מסתמן: מעצרים מנהליים למובילי ההתפרעויות בהר הבית

המהומות האלימות במסגד אל אקצא בירושלים הפכו לדבר שבשגרה בשבועות האחרונים ובמערכת הביטחון צפויים להחמיר את המאבק נגד מנהיגי המתפרעים - מעצרים במקום צווי הרחקה. נתניהו יקיים דיון בהסתה של התנועה האסלאמית

אחרי עוד בוקר של עימותים אלימים בהר הבית, נראה כי המאבק במתפרעים בירושלים צפוי לעלות מדרגה ויכלול צווי מעצר מנהליים למובילי המהומות. על פי המידע שיש לשב"כ ולמשטרת ירושלים, הגרעין הקשה של המתפרעים מונה בין 30 ל-50 צעירים ערבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

עד עתה נמסרו צווי הרחקה מנהליים לכמה עשרות מתפרעים בהר הבית, אבל נראה שהצעד הזה לא משיג את המטרה ולכן ההערכה היא שלא יהיה מנוס אלא לעבור למעצרים מנהליים בקרב המתפרעים.

ההסתה וההכוונה בכל הקשור לנעשה בהר הבית מגיעים בעיקר מכיוון הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית ובקרוב יקיים ראש הממשלה נתניהו דיון מיוחד בדרכי הפעולה מול התנועה.

המתקן שמונע זריקת אבנים (חטיבת דוברות המשטרה)

בשעות הבוקר נאלצו כוחות גדולים של משטרת ירושלים להיכנס לרחבת הר הבית לאחר שעשרות צעירים פלסטינים התבצרו במסגד אל-אקצא כשהם חמושים באבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים.

במסגרת המאבק בהתפרעויות החוזרות ונשנות עשתה היום המשטרה לראשונה שימוש במתקן נייד שנועד לחסום את דרכם של הפורעים שמתבצרים במסגד. המתקן נבנה על פי מידות דלת הכניסה למסגד, דרכה נוהגים המתפרעים להשליך חפצים שונים לעבר הכוחות.

המתקן עצמו בנוי מלוחות זכוכית אקרילית (פרספקס), הוא מתקפל וניתן לשנע אותו על גלגלים ממקום למקום. במשטרה מסכמים בסיפוק את השימוש הראשון במתקן ואומרים כי הוא מנע באופן כמעט מוחלט את יידוי האבנים ובקבוקי התבערה ואפשר את פתיחת הר הבית למבקרים ביתר קלות.

במהלך הלילה ולפנות בוקר קיימה משטרת ירושלים הידברות עם הנהלת הוואקף בהר הבית בניסיון לאפשר להם לפרק את הביצורים שהתקינו במקום עשרות מתפרעים, חלקם רעולי פנים. לאחר שניסיון ההידברות כשל ומתוך חשש כי הצעירים ינסו לפגוע בשוטרים ובמבקרים, הוחלט במשטרה להכניס כוחות להר הבית ולפרק את הביצורים.