הערכה: רצחו כנקמה על ההצתה בדומא

מקורות המעורים בחקירת הפיגוע שבו נרצחו איתם ונעמה הנקין ז"ל, מעריכים כי חוליית חמאס שנעצרה פעלה כנקמה על הצתת בית משפחת דוואבשה בכפר הפלסטיני. המשמעות: לא מדובר בחלק מגל הטרור "הספונטני"

בני הזוג הנקין ז"ל (באדיבות המשפחה)

שעות ספורות לאחר שהותר לפרסום כי חוליית חמאס נעצרה בחשד שביצעה את הפיגוע שבו נרצחו בני הזוג איתם ונעמה הנקין ז"ל בשבוע שעבר - פרטים חדשים חושפים את המניע למעשה הרצחני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים המעורים היטב בחומרי חקירת הפיגוע אומרים שעל פי הערכות, חוליית החמאס פעלה כנקמה על הצתת בית משפחת דוואבשה בדומא, הצתה שגבתה את חייהם של שלושה מבני המשפחה הפלסטינית.

בית משפחת דוואבשה, ארכיון (פלאש 90)

בכך שוללים הגורמים את החשד כי מדובר בפעולה שנובעת מגל הטרור "הספונטני" שמתרחש בשבועות האחרונים בירושלים וברחבי יהודה ושומרון. לא מדובר במיידי האבנים שבהם נתקלים תושבי האזור בעת האחרונה, אלא בפעילות מורכבת ומתוכננת.

חמשת חברי החוליה נעצרו כיממה לאחר הפיגוע הרצחני, בתום מאמץ משותף של השב"כ, צה"ל והמשטרה. אחד מהם נעצר על ידי כוח ימ"מ שפשט על בית החולים בשכם, לאחר שנורה מאש חברו במהלך הפיגוע.

בחקירתם תיארו החמישה כיצד בערב הפיגוע ביצעו שניים מהם נסיעה בציר הדמים, לאחר מכן אספו את יתר חברי החוליה. עם קבלת האישור לכך שהציר "נקי", יצאה חוליית הירי לנסיעה, זיהתה את רכבם של בני משפחת הנקין וביצעה לעברם את הירי הקטלני.

חוליית חמאס שנעצרה (חדשות 2)

לאחר עצירת הרכב, שניים מחברי החוליה יצאו מרכבם וביצעו ירי נוסף, מטווח קרוב מאוד, לעבר יושבי הרכב. תוך כדי הירי הזה נורה בטעות אחד המחבלים בידו על ידי חברו, ואקדח שהיה ברשותו נפל ונותר בשטח. אקדח זה נתפס על ידי כוחות הביטחון וסייע למהלך החקירה. ייתכן שרק כך ניצלו ארבעת ילדיהם של בני הזוג, שנותרו במושב האחורי של כלי הרכב.

בנוסף מסרו חברי החוליה כי היו מעורבים בשבועות האחרונים בשני פיגועי ירי ללא נפגעים: בפיגוע לעבר רכב ישראלי בסמוך לכניסה לקדומים ב- 30.8.15 נפגע רכבו של רונן אדרי, תושב שבי שומרון, ממספר קליעים. למרבה המזל לא היו באירוע זה נפגעים בנפש. פיגוע נוסף בוצע אף הוא באזור.