4 חשודים נעצרו והודו בביצוע פיגוע האבנים בירושלים

פוענח הפיגוע בשכונת ארמון הנציב בי-ם שבו נרצח אלכסנדר לבלוביץ' (64) בערב ראש השנה: 4 צעירים ממזרח ירושלים - אחד מהם קטין - נעצרו, הודו ושחזרו את האירוע. משפ' לבלוביץ': "להחמיר בענישה, האבן רוצחת"

פוענח רצח הישראלי בערב ראש השנה: הערב (שבת), כשבועיים לאחר פיגוע האבנים בשכונת ארמון הנציב בירושלים שגבה את חייו של אלכסנדר לבלוביץ', הותר לפרסום כי חלה התפתחות משמעותית בחקירת המקרה - ארבעה מתושבי הכפר צור באהר במזרח ירושלים הודו במעשה ושחזרו את הפיגוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מעצרם של הארבעה התבצע בזכות פעילות משותפת לשב"כ, ימ"ר משטרת ירושלים, הימ"ס והימ"ם. העצורים, בני 16-19 מצור באהר, הם בעלי תעודת זהות ישראלית. העצורים הם מוחמד סלאח מוחמד אבו כף בן ה-18, וליד פראס מוסטפה אטרש בן ה-18, עבד מחמוד עבד רבו דוויאת בן ה-19 וקטין נוסף שפרטיו אסורים לפרסום.

בחקירתם בשב"כ מסרו הארבעה כי יצאו לבצע את מעשי הטרור דווקא בראש השנה, והתמקמו כך שיוכלו ליידות אבנים על כלי הרכב החולפים בהצלחה ו"להבחין בזהותם הישראלית של נהגי הרכב". עבד דויאת, שהודה כי הוא זה שהשליך את האבנים שפגעו ברכבו של לבלוביץ', הוסיף שיצא לבצע את הפיגוע כשהוא עטוי בדגל חמאס. לאחר שיידו את האבן שפגעה ברכב הם נמלטו ותיאמו ביניהם גרסאות.

משפחת לבלוביץ': "המשימה לא הושלמה - להחמיר ענישה"

ממשפחת לבלוביץ' נמסר בתגובה לפרסום על המעצר: "ראשית אנו כמשפחה רוצים להודות למשטרת ישראל וכוחות הבטחון על נחישות ודבקות במטרה שהביא לתפיסת רוצחי אבינו היקר, אבל המשימה טרם הושלמה. חשוב להחמיר בענישה של מיידי האבנים ולהביא למיצוי הדין עימם כי האבן רוצחת - אם באמצעות חקיקה ואם באמצעות מיצוי הדין עם הרוצחים ומפעילם".

"נרצח מיידוי אבן". לבלוביץ'

"מדובר פה בפיגוע רצחני על רקע לאומני ואנו כמשפחה וכעם לא יכולים להקל עימם ראש", הוסיפה המשפחה.  לבלוביץ', תושב ירושלים בן 64, איבד שליטה כתוצאה מיידוי האבנים והתנגש בעוצמה רבה בעמוד. כתוצאה מכך הוא נפגע אנושות ולאחר מספר שעות מת מפצעיו. שני נוסעים אחרים שהיו עמו ברכב נפצעו באורח קל.

"ראש הממשלה רואה בחומרה רבה את יידויי האבנים ובקבוקי התבערה נגד אזרחי ישראל ומתכוון להילחם בתופעה בכל האמצעים ובכללם החמרת הענישה והאכיפה", נמסר מלשכתו של נתניהו לאחר הפיגוע.

בעקבות הפיגוע: הוחמרו נהלי הפתיחה באש

נתניהו כינס בימים שלאחר הפיגוע מספר דיוני חירום, בהם גובשו ההצעות להחמרת הענישה על מיידי אבנים ושינוי נהלי הפתיחה באש. ביום חמישי האחרון אישר הקבינט המדיני-ביטחוני פה אחד שורת החלטות, ובראשן שינוי נהלי הפתיחה באש כלפי מיידי אבנים ומשליכי בקבוקי תבערה.

בין היתר הוחלט כי שוטרים יוכלו להשתמש ברובה מסוג "רוגר". בנוסף, פורטו התרחישים המצדיקים פתיחה באש בהם קיימת סכנת חיים מוחשית ומיידית לשוטרים ולאזרחים.

"נרצח מיידוי אבן". לבלוביץ'

עוד הוחלט על החמרת צעדי ענישה באמצעות חקיקה. כחלק מהצעדים האלה, יוטלו עונשי מינימום של חמישית מהעונש המקסימלי על יידוי אבנים (4 שנים), שעשוי להגיע עד 20 שנה. בנוסף, אושר כי קנסות יוטלו על קטינים בגילאי 14-18 ועל הוריהם, וכן יישללו קצבאות עבור קטינים במאסר.