סיור בירושלים: "זה כמו מלחמה"

האמא שדואגת שבנה יסתובב בלי השגחה, העובדת ששוחררה לפני הזמן כי אין לקוחות והתיירים שהעדיפו לא להיכנס לעיר העתיקה. סיור בירושלים בצל הפיגועים: "זה מפחיד, רוצים ללכת בלי פחד ברחוב"

שוטרים מסיירים בבירה, היום (חדשות 2)

הקבוצה שהגיעה מנורווגיה לא נכנסה היום לעיר העתיקה, אדווה שוחררה הביתה מוקדם מהעבודה בממילא - כי כמעט אף לקוח לא בא, והשוטרים? כל כמה מטרים הם שם, בין סמטאות, עם נשק בידיים, דרוכים למה שיכול להיות בקלות האירוע הבא, לא עלינו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אל תשאיר את הילד לבד", אומרת אם מודאגת לבעלה כשהם הולכים במורד מדרחוב בן יהודה. נערה אחרת שמשוחחת עם כנראה עם אמה בטלפון מבהירה לה שהיא לא מתכוונת להיכנס לעיר העתיקה.

"לא באו היום אנשים לחנות בכלל, היה ריק לגמרי", אומרת לנו אדווה, בת 23, שעובדת באחת החנויות היוקרתיות בקניון ממילא. "אנשים פה פוחדים, בעיקר תיירים, הם שואלים על זה, דואגים, לא רוצים להיפגע". לאחר שיחה עם המנהלת שלה, השנייה משחררת אותה לביתה.

גם נהג מונית עמו אני נוסע סמוך לאזור העיר העתיקה אומר כי המצב לא קל. "אף אחד לא יודע מה יהיה מחר, אנחנו חיים מרגע לרגע, לא קל להיות תושב פה בימים האלה, תסתכל על הרחובות, מלא שוטרים, ממש מלחמה".

קבוצה של שוטרים עומדת בכניסה לממילא, כשגבר ערבי עובר במקום. הם מיד מעכבים אותו, מתשאלים אותו. "תראה תעודות, מה אתה עושה פה?", הם אומרים לעברו. כשבנתיים העוברים ושבים מסתכלים. לבסוף, הם מאפשרים לו להמשיך כרגיל. הוא משחרר קללה, המתח מורגש חזק באוויר.

התנועה בעיר הייתה דלילה

"כל דבר קטן מעלה חשד"

"למה אתה מצלם, מאיפה אתה?", שואל אותי אחד השוטרים שרואה שאני מצלם. "היום כל דבר קטן מעורר חשד", הוא אומר, מחייך וחוזר.

התנועה במרכז העיר הייתה היום דלילה יחסית, כך גם לפי תושבי המקום, שמכירים. דווקא במדרחוב בן יהודה, ניכר שהחיים כבשגרה. נגן ברחוב, ילדים אוכלים גלידה ומשחקים - כשבין לבין עוברים שוטרים.

אחד הסוחרים הערביים אומר: "לא יעזור כל השוטרים האלה שמציפים את הרחוב, צריך לשבת ולדבר, אף אחד לא רוצה נפגעים באף צד, תאמין לי שאנחנו רוצים לחיות ביחד, עשינו את זה ככה המון שנים".

"רק יהודי אוהב יהודי, זה הפתרון", יושב אדם דתי וצועק בקינג ג'ורג' פינת בן-יהודה. ערבי שעובר בצד מחייך לעברו, אך לא מגיב. "אנחנו בסך הכל רוצים פה ביטחון, ללכת ברחוב ולא לפחד שידקרו אותך, זה פחד אלוהים", אומרת לנו תושבת ירושלים. "אני מתפללת שהחג הזה יעבור בשקט, בלי נפגעים לאף צד".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני