הנשק הרוסי בסוריה שמטריד את ישראל

הפגישה בין נתניהו לפוטין לא הרגיעה בכירים במערכת הביטחון שחוששים מהנשק המתקדם שרוסיה הציבה בסוריה. מדובר בשני סוגים של טילי נ"מ ובמטוסי סוחוי חמושים. "זה לא נשק שנועד לתקוף את דאע"ש", אמרו הבכירים

טילי הנ"מ מדגם SA-15

דאגה בישראל מהצעדים הרוסיים בסוריה למרות פגישת התיאום בין נתניהו לפוטין: בכירים במערכת הביטחון בישראל מביעים חשש ומזהירים מפני הצבת נשק מתקדם רוסי על אדמת סוריה. על פי דיווח מערבי, רוסיה הציבה מערכת הגנה אווירית מתקדמת באזור טרטוס ולטקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בטילי נ"מ מדגם SA-15 ו-SA-22 - מערכות הגנה מתקדמות ביותר שיכולות לאיים משמעותית על אופן הפעלת חיל האוויר הישראלי ברחבי המזרח התיכון. בנוסף שלחה רוסיה 28 מטוסי קרב מתקדמים מדגם סוחוי 30, מטוס שנועד לקרבות אוויר ולשמירת עליונות אווירית.

ניתוח תמונות שמגיעות משדה התעופה שהלאימו הרוסים ליד לטקיה חושפות טילי אוויר-אוויר מתקדמים על כנפי המטוסים, וזה מעיד שתפקידם במרחב לא יהיה תקיפה אלא הגנה מפני מטוסים זרים.

החשש בישראל גובר מכיוון שמדובר במערכות נשק שאין להן דבר עם המלחמה בדאע"ש. "לדאע"ש אין מטוסי קרב ואין צורך במערכות הגנה אווירית מתקדמות, הצבת סוחוי 30 לא נועדה לתקוף את פעילי הטרור בסוריה אלא נועדה לשימושים אחרים וזה מדאיג", טענו בישראל.

גם בכירים בנאט"ו הזהירו בימים האחרונים מההתפתחויות בסוריה ומצביעים על כך שפוטין שולח עוד ועוד כוחות: טילי נ"ט ונ"מ, מטוסי קרב וטנקים כמה שנראה הכנה לפעולה גדולה קרובה. 

בשבוע שעבר נפגשו נתניהו ופוטין: במהלך פגישתם הדגיש נתניהו כי ביקורו נועד על מנת למנוע התנגשויות אפשריות בין הכוחות הרוסיים הפועלים בשטח סוריה לבין צה"ל - במידה ויידרש לפעול בגזרה.

פגישת נתניהו ופוטין, בשבוע שעבר (דוברות שגרירות ישראל ברוסיה)

בתום הפגישה הצהיר נתניהו כי השניים יתאמו ביניהם את המהלכים בסוריה ובגזרתה. גם הלילה, בפגישתו עם אובמה, הביע פוטין הבנה לצרכי הביטחון הישראליים ואמר כי יש לכבד את האינטרסים של ישראל בכל הנוגע לסוריה, אך הביע דאגה מתקיפות ישראל בשטח סוריה.