מחאת הימין מול בית ראש הממשלה: "לבנות בכל מקום שבו נרצח יהודי"

יותר מעשרת אלפים בני אדם, מרביתם תושבי יהודה ושומרון, הפגינו אמש מול בית רה"מ במחאה על "היד הקלה נגד הטרור". גם שרי ממשלה נשאו דברים: "הרשות הפלסטינית היא הבעיה ולא הפתרון", אמר השר יריב לוין

מותחים ביקורת על הממשלה - מתוך הממשלה: יותר מעשרת אלפים פעילים הפגינו אמש (שני) מול מעונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. הפגנת המחאה נועדה לדבריהם לזעוק על "היד הקלה" של הממשלה כלפי המתפרעים הפלסטינים. אל המפגינים יצאו במהלך הערב שרים וח"כים מהימין, בהם יריב לוין, חיים כץ ואורן חזן. המחאה התקיימה בשעה שנתניהו כינס את הקבינט לדיון דחוף נוסף בעקבות ההסלמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מי שחושב שהטרור יכול לנצח את הרוח של עם ישראל, כדאי שיראה אותנו כאן ויבין שאותנו לא ינצחו", אמר השר יריב לוין לאלפי פעילי הימין. "יש חוט מקשר וברור בין אירועי הטרור האחרונים לבין הנאום של אותו טרוריסט, המכונה ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. הגיע הזמן לומר בצורה ברורה: הרשות הפלסטינית והעומד בראשה לא רק שאינם הפתרון, הם לב הבעיה".

גם השר חיים כץ נאם מול בית ראש הממשלה אך ביקש להבהיר כי הוא אינו מוחה נגד נתניהו, אלא נגד העובדה כי "עדיין במדינת ישראל מעיזים בני בליעל לרצוח ילדים, זקנים ונשים בלי הבחנה". עוד הוסיף כץ כי "באנו מלוכדים וחזקים לדרוש ממשלת ישראל לפעול בני מישורים: החמרת הענישה הורחבת הבנייה. אני קורא מפה לראש הממשלה, היחיד שמסוגל למגר את הטרור ולבנות את ארץ ישראל, ואנו מצפים שיעשה את זה".

אדווה ביטון, שבתה אדל נפצעה לאחר שאבנים יודו לעבר הרכב בו נסעו והלכה לעולמה השנה לאחר מאבק ממושך, פנתה בנאומה לראש הממשלה: "עומדת אני כאן להזכיר לראש הממשלה שרק לפני 8 חודשים קברנו את בתי היקרה אדל. עד מתי נרפה את ידינו? עד מתי תימשך המדיניות המתרפסת, המתנצלת?"

"אנחנו נלחמים מול אויב המעוניין לנשלנו מאדמתנו, לא רק ביהודה ושומרון אלא בכל חלקה טובה, גם כאן בירושלים בירתנו. אני דורשת שינוי, מעשים בשטח", הוסיפה ביטון.

נתניהו ודגן, הערב

ההפגנה שיזמה המועצה האזורית שומרון התקיימה לאחר שהמפגש בין נתניהו ליו"ר המועצה יוסי דגן השובת מול ביתו מאז לווייתם של בני הזוג הנקין ז"ל הסתיימה ללא הסכמות. דגן דרש מנתניהו לנקוט בשורה של פעולות נגד הפלסטינים, על מנת להבטיח את שלומם של התושבים באזור. "התשובה של ראש הממשלה לאירועים האחרונים צריכה להיות בנייה והקמת ישובים בכל מקום שבו נרצח יהודי", אמרו המפגינים.

במקביל נמשכים מקרי ההתפרעויות ברחבי הארץ: בשעות הערב הותקף אוטובוס שנסע בדרך האלוף עוזי נרקיס בפסגת זאב. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לגבר בן 25 שנפצע קל מרסיס, שלושה נוספים מוגדרים מפגעי חרדה.

האוטובוס שהותקף, הערב (מדברים תקשורת)

הפגנות התקיימו אמש גם בנצרת, שם חסמו עשרות רעולי פנים את הציר המרכזי שמחבר בין העיר לבין נצרת עילית. הם חסמו את התנועה, הבעירו צמיגים ואף יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה ולעבר אוטובוס שעבר במקום. השוטרים שהיו במקום הצליחו לאחר זמן קצר לפזר את המפגינים, ללא נפגעים.

עוד קודם לכן ביקר ראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים גלעד ארדן את הפצועים מפיגוע הטרור שהתרחש במוצאי שבת בעיר העתיקה בירושלים. "כולם בוכים על האובדן שלך, כל עם ישראל", אמר נתניהו לאודל בניטה, שבעלה נרצח בפיגוע. הוא שמע ממנה על רגעי האימה, כשניסתה להזעיק עזרה אך נתקלה בהמון אדיש. "אני יכול להגיד לך דבר אחד, את גיבורה גדולה. צריך הרבה כוחות נפש". במקביל נמסר מבית החולים כי חל שיפור במצבה של אודל ובנה שנפצעו בפיגוע.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, מתן חצרוני, פוראת נסאר ויואב אבן.