גל הטרור: שינוי בנהלי הפתיחה באש

שרי הקבינט אישרו את תכניתו של ראש הממשלה נתניהו להחמרת צעדי הענישה נגד מיידי אבנים ובקבוקי תבערה. על פי התכנית, הוראות הפתיחה באש יוגמשו וכן יוטלו קנסות על משליכי האבנים ועל הוריהם

הענישה תוחמר. ארכיון (רויטרס)

הקבינט המדיני-בטחוני קיבל הערב (חמישי) פה אחד שורת החלטות שהביא ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת המאבק במיידי האבנים בירושלים. על פי ההחלטות שאושרו, ישונו נהלי הפתיחה באש כלפי מיידי אבנים ומשליכי בקבוקי תבערה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין היתר הוחלט כי שוטרים יוכלו להשתמש ברובה מסוג "רוגר". בנוסף, פורטו התרחישים המצדיקים פתיחה באש בהם קיימת סכנת חיים מוחשית ומיידית לשוטרים ולאזרחים.

עוד הוחלט על החמרת צעדי ענישה באמצעות חקיקה. כחלק מהצעדים האלה, יוטלו עונשי מינימום של חמישית מהעונש המקסימלי על יידוי אבנים (4 שנים), שעשוי להגיע עד 20 שנה.

בנוסף, אושר כי קנסות יוטלו על קטינים בגילאי 14-18 ועל הוריהם, וכן יישללו קצבאות עבור קטינים במאסר. יחד עם זאת נמסר כי תיבחן תכניתה של שרת המשפטים איילת שקד להטלת קנסות מינימום על הורי קטינים (בגילאי 12-14) שהורשעו ביידוי אבנים.

היום הציגה השרת שקד את תכניתה, לפיה יושתו פיקדונות על הוריהם של מיידי אבנים מתחת לגיל 12, הנמצאים מתחת לאחריות הפלילית. ההורים יידרשו לשלם פיקדון של כמה אלפי שקלים למשך שנה. אם הילדים לא ייתפסו מיידים אבנים בשנית הפיקדון יוחזר להם. אם לא - הפיקדון יישאר בידי המדינה.