מחבלת ניסתה לדקור חייל - ונורתה

המתיחות בגדה המערבית ובירושלים נמשכת גם הבוקר: בחברון נורתה מחבלת לאחר שניסתה לדקור חייל ונפצעה אנושות. בדרום הר חברון נמצאה גופת פלסטיני לאחר שככל הנראה תכנן להשליך מטען נפץ מאולתר לעבר רכבים ישראלים

המחבלת לאחר שנורתה

מתיחות בגדה ערב החג: מחבלת ניסתה לדקור חייל במחסום סמוך לחברון. היא נורתה על ידי כוחות הביטחון ונפצעה באורח אנוש. צוות של מד"א שהגיע למקום ביצע בה פעולות החייאה ופינה אותה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות לפני כן נמצאה גופת גבר פלסטיני על ידי כוח צה"ל סמוך לציר המוביל להתנחלות בית חגי בדרום הר חברון. מחקירה ראשונית עולה כי ככל הנראה האיש נהרג במהלך ניסיון לבצע פיגוע נגד סיור של צה"ל. בשני המקרים לא היו נפגעים בקרב החיילים.

האירוע בדרום הר חברון החל לאחר שאזרחים דיווחו לכוחות הביטחון על מחסום אבנים על הציר המתחבר ליישוב. למקום הוזעק סיור של צה"ל שהחל בסריקות. כעבור מספר דקות נשמע פיצוץ עז סמוך למערום האבנים. בסריקות שנערכו נמצאה גופת הפלסטיני, כשככל הנראה בידו היה מטען נפץ מאולתר. 

על פי החשד, מדובר במחבל שניסה לבצע מארב לרכבים ישראלים שיעברו על הציר ויעצרו במחסום האבנים, אך בשלב כלשהו דבר מה השתבש והמטען התפוצץ בטרם הצליח לבצע את הפיגוע. הגופה עצמה נלקחה לבדיקה על ידי הסהר האדום ובצה"ל פתחו בחקירה.

בתוך כך, הטיל הצבא סגר על השטחים מחשש להפרות סדר. במקביל נערכת המשטרה בכוחות מתוגברים בירושלים ובמיוחד סביב העיר העתיקה בהר הבית. הכוננות הגבוהה מגיעה לאחר שאמש נרגם קו אוטובוס מספר 140 בדרך לבית אל, ושמשתו נופצה. איש לא נפגע, וכוחות צבא הוקפצו למקום.

בשל המתיחות הרבה, החליט ניצב משה (צ'יקו) אדרי, מפקד מחוז ירושלים במשטרה, להגביל את כניסת המתפללים להר הבית לגברים בני 40 ומעלה בלבד ולנשים ללא הגבלה. ההחלטה התקבלה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע למשטרה על כוונה של צעירים מתפללים מוסלמים להתפרע בערב יום כיפור באזור הר הבית. ההחלטה להגביל לאלתר את הכניסה נועדה למנוע מהם ללון במסגד אל-אקצא במהלך הלילה.

זירת התקרית בדרום הר חברון

2,100 שוטרים ולוחמים בירושלים במהלך כיפו (FLASH 90)

2,100 שוטרים ולוחמי מג"ב יפעלו בכל חלקי ירושלים במהלך יום הכיפורים על מנת לשמור על הסדר. הכוננות וההיערכות הגבוהה תימשך גם במהלך חג הקורבן. במשטרה מעריכים שההסלמה הבאה תגיע בערב סוכות, ביום ראשון הבא, ולכך נערכים בכוחות מתוגברים.

נוכחות מועטה בכותל

לא רק בירושלים נרשמת כוננות גבוהה: גם השנה הוטל סגר על שטחי יהודה ושומרון והמעברים ברצועת עזה. הסגר יחל, היום, ערב יום הכיפורים בשעה 12:00, ויסתיים בחצות הלילה במוצאי יום הכיפורים.

בצה"ל הדגישו כי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הורה על הסגר בעקבות הערכת המצב הביטחונית. "במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומניטאריים, רפואיים וחריגים, כל זאת בכפוף לאישור מתאם פעולות הממשלה בשטחים", נמסר מצה"ל.

גם המתיחות בעכו ובערים מעורבות אחרות גדולה מאוד, מכיוון שהחג הקדוש ליהודים מתקיים כמעט במקביל לעיד אל-אדחא - חג הקורבן המוסלמי. לחפיפה בין החגים מתלווה גם המתיחות סביב אל-אקצא והחשש הוא שאירוע יחיד ולא מתוכנן עלול להצית אלימות בכל המדינה.

אתמול עצרה המשטרה 25 חשודים בידויי אבנים, חמישה מהם ילדים בני 10-11. הם נתפסו "על חם" בעת שיידו אבנים על אוטובוס וכוחות מג"ב. המעורבות של הילדים בהפרות הסדר האלימות היא אחד הסממנים לגל הטרור הנוכחי.

אמש הורגשה הנוכחות המתוגברת של כוחות המשטרה והביטחון בכותל, לצד המספר המועט יחסית של המתפללים בערב שלפני יום הכיפורים. בהנהלת הכותל ובמשטרה דיווחו על ימי סליחות "חלשים" מבחינת נוכחות.