"נהלי הפתיחה באש החדשים לא אנושיים, נראה בישראל אחראית להרג פלסטינים"

על רקע החשש מחידוש המהומות בירושלים מחר, ערב חג הסוכות, ולאחר החלטת הקבינט להגמיש את נהלי הפתיחה באש על מיידי אבנים ובקת"בים - ברשות הפלסטינית מזהירים מההשלכות. "נראה בנתניהו ושרי הקבינט אחראים להרג פלסטינים", אמר בכיר הרשות סאיב עריקאת

על רקע שינוי נהלי הפתיחה באש על מיידי אבנים ובקת"בים עליהם החליטו שרי הקבינט - ברשות הפלסטינית מזהירים מההשלכות: בכיר הרשות, סאיב עריקאת, אומר היום (שבת) כי הנהלים החדשים עליהם החליטה ישראל "אינם אנושיים ומסוכנים למדי" וכי צמרת השלטון בישראל תישא באחריות לחיי פלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו של עריקאת, החלטת הקבינט לאפשר ירי לעבר מיידי אבנים כשנראה כי קיים חשש לחיי השוטרים או החיילים, מעמידה את חייהם של פלסטינים רבים בסכנה: "זה רק תירוץ להצדיק את הפשעים הישראליים נגד העם הפלסטיני. זו החלטה לא אנושית שמעמידה את הפלסטינים בסכנה".

"הרשות הפלסטינית תראה בראש הממשלה נתניהו ובחברי הקבינט שלו אחראים לפשעים שיבוצעו כתוצאה מההנחיות החדשות והמקלות הללו", הוסיף עריקאת ואיים כי כל הפרה של החוק הבינלאומי תדווח לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

שוטר יוכל לפתוח באש עוד בטרם יושלכו אבנים

הקבינט המדיני-בטחוני קיבל שלשום פה אחד שורת החלטות שהביא ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת המאבק במיידי האבנים בירושלים - בהן שינוי נהלי הפתיחה באש כלפי מיידי אבנים ומשליכי בקבוקי תבערה.

הוראות הפתיחה באש יוגמשו (רויטרס)


בין היתר הוחלט כי שוטרים יוכלו להשתמש ברובה מסוג "רוגר". בנוסף, פורטו התרחישים המצדיקים פתיחה באש בהם קיימת סכנת חיים מוחשית ומיידית לשוטרים ולאזרחים.

ככל הנראה שההחלטות שייכנסו בקרוב לתוקף הן ששוטר יהיה רשאי לפתוח באש לעבר משליך בקבוק תבערה או יורה זיקוקים על מנת להסיר את הסכנה - וגם יהיה רשאי לפתוח באש חיה לפני השלכת הבקבוק או ירי הזיקוק, כאשר הוא מזהה מעשים גלויים שמבטאים כוונה לתקיפה מידית.

בכל האמור לפתיחה באש חיה על מיידי אבנים, נקבע במסמך משטרתי שככלל אין לפתוח באש לעבר מידיי אבנים - אלא בנסיבות שבהן קיימת סכנה ממשית ומיידית לחיי אדם כמו יידויי אבנים לעבר כלי רכב שנוסע בנתיב תחבורה, יידוי אבנים תוך שימוש ברוגטקה או השלכת סלעים או אבנים גדולות מגגות וממקומות גבוהים אחרים לעבר אזרחים או שוטרים בלתי ממוגנים.

החלטות הקבינט (חדשות 2)

נראה כי הוראות הפתיחה באש ייכנסו לתוקף במקרה של סכנה ממשית ומיידית לחיי אדם. אין בנוהל הזה להתיר פתיחה באש לצורך פיזור מתפרעים שלא במצבים מסכני חיים. בנוסף, יאומץ העיקרון הקובע שאין לפתוח באש חיה כשהסכנה לפגיעה בבלתי מעורבים עולה על הסיכון שאותו מבקשים להסיר.