כוננות שיא לקראת צאת החג בירושלים

תחת אבטחה הדוקה במיוחד צפויים הערב להגיע אלפים לאירוע הקפות שניות בכותל המערבי. במקביל תתקיים עצרת ימין מול בית רה"מ. למרות מספר תקריות, היום נרשם שקט יחסי בירושלים ביחס לימים האחרונים. בשעות הערב יתכנס הקבינט וידון בצעדים נוספים להתמודדות עם גל הטרור

כוננות שיא לקראת צאת החג בי-ם (יונתן סינדל, flash90)

על אף שורה של תקריות בירושלים וביהודה ושומרון, במהלך היום (שני) נרשם שקט יחסי בהשוואה לימים האחרונים אך המתיחות בגזרה עדיין בשיאה. המשטרה נערכת בכוחות גדולים מאוד לקראת אירוע הקפות שניות שיתקיים הערב בכותל המערבי ושאליו צפויים להגיע אלפי בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלפים צפויים להגיע גם למאהל שהקים ראש מועצת שומרון יוסי דגן מול בית ראש הממשלה ולקיים במקום עצרת מחאה בעקבות גל הטרור האחרון. מיישובים רבים ביהודה ושומרון ייצאו הסעות מאורגנות לעצרת.

תגבור של מאות לוחמי מג"ב (יונתן סינדל, flash90)

במקביל יתכנס הערב הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון בצעדים נוספים להתמודדות עם ההסלמה הביטחונית. הקבינט צפוי להתבקש לאשר מספר צעדים שונים שנידונו בהתייעצות הביטחונית שכינס אתמול ראש הממשלה. בדיון המליץ הדרג הביטחוני על הרחבת המעצרים המנהליים, האצת הליך הריסת בתי מחבלים, הרחקת מסיתים מהעיר העתיקה ומהר הבית ותגבור כוחות בירושלים ובגדה.

תגבור של 600 לוחמי מג"ב

הבוקר עצרו לוחמי מג"ב גבר ואישה ערבים שניסו לתקוף שוטרים המוצבים באזור שער האריות. באירוע לא היו נפגעים והשניים נלקחו לחקירה במרחב דוד. עימותים אלימים נרשמו במהלך היום בין מתפרעים פלסטינים לבין כוחות צה"ל בעטרה, סמוך לרמאללה. על פי הדיווח, שלושה מתפרעים נפצעו מפגיעת כדורי גומי.

בתקרית אחרת יודו אבנים לעבר רכבים פלסטיניים בכביש 21, סמוך לרמת שלמה. באירוע לא היו נפגעים אך נזק נגרם לשלושה כלי רכב. המשטרה עצרה יהודי תושב רמת שלמה בחשד כי יידה את האבנים. המשטרה אף עצרה צעיר פלסטיני בן 17 בחשד כי היה בין המתבצרים במסגד אל-אקצא. מאז ראש השנה נעצרו 6 בני אדם בחשד כי התבצרו במקום ולקחו חלק בהתפרעויות הקשות.

כבר בסוף השבוע האחרון תגברה המשטרה את העיר העתיקה ובייחוד את הרובע המוסלמי בשתי פלוגות של לוחמי מג"ב - בסך הכל 600 לוחמים. בשל העובדה כי מרבית הפיגועים בירושלים מבוצעים על ידי בודדים שמונעים בעיקר על ידי הסתה, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן יבקש לקדם מספר צעדים בנושא, כולל האפשרות של מעצרים מנהליים של מובילי ההסתה.

אהרן בנט ז"ל

"אנחנו מנהלים מלחמת חורמה בטרור הפלסטיני", אמר אמש ראש הממשלה נתניהו בתום ההתייעצות הביטחונית. "מיד עם שובי מנסיעתי לאו"ם כינסתי את הצמרת הביטחונית והוריתי על שורה של צעדים נוספים כדי למנוע טרור וכדי להרתיע ולהעניש את המחבלים".

הנרצחים בפיגוע הובאו למנוחות

אתמול הובאו למנוחות הרב נחמיה לביא (לוי) ז"ל ואהרן בנט (בניטה) ז"ל שנרצחו בפיגוע הדקירה ברחוב הגיא בעיר העתיקה ביום שבת. אודל בנט, רעייתו של אהרן שנפצעה באורח קשה בפיגוע, שחזרה אתמול את האירוע המחריד. "פתאום הוא (המחבל) יצא מאחת החנויות. אותו רוצח מתועב. לא הבנתי מה קורה איתי. הרגשתי מישהו בגב שלי ואז ראיתי את בעלי מתחיל להתעמת איתו. אהרן נתן לו בוקסים בפרצוף. בעלי גדול, ממש נלחם איתו. יש לו המון כוח".

לפתע, כך אודל סיפרה, המחבל עזב את בעלה והחל לרדוף אחריה. "הוא התחיל לדקור אותי ואז המשיך שוב לבעלי", היא אמרה. "מסביבנו היו המון ערבים שהסתכלו וראו את זה קורה. רק צחקו וחייכו. ממש התחננתי לעזרה: 'תעזרו לי תעזרו לי'. הוא השכיב את אהרון והמשיך לדקור אותו. ניסיתי להיאבק בו ולקחת לו את הסכין מהיד. ראיתי שאני לא אצליח אז הרגשתי שאני עומדת ליפול. חשבתי שאני חייבת להזעיק את כוחות הביטחון". בפיגוע נפצע גם בנם הפעוט של בני הזוג לאחר שנפגע ברגלו.

שעות לאחר הפיגוע נפצע משה מלכה, תושב ירושלים בן 15, בפיגוע דקירה נוסף בעיר. הוא נפצע באורח בינוני-קשה לאחר שנדקר בפלג גופו העליון על ידי מחבל בצומת הרחובות הנביאים וחיל ההנדסה בירושלים. לאחר הדקירה נמלט המחבל כשהוא מחזיק בידו את הסכין. הוא נורה ונהרג על ידי כוח משטרה שהגיע למקום.