שבירת המצלמות בגדה: הקצין הודח מתפקידו

בתקרית שתועדה בסוף השבוע ליד שכם ניפצו חיילי צה"ל מצלמות של עיתונאים זרים. המפקד הושעה מפעילות ולאחר שימוע הוחלט על הדחתו: "כשל בתפקידו". פרקליטיו של הקצין: "הוא הוקרב קורבן על מזבח האינטרס הפוליטי והמדיני". חיילים בגדוד הודיעו כי יסרבו לפעול בפעילות הבאה בעקבות ההדחה

שבירת מצלמות הכתבים הובילה להדחת המפקד: לאחר שמצ"ח החלו בחקירת התקרית בבית פוריק בסוף השבוע, בה תועדו חיילי צה"ל שוברים מצלמות של עיתונאים, הוחלט היום (חמישי) כי הקצין יודח מתפקידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמש פרסמנו לראשונה כי הקצין, סגן מפקד הפלוגה שדרגתו סגן, נחקר באזהרה בחשד לתקיפה, שיבוש והשמדת ראיות ומעורבות בירי שהוביל לחבלה. היום נערך לקצין שימוע בראשות ראש מטה פיקוד הדרום, תא"ל אודי בן מוחא.

בשימוע נקבע שהקצין כשל וקיבל את המלצתו של מח"ט גבעתי להדיח את הקצין מתפקידו. המשך שירותו ייבחן על ידי זרוע היבשה. בצה"ל הבהירו כי הקצין התנהג "בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם המצופה ממפקד".

שתי מצלמות הושלכו בכוח לקרקע - ורוסקו (מתוך יוטיוב)

עמוד תמיכה בקצין

בעקבות האירוע בו שברו החיליים שתי מצלמות של כתבים זרים מסוכנות הידיעות AFP בוצעו תחקירים מבצעיים על ידי מפקדי הגזרה וגם על ידי מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ ירון פינקלמן - שהמליץ להדיח את הקצין מתפקידו.

במקביל לצעדים המשמעתיים נגד הקצין, הוקם עמוד פייסבוק לתמיכה בקצין. חיילים בגדוד הודיעו כי יסרבו לפעול בפעילות הבאה אם כך נוהגים בקצין. המחאה נגד הדחת הקצין התרחבה, כאשר הבוקר התקיים כנס מ"פ בחטיבה בו התארגנו החיילים לפעול כנגד ההחלטה שאינם יכולים להסכים לה.

אתמול נחקר הקצין, שהושעה בעקבות המקרה, במשך שעות ארוכות על ידי חוקרי ימ"ר מרכז של מצ"ח. במקביל, סנגוריו פנו לבית הדין הצבאי בבקשה להטיל צו איסור פרסום על שמו.

העיתונאים של סוכנות הידיעות הצרפתית AFP טענו כי הותקפו על ידי מספר חיילי צה"ל כשביקשו לסקר מחאה פלסטינית סמוך לכפר בית פוריק, הסמוך לשכם. בתיעוד התקרית, שפרסמה סוכנות ידיעות פלסטינית, נראה אחד החיילים של הכוח לוקח מאחד העיתונאים את המצלמה - משליך אותה ומנפץ בחוזקה על הקרקע.

בהמשך הסרטון נראה חייל נוסף יוצא מרכב הסיור הצבאי - ניגש לעמיתו הפלסטיני של העיתונאי שמצלמתו נופצה - ושובר גם את המצלמה השנייה שהייתה ברשות הצוות.

"החייל היה כל כך אלים"

סנגוריו של הקצין, עו"ד עידן פסח ובני קוזניץ ממשרד כץ, קוזניץ, פסח ושות', מסרו בתגובה להדחה: "הקצין הודח הבוקר מתפקידו ובכך הוקרב קורבן על מזבח האינטרס הפוליטי והמדיני. אנו נלחם על חפותו ועל צדקת דרכו. צה"ל אינו מפנים את העובדה כי החלטה שכזו תוביל וכבר מובילה חיילים רבים לסרב לפעול בשעת לחימה מחשש שמא יבולע להם כפי שקרה לקצין האמור".

עו"ד עידן פסח (www.army.co.il)

אנדראה ברנרדי, אחד הצלמים שהותקף על ידי החיילים, שחזר את האירוע בשיחה עם חדשות 2: "הגענו מאחורי החיילים לאחר שעזבנו את המכונית, הלכנו מאחורי החיילים והם לא אמרו כלום. הם פשוט באו אלינו והכו את המצלמה של הכתב. אז אמרתי לחייל:'היי, אנחנו עיתונאים! אתן לך את המסמכים שלי' והחייל בא אליי ואמר לי: 'שתוק, בן זונה! צא מפה! זו המדינה שלי!' והוא שבר את המיקרופון של המצלמה שלי".

"הוא היה כל כך אלים ואני שמח שלא אמרנו כלום או הגבנו, כי אני בטוח שזה היה נעשה גרוע עוד יותר", הוסיף. "אתה לא רוצה למצוא את עצמך עם אקדח מכוון לפרצוף".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.tv

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני