ההסבר לאביו של החייל שנפצע: "הרופא אמר שהאצבעות כחולות מהמזגן"

משפחתו של החייל שטופל באופן רשלני לאחר שנפל ממטוס בעת תיקון לא קיבלה עדיין הסברים מהצבא. אביו הרופא הוא זה שפינה אותו לבסוף לבית החולים. "אמרתי לרופא בבסיס שזה דימום פנימי, הוא אמר כי אצבעותיו כחולות בגלל קור המזגן". צה"ל: הנושא בתחקיר, מצרים על המקרה

אילוסטרציה (דו"צ)

החייל ג' עדיין לא חזר לבסיס חיל האוויר בתל נוף לאחר האירוע הקשה שעבר: הוא נפל ממטוס בעת תיקון לפני מספר שבועות, ולא טופל על ידי צוות הבסיס כנדרש. לבסוף, רק אביו שהגיע לבסיס פינה אותו לבית החולים קפלן הסמוך – שם נכרת לו הטחול בשל דימום פנימי. המשפחה טוענת כי עד עתה הם לא קיבלו הסברים מדוע בנם לא פונה לבית החולים בזמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר המקרה שנחשף לראשונה בחדשות 2 Online קצין הרפואה הראשי בצה"ל, תת-אלוף דודו דגן, הורה על פתיחת תחקיר לבדיקת טיפול רפואי.

אביו של החייל, רופא במקצועו, הגיע למקום לאחר שבנו התקשר אליו והתעלף. "החובשת ראתה אותו, לא בדק אותו רופא, אמרו לו שהכל בסדר ושיחזור עוד שעה ושילך לנוח בחדר", סיפר האב לחדשות 2 Online. "הוא בכלל לא יכול היה לשכב, היה עם כאבי תופת, אמר שהוא עומד להתעלף. אני ביקשתי שידרוש לראות רופא דחוף, היא אמרה לו שהרופא איננו, לא יודע איך אף אחד לא היה".

האב הצליח להיכנס לבסיס מכיוון שהיה בעבר קצין בחיל האוויר. "מיד כשהגעתי למרפאה ראיתי שהמצב שלו לא טוב, הוא התעלף פעמיים בחדר המתנה. הרופא רשם לו שהוא לא רואה שום בעיה, וביקשתי ממנו לפנות אותו באמבולנס, הוא פשוט התענה בכאבים", הוסיף.

צה"ל פתח בתחקיר (דו"צ)

"אמרתי להם שזה דחוף, הוא התעלף פעמיים"

לאחר מכן הרופא חיבר לחייל אינפוזיה אך עדיין עמד על כך שלא צריך לפנות אותו. "ראיתי שהאצבעות שלו מכחילות, והבנתי שזה דימום פנימי. אמרתי לרופא והוא השיב שהאצבעות מכחילות בגלל הקור של המזגן וביקש לכבות אותו", ציין האב.

גם לאחר שיחה עם הרופא שמנהל את המרפאה לא הסכימו במרפאה לפנות את החייל, למרות שאמבולנס חנה לדברי האב מחוץ למקום. "אמרתי להם שזה דחוף, שחייבים אמבולנס. לקחתי אותו בעצמי, הם לא שלחו אף נציג מטעמם, ברכב הוא התעלף פעמיים ועוד פעם בכניסה למיון. הוא פשוט נאנק מכאבים, ולא חשבו שם להוציא אמבולנס, זה רק כרבע שעה נסיעה", טען האב.

על פי גורם בבסיס, נלקחו מהחייל מדדים רפואיים, אך אלה לא נרשמו כהלכה והם נלקחו שוב: "לא הזמינו לו אמבולנס למרות המצב שלו, ובזמן הזה הוא סבל מדימום פנימי חריף". לבסוף אביו הוא זה שלקח אותו לבית החולים, שם הרופאים כרתו לו את הטחול.

בצה"ל אמרו לאחר המקרה כי "מדובר באירוע חריג אשר בעקבותיו מינה קצין הרפואה הראשי צוות בדיקה מקצועי לתחקור האירוע ועם סיומו יוצגו הממצאים ויופקו הלקחים הנדרשים על מנת למנוע הישנות מקרים מסוג זה". עוד נמסר כי בצה"ל מצרים על נסיבות המקרה: "מפקדיו של החייל מלווים אותו ונמצאים עמו בקשר רציף".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני