דריכות בירושלים: האם הצום יעבור בשלום?

גם הערב נמשך טרור האבנים, כאשר אוטובוס הותקף בדרכו לבית אל. איש לא נפגע. בירושלים, בשטחים ובערים המעורבות נערכים מחשש למהומות, והמשטרה מונעת כניסת צעירים מוסלמים לאל-אקצא בעקבות מידע מודיעיני על התארגנות מסוכנת. כך נערכים במשטרה ובצבא לקראת היום הקדוש והמתוח

2,100 שוטרים ולוחמים בירושלים במהלך כיפו (FLASH 90)

כוננות כיפור: גם השנה הטיל הצבא סגר על השטחים מחשש להפרות סדר והמשטרה נערכת בכוחות מתוגברים בירושלים ובמיוחד סביב העיר העתיקה בהר הבית. הערב (שני) נרגם קו אוטובוס מספר 140 בדרך לבית אל, ושמשתו נופצה. איש לא נפגע, וכוחות צבא הוקפצו למקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משה (צ'יקו) אדרי, מפקד מחוז ירושלים במשטרה, החליט להגביל את כניסת המתפללים להר הבית לגברים בני 40 ומעלה בלבד ולנשים ללא הגבלה. ההחלטה התקבלה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע למשטרה על כוונה של צעירים מתפללים מוסלמים להתפרע בערב יום כיפור באזור הר הבית. ההחלטה להגביל לאלתר את הכניסה נועדה למנוע מהם ללון במסגד אל-אקצא במהלך הלילה.

האוטובוס שנגרם באבנים (עמית קמחי)

2,100 שוטרים ולוחמי מג"ב יפעלו בכל חלקי ירושלים במהלך יום הכיפורים על מנת לשמור על הסדר. הכוננות וההיערכות הגבוהה תימשך גם במהלך חג הקורבן. במשטרה מעריכים שההסלמה הבאה תגיע בערב סוכות, ביום ראשון הבא, ולכך נערכים בכוחות מתוגברים.

נוכחות מועטה בכותל

לא רק בירושלים נרשמת כוננות גבוהה: גם השנה הוטל סגר על שטחי יהודה ושומרון והמעברים ברצועת עזה. הסגר יחל בערב יום הכיפורים בשעה 12:00 ויסתיים בחצות הלילה במוצאי יום הכיפורים.

בצה"ל הדגישו כי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הורה על הסגר בעקבות הערכת המצב הביטחונית. "במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומניטאריים, רפואיים וחריגים, כל זאת בכפוף לאישור מתאם פעולות הממשלה בשטחים", נמסר מצה"ל.

גם המתיחות בעכו ובערים מעורבות אחרות גדולה מאוד, מכיוון שהחג הקדוש ליהודים מתקיים כמעט במקביל לעיד אל-אדחא - חג הקורבן המוסלמי. לחפיפה בין החגים מתלווה גם המתיחות סביב אל-אקצא והחשש הוא שאירוע יחיד ולא מתוכנן עלול להצית אלימות בכל המדינה.

היום עצרה המשטרה 25 חשודים בידויי אבנים, חמישה מהם ילדים בני 10-11. הם נתפסו "על חם" בעת שיידו אבנים על אוטובוס וכוחות מג"ב. המעורבות של הילדים בהפרות הסדר האלימות היא אחד הסממנים לגל הטרור הנוכחי.

בשעות הערב הורגשה הנוכחות המתוגברת של כוחות המשטרה והביטחון בכותל, לצד המספר המועט יחסית של המתפללים בערב שלפני יום הכיפורים. בהנהלת הכותל ובמשטרה דיווחו על ימי סליחות "חלשים" מבחינת נוכחות.

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר שרקי ופוראת נסאר.