ארדן החליט: סגן ראש השב"כ - המועמד למפכ"ל

לאחר פארסת גל הירש, החליט השר לביטחון פנים גלעד ארדן כי סגן ראש השב"כ המכהן ר' הוא המועמד מטעמו לתפקיד המפכ"ל. בדיקת היועמ"ש בעניינו העלתה כי אין כל בעיה או מניעה משפטית במועמדותו. הכירו את הצנחן לשעבר, שהיה אחראי על מרחב איו"ש וירושלים ולו 7 ילדים

ארדן החליט: מועמד מבחוץ (פלאש 90)

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן החליט היום (שישי) להמליץ לממשלה על מינויו של סגן ראש השב״כ ר׳ לתפקיד המפכ׳׳ל הבא של משטרת ישראל. המינוי יובא לאישור הממשלה בכפוף להמלצת הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל. בשלב זה לא ניתן לפרסם את שמו של המועמד ופרטים נוספים על זהותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לבקשת השר ארדן ערך הבוקר היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בדיקה בעניינו של ר' ובסיומה קבע כי "אין כל בעיה או מניעה משפטית בכל הקשור למועמד זה, ועל כן אפשר להמשיך בהליכי המינוי". וינשטיין הודיע על כך מוקדם יותר לשר ארדן ולוועדת טירקל.

ר׳ התגייס לחטיבת הצנחנים בשנת 1981 והשתחרר מצה״ל לאחר שכיהן כמפקד פלחה׳׳ן 35 וסגן מפקד גדוד 50. עם שחרורו מהצבא התגייס בשנת 1987 לשב׳׳כ שם ביצע שורה של תפקידים בכירים, בין השאר כיהן בעשר השנים האחרונות בארבעה תפקידים המקבילים לאלוף.

ר׳ כיהן כראש מרחב איו׳׳ש וירושלים, ראש מרחב דרום, ראש אגף המטה האחראי על ריכוז תהליכי בניין הכח בשירות. מספטמבר 2014 ר׳ מכהן כסגן ראש השב׳׳כ ואחראי על הפעלת הכוח של השירות ומשמש בנוסף כממלא מקום ראש השב״כ. ר׳ נולד בשנת 1963 ובעל תואר ראשון ושני במדע המדינה בהצטיינות יתרה. הוא נשוי ואב לשבעה ילדים.

הסגן ר', כיהן בעבר בתפקיד ראש החטיבה היהודית בשב"כ. הוא מכיר היטב את עבודת המשטרה ופעל במבצעים רבים בשיתוף פעולה הדוק עם החטיבות המבצעיות וגורמי החקירה של המשטרה. גורמים בשב"כ אומרים כי הוא ראה עצמו מועמד לתפקיד ראש השב"כ הבא לאחר סיום כהונתו של יורם כהן.

נתניהו וארדן, ארכיון (פלאש 90)

לאחר פארסת המינוי של גל הירש שלא יצא אל הפועל, החליט השר ארדן שלא לחכות עם המינוי עוד יותר. הוא החליט כי הוא מעוניין במועמד שאינו מתוך שורות המשטרה וראש הממשלה בנימין נתניהו תמך במהלך. ועדת טירקל שאחראית לאישור מינויי בכירים תדון במועמדותו של סגן ראש השב"כ כבר בימים הקרובים.

במוצאי יום כיפור הודיע ארדן להירש כי הוא נאלץ להסיר את מועמדותו לתפקיד לנוכח התמשכות הליך הבדיקה בעניינו. "גל הירש הוא ביטחוניסט עם קבלות", הבהיר ארדן. "מאז ההודעה הירש עובר מסע השמצות והכפשות, רצח אופי ועלילות. הציבור מביע תמיכה בגל ובמועמדותו".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחלטה להסיר את המינוי של הירש. "גל הירש הוא האיש הנכון לתפקיד המפכ"ל - כך אז חשבתי וכך אני חושב גם היום", הבהיר נתניהו. "אלא שתהליך המינויים אצלנו הוא קשה, מתמשך, פוגעני וללא ספק ראוי לבחינה מחודשת".

גיא פלג השתתף בהכנת הידיעה.