"החיילים פשוט באו והכו". שבירת מצלמות העיתונאים בבית פוריק: המפקד הושעה

בתקרית שתועדה אתמול ליד שכם ניפצו חיילי צה"ל מצלמות של עיתונאים זרים. אחד מהם שחזר: "החייל היה כל כל כך אלים, אני שמח שלא אמרנו כלום או הגבנו". דובר צה"ל: "מפקד הכוח לא פעל כמצופה - והושעה"

האלימות כלפי העיתונאים הזרים בגדה - גרסת הצלם: אתמול (שישי) תועדה תקרית מטרידה בבית פוריק סמוך לשכם, כאשר מספר חיליים תקפו עיתונאים זרים מסוכנות הידיעות הצרפתית AFP שהגיעו למקום כדי לסקר הפגנה פלסטינית. בעקבות התקרית הושעה מפקד הכוח, ובצה"ל הדגישו: "מדובר באירוע חמור מאוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתיעוד שפרסמה סוכנות ידיעות פלסטינית נראים החיילים שוברים ציוד צילום: אחד החיילים לקח מצלמה מעיתונאי וניפץ אותה על הקרקע ובהמשך חייל אחר שבר מצלמה נוספת. לאחר מכן החיילים התעמתו עם העיתונאים והרחיקו אותם מהאזור.

אנדראה ברנרדי, צלם שהותקף על ידי החיילים, שחזר את האירוע בשיחה עם חדשות 2: "הגענו מאחורי החיילים לאחר שעזבנו את המכונית, הלכנו מאחורי החיילים והם לא אמרו כלום. הם פשוט באו אלינו והכו את המצלמה של הכתב".

"אז אמרתי לחייל: "היי, אנחנו עיתונאים! אתן לך את המסמכים שלי' והחייל בא אליי ואמר לי: 'שתוק, בן זונה! צא מפה! זו המדינה שלי!' והוא שבר את המיקרופון של המצלמה שלי", הוסיף ברנרדי. "הוא היה כל כך אלים ואני שמח שלא אמרנו כלום או הגבנו, כי אני בטוח שזה היה נעשה גרוע עוד יותר. אתה לא רוצה למצוא את עצמך עם אקדח מכוון לפרצוף".

לדבריו, התיעוד שפורסם מהאירוע אינו מלא ונערכו ממנו חלקים. במערכת הביטחון טענו מנגד כי לאחרונה חלה עלייה במספר הניסיונות לעורר פרובוקציות לעיני מצלמות בגדה המערבית. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לתקרית: "מתחקיר ראשוני של האירוע בבית פוריק עולה כי מדובר באירוע חריג. מפקד הכוח לא התנהג בהתאם למצופה ממנו, ולכן הושעה מפעילות. זהו אירוע חמור מבחינה ערכית ופיקודית שיתוחקר בהמשך ולקחיו יופקו".