שני הרוגים בפיגוע בירושלים

פלסטיני החל לדקור בסכין אנשים שהיו בדרך לכותל ואף חטף אקדח מאחד מהם ופתח בירי. הרב נחמיה לביא ואדם נוסף נהרגו, צעירה נפצעה קשה ובנה בן השנתיים נפצע קל. שוטרים שהיו בסמוך חיסלו את המחבל

למרות האבטחה הכבדה והכוננות המוגברת, פיגוע בעיר העתיקה בירושלים: צעיר פלסטיני חמוש בסכין התנפל על קבוצת אנשים שהיו בדרכם אל הכותל והחל לדקור אותם. הוא פצע שני גברים אנושות וצעירה באורח קשה ואז לקח אקדח של אחד הפצועים ופתח בירי על עוברי אורח, שממנו נפצע קל בנה בן השנתיים של האישה. שוטרים שהיו בסמוך חיסלו את המחבל. בבית החולים נקבע מותם של שני הגברים שנפצעו אנושות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

אחד מהנרצחים בפיגוע הוא נחמיה לביא (לוי) בן 41, מירושלים, התגורר במשך 23 שנה בעיר העתיקה. חבריו מספרים שהוא ירד עם נשקו כדי להציל את האנשים שהותקפו והמחבל פגע גם בו, ואז חטף את נשקו.

המחבל, מוהנד חלבי בן 19 מאזור רמאללה, הסתער על קבוצת האנשים בעת שהלכו ברחוב הגיא בעיר העתיקה ודקר בסכין את שני הגברים, בשנות ה-40 לחייהם, ואת הצעירה, בת 22.

לאחר מכן הוא לקח אקדח שנשא עמו אחד הפצועים ופתח בירי לעבר עוברי אורח שממנו ככל הנראה נפצע הפעוט. הצעירה שנפצעה קשה מהדקירות הצליחה להימלט ורצה כ-50 מטר עד שהגיעה לכוח משטרה וסיפרה על שהתרחש. לוחמי משטרה ומג"ב רצו לעבר המחבל שירה עליהם פתחו לעברו באש והרגו אותו.

 

מפקד מחוז ירושלים ניצב משה (צ'יקו) אדרי אמר בעקבות הפיגוע: "התגובה המהירה והמקצועית של השוטרים ולוחמי מג"ב, תוך חירוף נפש, עצרה את הפיגוע ומנעה פגיעה בחפים מפשע נוספים".

הפצועים פונו על ידי צוותי מד"א לבתי החולים שערי צדק, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים. פרמדיקים של מד"א, אורי צחי ומוחמד עאבד אל רחמן, שהגיעו לזירה סיפרו: "מיד כשהגענו ראינו צעירה כבת 22 בהכרה עם פצעי דקירה בפלג גופה העליון, הענקנו לה טיפול רפואי ופינינו אותה לבית החולים. במרחק של כ-20 מטר שכבו שני גברים כבני 40 מחוסרי הכרה עם פצעי דקירה רבים, הענקנו להם טיפול רפואי ופינינו גם אותם. פעוט כבן שנתיים שנפגע בגפיים מירי טופל במקום ופונה לבית החולים שערי צדק".

האזור בו אירע הפיגוע

זאב סופר, מנהל אגף תחבורה של איחוד הצלה, שהגיע לזירה סיפר: "נתקלתי בשני בני אדם שהיו ללא הכרה לאחר שנדקרו. יחד עם מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה הענקנו להם טיפול רפואי ראשוני".

בג'יהאד האסלאמי לקחו אחריות לפיגוע ואמרו כי המחבל השתייך לארגון: "אנו בפתחה של אינתיפאדה אמיתית. המצב מגיע לכדי פיצוץ - לא מדובר בסערה בכוס מים. היום נתניהו קוצר את מה שזרעו ידיו. העם הפלסטיני אמר את דברו - פגיעה באל אקצא היא קו אדום".

מעניקים טיפול לאחת הפצועות

הפיגוע הערב הוא המשך ישיר לגל הטרור האחרון בבירה וביהודה ושומרון. שלשום בערב נרצחו בני הזוג איתם ונעמה הנקין, בעל ואישה בשנות ה-30 לחייהם, לעיני ילדיהם כשנורו מירי של רכב חולף ליד היישוב איתמר. בני הזוג הנקין, תושבי היישוב נריה, טופלו בשטח על ידי כוחות רפואה של צה"ל שהוזעקו למקום, אך מותם נקבע מיד. ארבעת ילדיהם בני 4 חודשים, 4, 7 ו-9 חולצו בשלום מהרכב.

מבדיקה ראשונית עולה כי בני המשפחה נפגעו על ידי מחבלים בשעה שנסעו עם רכבם באזור שבין אילון מורה לאיתמר, סמוך לכפר בית פוריק. כוחות צה"ל פתחו בסריקות במטרה לאתר את היורים. 

בהכנת הידיעה השתתפו: משה נוסבאום, ניר דבורי, אוהד חמו ועופר חדד