% מהמבקרים בהר הבית הם יהודים ורק 30% הם תיירים", הסביר. "אנחנו מבינים שהפריצות החמות שלנו להר הבית פוגעות ביחסים הפוליטיים והמדיניים שלנו עם המדינות השכנות, לכן הגבלנו את הכניסה לבני 50 ומעלה".

מהומות בהר הבית, ארכיון (שלמה מור)

240 עצורים

"אחת הפעילויות שעשינו היא להרחיק מההר קבוצות של אנשים שמופעלים על ידי התנועה האסלאמית (מוראביטאת)", הוסיף סאו. "הרחקנו אותם מההר כי הם הובילו לחיכוכים, לאחר מכן ראינו שזה קורה בכניסות להר הבית ועכשיו הוצאנו צו להרחיקם מהעיר העתיקה בכלל. גם אנשים שמנסים להתבצר בהר מורחקים". 

מ"מ המפכ"ל דיווח כי בשלושת השבועות האחרונים נעצרו 240 חשודים ביידויי אבנים ובקבוקי תבערה. עוד הוסיף כי מהשימוש ברובה רוגר, שנמצא יעיל נגד מפגינים, נפצעו 12 מתפרעים. שלושה בתים של מחבלים נהרסו הלילה ובתים נוספים צפויים להיהרס בימים הקרובים.

בניסיון להילחם בהתפרעויות, הוקמו שתי מפקדות משותפות לשב"כ ולמשטרת ירושלים וכן פועל דסק משותף שלדברי סאו מביא לשיפור בהפעלת הכוחות.