ישראל עודכנה לפני התקיפה בסוריה

ההבטחה לתיאום בין ישראל לרוסיה מומשה כבר עם המתקפה הראשונה של רוסיה בסוריה בצהריים. רוסיה עדכנה את ישראל בכוונה לתקוף וגם באזורי התקיפה המיועדים. בסוריה מדווחים על 7 אזורים שהותקפו

רוסיה עדכנה את ישראל בטרם יצאה לתקיפה האווירית הראשונה שביצעה במהלך היום (רביעי) בסוריה - כך נודע לחדשות 2. גורמים רשמיים ברוסיה יצרו קשר עם מקביליהם בישראל וחשפו בפניהם את הכוונה לתקוף ואת אזור הפעילות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התיאום הביטחוני בין רוסיה לישראל נמצא עדיין בראשיתו, ומטרתו בין היתר למנוע הפתעות ואי הבנות בין שתי המדינות. הוא מגיע ימים ספורים בלבד לאחר ביקורו הבהול של ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל איזנקוט במוסקבה, ביקור שבמהלכו דנו עם פוטין ובכירי המערכת הביטחוני בארצו על הנעשה בסוריה.

המתקפה הרוסית יצאה אל הפועל שעות ספורות בלבד לאחר שהפרלמנט ברוסיה אישר את בקשת הנשיא ולדימיר פוטין להפעיל כוחות אוויריים בסוריה. על פי הדיווחים בטלוויזיה הממלכתית של סוריה, לפחות 7 מטרות שונות הותקפו בפעולה הרוסית ומספר פעילי טרור הותקפו מאוויר. גורמי אופוזיציה בסוריה טענו כי 36 אזרחים לא מעורבים נהרגו בהפצצה, אך טרם התקבל לכך אישור.פוטין עצמו התייחס לתקיפה ואמר כי "הדרך היחידה להילחם בהם היא באמצעות פעולות מנע".

פוטין ונתניהו, בשבוע שעבר (רויטרס)

הנשיא הרוסי טען כי המעורבות של ארצו במזרח התיכון ובסוריה תהיה באמצעות חיל האוויר - ללא פעילות של כוחות קרקעיים. כמו כן הוא הוסיף כי הפעולה שיצאה אל הדרך תהיה זמנית בלבד. פוטין שיגר גם מסר לנשיא הסורי כשאמר שהוא מצפה מאסד להיות מוכן לפשרות בכל הנוגע לעתידה של סוריה.

בכיר רוסי חשף בפני סוכנות הידיעות רויטרס כי מוסקבה ביקשה שכלי האוויר האמריקניים ימנעו מכניסה למרחב האווירי של סוריה במהלך התקיפות שמבצעים הרוסים בשטח המדינה. בתגובה אמר גורם אמריקני בכיר כי הקואליציה הבינלאומית תמשיך לתקוף מטרות בסוריה - למרות ההתנגדות הרוסית לכך.

אחד האזורים שהותקפו, היום (רויטרס)

על פי דובר מחלקת המדינה האמריקנית ג'וש קירבי, הרוסים הודיעו מראש לארה"ב על התקיפה, שעל פי הדיווחים של גורמי אופוזיציה הביאה למותם של 15 בני אדם. לדבריו, דיפלומט רוסי בבגדד עדכן את צוות השגרירות האמריקנית על המשימה הצבאית. "הקואליציה תמשיך בפעולות בעירק ובסוריה כמתוכנן נגד דאע"ש", הדגיש קירבי גם הוא.

במקביל לתקיפות שהוציאה רוסיה אל הפועל, תקפו היום מטוסים של הקואליציה הבינלאומית מטרות טרור של המורדים ושל ארגון המדינה האסלאמית. הבקשה הרוסית להימנע מפעולה אמריקנית נועדה ככי הנראה למנוע היתקלויות באוויר בין הכוחות הפועלים בשמי המדינה.

הפעולה הצבאית של רוסיה מגיעה לאחר תקופה שבמהלכה נשלחו כוחות צבאיים לשטח סוריה ולבקשת הנשיא אסד, שביקש סיוע על מנת להגן על משטרו. המתקפה מאירה פעם נוספת את חילוקי הדעות בין שתי המעצמות - רוסיה וארה"ב - שראשיה נועדו בוושינגטון שלשום ודנו בנושא. פוטין אמנם כינה את הפגישה עם אובמה "יעילה וכנה", אך המתיחות בין השניים ניכרת ועלולה עוד להחריף.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן וירון שניידר.