המענה לטרור בהר הבית - מחסום נייד

במשטרה מסכמים בסיפוק שימוש ראשון במתקן שנועד להגביל את המתפרעים שמתבצרים במסגד אל-אקצא ומיידים חפצים לעבר כוחות הביטחון והמבקרים במקום. במשטרת ירושלים אמרו היום כי "מרבית האבנים, הזיקוקים ובקבוקי התבערה נבלמו על ידי המתקן"

בשעות הבוקר (שני) נאלצו כוחות גדולים של משטרת ירושלים להיכנס לרחבת הר הבית לאחר שעשרות צעירים פלסטינים התבצרו במסגד אל-אקצא כשהם חמושים באבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים. מאז תחילת חגי תשרי מדובר בריטואל קבוע בהר הבית - מתפרעים פוגעים בביקורי יהודים בהר הבית ומתעמתים עם כוחות הביטחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במסגרת המאבק בתופעה עשתה היום המשטרה לראשונה שימוש במתקן נייד שנועד לחסום את דרכם של הפורעים שמתבצרים במסגד. המתקן נבנה על פי מידות דלת הכניסה למסגד, דרכה נוהגים המתפרעים להשליך חפצים שונים לעבר הכוחות.

המתקן שהוצב בכניסה למסגד אל-אקצא (חטיבת דוברות המשטרה)

המתקן עצמו בנוי מלוחות זכוכית אקרילית (פרספקס), הוא מתקפל וניתן לשנע אותו על גלגלים ממקום למקום. במשטרה מסכמים בסיפוק את השימוש הראשון במתקן ואומרים כי הוא מנע באופן כמעט מוחלט את יידוי האבנים ובקבוקי התבערה ואפשר את פתיחת הר הבית למבקרים ביתר קלות.

במהלך הלילה ולפנות בוקר קיימה משטרת ירושלים הידברות עם הנהלת הוואקף בהר הבית בניסיון לאפשר להם לפרק את הביצורים שהתקינו במקום עשרות מתפרעים, חלקם רעולי פנים. לאחר שניסיון ההידברות כשל ומתוך חשש כי הצעירים ינסו לפגוע בשוטרים ובמבקרים, הוחלט במשטרה להכניס כוחות להר הבית ולפרק את הביצורים.

סמוך לשעה 06:45 נכנס הכוח, בפיקודו של מפקד המחוז ניצב משה (צ'יקו) אדרי, למתחם הר הבית ונתקל בעשרות מתפרעים שנמלטו לתוך המסגד, תוך שהם מיידים אבנים ובקבוקי תבערה רבים לעבר הכוחות. לאחר עימותים הצליחו במשטרה להסיר את הביצורים שמנעו את הגישה לדלת האחרונה של המסגד והציבו במקום את המתקן הנייד.

"מרבית האבנים, הזיקוקים ובקבוקי התבערה נבלמים על ידי האלמנט שהוצב במקום", נמסר מהמשטרה.